
Rozhodla jsem se napsat tento článek, neboť v křesle kouče vidím, že jsou předsudky klientů týkající se osobního růstu poměrně časté a že mohou být v určité fázi klientům překážkou v práci na sobě. Kdybych sama kdysi znala následující odpovědi, myslím, že by moje cesta byla příjemnější a snazší.
Toto jsou dle mého názoru nejčastější a zároveň zásadní mýty, které klienty v průběhu osobního růstu znejišťují a zabraňují jim dotáhnout změny do konce.
Klientova křivka spokojenosti stoupá po sice dlouhodobě vzrůstající, ale zubaté křivce. Do obvyklého vývoje patří období stagnace, někdy i propadů. Někdy se klient dotkne hlubokých bolestivých témat a jeho nálada se může přechodně i zhoršit. Proto je důležité se na svůj vývoj dívat trochu z nadhledu a těmito přechodnými epizodami se nenechat odradit. Odvaha se měnit se vždycky vyplácí, ikdyž to není hled vidět!
Ač by to bylo krásné, toto bohužel neplatí stoprocentně. Lze říci, že s čistou hlavou budou mé nálady stabilní a dlouhodobě v úrovni spokojenosti. To ale neznamená, že nikdy nebudu mít špatnou náladu a že se mi už vše bude jen dařit. Myslím, že celé spektrum emocí patří k člověku i k normálnímu spokojenému životu. I úspěšným a naplněným lidem se někdy dílčí věci nepovedou a mají den pod psa. Mírou zralého člověka je spíše to, jakým způsobem a jak rychle je schopný tyto epizody zvládnout. Kéž bych to věděla dřív, nebyla bych si nadávala za to, že mám zase negativní myšlenky
Ano, lze udělat zlomový posun sám k sobě a své životní spokojenosti za dobu několika týdnů až měsíců, která zásadně ovlivní můj celý další život. Nechtějte ale všechno to, co se vyvíjelo často několik desítek let, zlomit za 14 dní. Jak říká Osho: „Kdokoli vám říká, že existuje zkratka, vás klame.“ Když klienti nevidí rychlý efekt, často mají pocit, že metoda nefunguje, že pracují marně, že myšlení stejně nelze změnit. Vy, co máte podobné pochyby, nevzdejte to, vydržte a určitě přijde odměna.
Osobně jsem zastánce práce postupné, kdy se člověk na každé etapě poznání zvládne „aklimatizovat“a upevnit nově nabytý stav. S postupem času se dokonce domnívám, že „čistá hlava“ prakticky neexistuje. A nakonec, po fázi „odblokování“ přichází to nejkrásnější, čímž je skutečné kreativní tvoření vlastního světa. Osobní růst se tak vlastně stává životní filosofií a velmi zábavnou .
Postavíte dům za měsíc? Ne. Vyroste dítě v dospělého za noc? Také ne. Tak proč chcete po sobě i po Vesmíru zhmotnit vaše sny nejlépe hned? Ano, některá přání a sny se opravdu vyplní velmi rychle. Na jiné si ale musíme počkat, až se stačí realizovat, často k nim také musíme sami dozrát.
Má zkušenost je, že KAŽDÝ, kdo je v osobním růstu vytrvalý, sklízí ovoce! Tak vydržte, a těště na to své.
Vývoj u každého jedince je individuální, někdo vidí efekt rychle a pak přijde vývojové plató. Někdo dlouho pracuje a stále nevidí žádný výsledek. Až po delším čase si všechno sedne a najednou klient udělá obrovský skok. Ale jak už jsme si říkali výše, práce na sobě samém má vždycky vzestupnou, ale zubatou křivku.
Rozhodně jsem pro to systematicky, pravidelně a cílevědomě pracovat na vlastní osobnosti. Snad i proto mám ráda koučink. Nicméně někdy přílišná urputnost a „tlačení“ na pilu naopak brání plynulému postupu vpřed. Vždycky si při tomto tématu vzpomenu, jak jsem kdysi hrála na klavír. Pilně jsem trénovala skladbu, a pořád to nešlo, naopak někdy se stalo, že technické pasáže jsem přetrénovala a prsty paradoxně přestaly poslouchat. Se vztekem jsem se na to vykašlala. Sedla jsem si k dílu až třeba za měsíc a s údivem jsem zjistila, že vše, o co jsem se pílí marně snažila, včetně procítění, tam JE! Zkrátka třešně taky neuzrají dřív než v červnu. A když na ně budete svítit, možná vám ještě shnijí. Proto i v osobním růstu platí, že v určité fázi k úspěchu nejvíce přispěji tím, že budu odpočívat. A jak často na to do teď zapomínám a znovu ráda objevuju Ameriku.
Ze své zkušenosti si nemyslím, že je to absolutní pravda. Při formulaci cíle v koučinku jasně platí, že má být pozitivně formulován. Tedy například, nebude cíl „nechci být nervózní“ ale „chci být v klidu“. Místo „nebudu chudý“ použijeme „přeji si hojnost“. Klient se tak místo hrabání se v tom, co nefunguje, začně soustředit na to, co chce a společně hledáme cestu, jak se k tomu může dostat. Je to tedy velmi výhodné. Nicméně myslím, že někdy může být silnější použít vlastní negaci, pokud vyvolá silnější emoci. A emoce, to je to, co tvoří. Pro příklad si zkuste zažít, jaké to je vyslovit „už nemusím trpět“, „už nepotřebuju být obětním beránkem“ a pak dodat „i já mohu být šťastná“.
Závěrem vám všem, kteří čtete tyto stránky, z celého srdce přeju, abyste vydrželi a započatou práci, a´t již směřujute k jakémukoli cíli, nevzdali. Skutečně má smysl a přináší dlouhodobý benefit, ze kterého budete čerpat po celý zbytek života. A kdybyste potřebovali nakopnout či jakkoli jinak podpořit na své pouti, neváhejte se na mě obrátit.
Místo, kde můžeš psát a diskutovat
Děkuji
pěkný článeček, zajímavé