Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

JTinaCZ
JTinaCZ
Vloženo 16. 5. 2016
Líbí se mi

Miminka nevědí, kde mají „konec a začátek“. Masáže pomohou

JTinaCZ
JTinaCZ
Vloženo 16. 5. 2016
Líbí se mi
Miminka nevědí, kde mají „konec a začátek“. Masáže pomohou

Miminka nevědí, kde mají „konec a začátek“. Masáže pomohou

„Žádného mazlení pro dítě v počáteční době jeho života není dost. Pocit bezpečí, které dítěti dává, zůstává mu pro celý život. Děti takto mazlené v prvém roce zachovávají si pocit bezpečí v dalším životě a podnikavost se smělostí je u nich nápadná ve srovnání s těmi, jimž se této citové podpory nedostalo.“    Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Věděli jste, že řada našich nejistot a strachů v dospělosti pramení z ne zcela dokonalého prožití bazálních okamžiků v době příchodu na svět? „Dotekem a projevenou rodičovskou láskou dáváme dítěti mnohem víc, než si umíme představit,“ říká Marcela Mikešová. Jak důležitý je hmat po narození? Jak si můžete představit, co dítě po narození „vnímá“? Jak mohou masáže ovlivnit sebepojetí dítěte? A funguje to opravdu?  

Povídala jsem si s Marcelou Mikešovou, lektorkou baby masáží a také lektorkou kurzů v projektu Ostrov objevů – Univerzita pro batolata, která se zaměřuje na multismyslový rozvoj. Jak masáže zapadají do tohoto multismyslového pojetí?

  • Dítě dotykem poznává svět
  • Bezbřehý prostor přináší nejistotu
  • Masáže přináší dětem nejen uvolnění, ale také vědomí o hranicích jejich těla
  • Bezpečí v nekonečném světě
  • Kdy začít s masážemi? Zhruba kolem jedno měsíce věku človíčka (v šestinedělí pouze s oleji bez vonných přísad) 

Proč je důležité posilovat hmat (skrze dětské masáže) už od prvních chvil po narození? 

Marcela: Po narození je hmat nejdůležitějším a nejvíce rozvinutým smyslem. Je pro dítě zcela zásadním prostředkem jak se seznamuje s úplně novým světem, do kterého právě přišlo. Aby si to vůbec dospělý dokázal představit, existuje pro to ilustrativní příklad: jste v úplně temné místnosti (abyste nebyli rozptylováni zrakovou identifikací objektů) ve které jsou předměty, se kterými jste se nikdy nesetkali. Mají tvar a povrch, který neznáte, teprve se s nimi seznamujete. Je to velmi nepředvídatelný až napínavý zážitek. Kráčíte neznámým prostorem, dotýkáte se úplně nových věcí. A takto to má dítě po dobu několika prvních měsíců až let svého života. Poznává zcela nový svět.

Zároveň ale dítě samo neví, kde má „konec a začátek“, je to tak? Masáže mu pomohou?

Marcela:Ano, dotýkání se nových předmětů v novém prostředí s sebou nese ještě jeden další rozměr. Novorozenec ještě dlouho dobu po narození neví, kde končí jeho ruka a začíná postýlka, kde končí jeho noha a začíná zavinovačka. Vnímá sebe a svět kolem jako jeden celek. Takže kráčí naší pomyslnou temnou místností a neustále se dotýká neznámého, nějakých nových předmětů a dotykem o tyto předměty se vlastně probouzí k vědomí sebe samého. Sbírá tyto zkušenosti a postupně si tak připravuje na moment, kdy si uvědomí, že má ruku, je jeho a dotýká se vnějšího předmětu. Je to však proces, který je postupný a dokonaný někde mezi druhým a třetím rokem. 

Jak děťátku v tomhle zkoumání a poznávání světa a sama sebe mohou pomoci masáže?

Marcelaětské masáže a dotýkání dítěte velmi intenzivně pomáhají malému človíčkovi tuto hranici včas a správně poznat. Pomáhají dítěti uvědomovat si sebe samotné, hranice svého těla. Je to velmi důležité pro utvoření celistvé a psychicky vyrovnané bytosti. I zavinovačky (dupačky) se používají z toho, aby dítě cítilo pevnou půdu pod nohama a konejšivé hranice (bezpečí). Když si představíme, že máme nohy ve vzduchu a nevíme, kde nám končí naše tělo a co je pod námi, tak v nás tato představa vyvolá pravděpodobně pocit nejistoty. A tak je tomu právě u dětí. Masírováním je uvědomujeme o jejich tělesnosti, o hranicích jejich těla, o tom, že jsou individualitou, že jsou v bezpečí, ve světě, který není nekonečný. To přináší klid, jistotu, ohraničenost, zbavení bezbřehého prostoru plodícího nejistotu. 

Dotýkání je z psychologického hlediska velmi důležité. Pozitivní "následky" projevení rodičovské blízkosti mají velmi široký dopad. V době, kdy se konstituuje osobnost dítěte, můžeme maximálně podpořit pozitivní sebepojetí své ratolesti právě tím, že se jí budeme dotýkat a přijímat jej nejen verbálně.

Jaké všechny přínosy masáže mají? Mrkněte na web Moje oblaka

Prima den přeje

Jitka 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 24. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 4. 2020

Odpovědět
Miška optimistka
Miška optimistka 4. 12. 2016

Jj jenže naše Lucinka je cíťa a když ji i jemně hladím po bříšku při prdíkách, tak je nepříčetná.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 3. 12. 2016

také jsem dětičkám masírovala bříška

Odpovědět
patrnka
patrnka 6. 9. 2016

Moc hezky napsáno...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 417
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.