Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Marky Volf
Vloženo 1. 7. 2019
Líbí se mi

na cestách s Marky - Toskánsko a penisovník

avatar
Marky Volf
Vloženo 1. 7. 2019
Líbí se mi
na cestách s Marky - Toskánsko a penisovník

na cestách s Marky - Toskánsko a penisovník

Toskánsko je malebný kraj Itálie, plný kuriozit…

 

Massa Marittima je staré hornické město ležící na jihu Toskánska v oblasti přírodního parku Maremma. Je obklopeno pohořím Colline Matallifere, které je známé těžbou olověné, měděné a stříbrné rudy. Ta se zde těžila již za dob Etrusků., po kterých zůstalo dochováno množství památek. Řada románských staveb se datuje až do období kolem let 1225 – 1335, kdy bylo město vyhlášeno za samostatnou republiku. Dnes ve městě žije kolem 10 tisíc obyvatel, jejichž zdrojem obživy je turistický ruch, zemědělství a také chov dobytka.

Přestože je Massa Marittima známá těžbou rud, není nijak začmouzená a do dnešních dní si uchovala svou jedinečnou středověkou atmosféru. Návštěvu města byste si tak rozhodně neměli nechat ujít. V okolí se rozkládá mnoho zemědělských podniků. Ve městě se pravidelně každou středu konají trhy, kde nakoupíte snad vše, na co si vzpomenete.

Městečko je situováno ve výšce 560 metrů nad mořem, a proto se z něj naskýtá nádherný výhled na krásnou toskánskou krajinu, park Maremma a rozsáhlé pohoří Colline. Toto horní „nové město“ pochází ze 14. století a je obehnáno hradbami s věží Torre del Candelier. Mezi nejvýznamnější památky patří románsko-gotický dóm Palazzo del Podesta zasvěcený sv. Cerboneovi, který stojí na náměstí Piazza Garibaldi. Sv. Cerbon byl světec žijící v 6. století a jeho životní příběh je vytesán nad hlavním portálem. V interiéru dómu se nachází freska ze 14. století vytvořená tehdejším umělcem Ambrosiem Lorenzettim.

V roce 1999, během restaurování jednoho z domů, byl náhodně nalezen „strom plodnosti“ pod různými vrstvami sádry a vápence „strom plodnosti“ – penisovník.

Na velké stěně je velmi originální středověká freska z období mezi 1265 a 1335, která vzbudila zájem, překvapení i skandál.  Výjev zachycuje strom, ze kterého visí desítky mužských ztopořených údů jako obrovské ovoce. Pod stromem se shlukl dav žen, dvě z nich se navzájem hádají a přetahují se o jeden úd. Zatímco jiné zřejmě odhánějí hrozivé vrány, které se hodlají vrhnout se na neobvyklé plody.

Strom plodnosti je vzácným příkladem nástěnné malby z 13. století, jehož podivuhodnost spočívá převážně v neobvyklém profánním tématu, které má své kořeny v kultech plodnosti starověku.

Tato freska je stále velmi kontroverzní, existují různé interpretace:

Podle první se jedná o symbolem plodnosti, proto mužské orgány jako symbol plodnosti a hojnosti a černé vrány ohrozily vzácné ovoce.

Za druhé, podle odborníka středověkého toskánského umění George Ferzoco, freska představuje první "politický manifest" v historii. Údajně šlo o získání moci dvou mocných rodů. Guelphoru a Chibellinesu. Guelphové varovali papeže, že kdyby se Ghibellines vrátili k moci, rozšířily by mezi lid heretické myšlenky, čarodějnictví a sexuální perverze. Ferzoco vzpomíná, že v době fresky (XIII - XIV století) v Toskánsku kolovaly legendy o čarodějnicí, které řezaly mužům penis, aby je daly do hnízd ptáků, a opět podle Ferzoca, ženy zastoupené pod stromem jsou čarodějnice.

Která verze je vám přijatelněji, to už nechám na vás. Každopádně pokud navštívíte Toskánské město Massa Marittina nenechte si tuto fresku ujít.

Když jsem „penisovník“ obdivovala, zaslechla jsem asi devíti letou holčičku, jak se obrátí na svého otce a povídá: „Tati, nejsou nějak moc dlouhý?“ Měla jsem, co dělat abych se udržela a nerozesmála se na celé kolo.

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 9. 1. 2020

krásné povídání...

Odpovědět
Tamara
Tamara 3. 7. 2019

Každé místo má své kouzlo. Pěkný článek

Odpovědět
avatar
Marky Volf 3. 7. 2019

děkuji

hudlenka
hudlenka 2. 7. 2019

Marky, krásná místa, tak jsem nebyla...Jen v Benátkách a u moře (Bibione a podobně)

Odpovědět
avatar
Marky Volf 2. 7. 2019

Itálie je celá krasná, ale i Čechy mají své kouzlo

avatar
Marky Volf 2. 7. 2019

Odpovědět
lemur
lemur 2. 7. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 625
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.