Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

boxAS
boxAS
Vloženo 21. 11. 2020
Líbí se mi

MYŠY ANEB MY A MI

boxAS
boxAS
Vloženo 21. 11. 2020
Líbí se mi
MYŠY ANEB MY A MI

MYŠY ANEB MY A MI

Nevím, jestli to skutečně vadí jen mně, ale myslím si, že v poslední době šla úroveň jazyka českého rapidně dolů. Tedy aspoň co se vyjadřování a chyb s tím spojených týče. Je mi protivné všechno to KDYBYSME, ABYSME, nebo ještě hůř KDYBY JSME, ABY JSME!

Vadí mi, že snad už nikdo, a to ani ve sdělovacích prostředcích, nechápe, že v češtině existuje něco jako střední rod. Pak slyšíme, že BYLY PŘIJATY RŮZNÉ STANOVISKA, VYSKYTLY SE DALŠÍ OHNISKA, ZŮSTALY OTEVŘENÉ OKNA a mnohé další perly.

Ptám se vás, milé dámy, vám nevadí oslovení DOBRÝ DEN, JANA, MAGDA nebo v mém případě ALENA? Ne, nemluvím teď o dodržování přechýlených ženských tvarů podstatných jmen, to by byla kapitola sama pro sebe. Teď mi jde o pád těchto jmen. To je skutečně takový problém oslovovat pátým pádem? Tedy Jano, Magdo, Aleno? Nedávno jsem v TV slyšela, jak moderátorka oslovila toho chudáka PANE ZÁSTUPČE, a já si hned řekla, jistě, ty tupče, patří ti to, když nevíš, že je vzor soudce a že má být správně pane zástupce...

Ať hodí kamenem, kdo sám bez viny. Samozřejmě, také dělám chyby, mám je možná i v tomto příspěvku, ale aspoň si to připustím a snažím se alespoň si všechno po sobě přečíst a podívat se do pravidel, když si nejsem jistá. Úplná hrůza ovšem je, když si někdo myslí, že česky umí, a o sobě nepochybuje vůbec. A takových lidí je spousta. Pak čteme, že někdo jednal SE DVĚMI POSLANCI, nebo jako dnes na Novinky.cz, že mladý Trump je další z PREZIDENTOVI RODINY, kdo dostal covid. 

Už dost. Jen na závěr vás chci poprosit: pokud máte aspoň stín pochybností, podívejte se někam do pravidel, nespoléhejte na to, že vám to počítač a jeho opravný program opraví. A když budete chtít, obraťte se na mě!  Čeština mě "živila" 38 let, tak doufám, že o ní něco vím. A aspoň se nebudu jako důchodkyně nudit...

P. S. Ta chyba v nadpisu není vymyšlená! 

A ještě jedna perlička z mé praxe, pro odlehčení. Test, odpovědi:

1) Nevym.

2) Nevym.

3) Nevym.

Asi opravdu nevěděl...

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 22. 11. 2020

Taky hned vidím chyby v mluvnici. Tluče to do očí.

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 22. 11. 2020

přesně tak

boxAS
boxAS 21. 11. 2020

Jsem moc ráda, že má někdo stejný názor jako já.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 21. 11. 2020

Velmi mi vadí současná úroveň češtiny, věřím, že tím i mnoha lidem lezu na nervy, když je na jejich chyby upozorňuji. S oblibou takto opravuji i své tři dospělé děti, třeba i v soukromé konverzaci na fcb. Často mi ty chyby hlava nebere.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 21. 11. 2020

Mně taky vadí hrubky v naší krásné češtině

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 934
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.