Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ivy.airy
ivy.airy
Vloženo 18. 9. 2020
Líbí se mi

Menstruační cyklus jako námět novocirkusového představení? Ano.

ivy.airy
ivy.airy
Vloženo 18. 9. 2020
Líbí se mi
Menstruační cyklus jako námět novocirkusového představení? Ano.

Menstruační cyklus jako námět novocirkusového představení? Ano.

Jednou jsem jela do Indie cvičit jógu. A byly tam ženy, které mluvily o tom, že podle toho jestli jsou v panně, matce, čarodějce nebo vědmě, tak jdou třeba nakupovat nové oblečení nebo plánujou pracovní schůzky. Vůůůbec jsem netušila o co jde.  Úplně jiný vesmír. V té době pro mě menstruace byla spíš nepřítelem, v ženských skupinách mi nebylo moc dobře.
 
Dost se mi líbí přirovnání, že to, jaký má žena vztah k 'ženským skupinám' je jen odrazem jejího vlastního vztahu ke svému ženství.
 
Mno, nemám co dodat. Sedí. A pak jsem přečetla Cyklickou ženu od Mirandy Gray a chodila na ženské kruhy u Báry Zemanové. Díky tomu jsem začala více vnímat, co se se mnou a ve mně během celého menstruačního cyklu děje, jak se nálady a pocity proměňují.
 

A fascinovalo mě, že to fakt funguje.

Začala jsem si ty proměny nálad užívat. Cítila jsem velkou úlevu, když mi došlo, že napětí a naštvání v kreativní fázi má své místo. A význam. Protože mi to pomůže zbavit se toho, co mi opravdu vadí. A hlavně, že je to pomíjivé a za pár dní bude líp A že během reflektivní fáze se nemusím stresovat tím, že prostě nestíhám. Protože v dynamické to doženu. To sice budu možná do všeho až moc hrr a najedu více na funkčně-pragmatickou vlnu, ale nevadí. V expresivní zase zjemním, budu empatičtější a budu opečovávat ostatní i sebe.
 
A takhle pořád dokola. Fascinující. Možnost se vždycky po měsíci jakoby znova narodit. A navnímat, kde jsem teď a co jsem si v tom minulém cyklu dovolila odevzdat. "Just completely let go..." Jak nás učili v ašrámu. 
 

Tohle vědomé prožívání cykličnosti mi ohromně zlepšilo kvalitu života. Stačí to jen přijmout, vnímat a nebojovat proti přirozenosti.

 

 

Měla jsem obrovskou touhu inspirovat i ostatní ženy k prozkoumání vlastní cykličnosti.

Protože věřím, že spousta žen, podobně jako já dříve, o tom nemá tušení. A to mi přijde škoda.
 
Přijde mi škoda neumět využít ten poklad, který v sobě máme. 
 
Mým jazykem je POHYB, hlavně vzdušná akobacie. Tak jsem se rozhodla, že chci pohybově ztvárnit všechny čtyři fáze menstruačního cyklu a přenést i na ostatní tu pestrost ženského prožívání. Tak vzniklo novocirkusové představení
 

The Same Self - jsi jedna a přece čtyřikrát jiná 

 
 
Vůbec jsem s produkcí divadla neměla zkušenosti.  
Nacpala jsem do toho všechny své úspory, oslovila další umělce, a sen se splnil!!  Až neuvěřitelným způsobem.
 
Prvně jsem našla tanečnici a choreografku Fanny Barroquére. Vtipné bylo, že ona o těch fázích neměla ani ponětí. Jak já jí rozuměla  Ale téma ji nadchlo a trpělivě se mnou vytvářela všechny choreografie na šále. Základ vždycky vznikal přesně v té fázi, o které to bylo - abych do pohybu přenesla opravdu tu správnou 'esenci'. Takže třeba když jsem měla menstruaci a nechtělo se mi ani vylézt z postele, tak jsem prostě šla do tělocvičny, ležela na zemi, převalovala se ze strany na stranu a zbytky sil použila k tomu aspoň nějak vylézt do vzduchu.
 

 

Fanny se zaměřuje na fyzické divadlo a dokáže mistrným způsobem skrze pohyb vyjádřit emoce. A to je přesně to, co jsem potřebovala - aby ten pohyb byl pro diváka čitelný a srozumitelný. 

Nechtěla jsem vytvořit abstraktní umění. Ale takové, které vzdělává. 

Takže nikoho lepšího jsem pro tohle nemohla mít vedle sebe. A mám fakt radost, že i ona sama v The Same Self nakonec tančí! Já se jí vlastně ze začátku ani neodvažovala zeptat, jestli by chtěla být součástí. Brala jsem ji jako profesionální pomoc pro bláznivý amatérský divadelní nápad.

Ona se dvěma nominacemi na cenu Thálie. Já totálně bez divadelních zkušeností.

 

Mno, a klaplo to! Díky Míše a Katy.

Jakoby to bylo už předem někde nachystané. Jen natáhnout ruku.
 
Míša Jonczy, zpěvačka a teď už i autorka všech písní v The Same Self, měla své písně už hotové dávno předtím, než jsme se potkaly!
 
Ale v šuplíku. Jen je oprášit. A 'kupodivu' - písně s ženskou tématikou. První z nich Míša napsala už před lety v souvislosti s kolekcí dámských šatů její sestry Veroniky Bijok, která je designérkou a módní návrhářkou. (A naše kostýmy jsou také z její dílny.) Ikdyž písničky nebyly cíleně psané pro jednotlivé fáze, emoční různorodost v nich rozhodně nechyběla. A ono dost pravděpodobně písně prostě v průběhu let spontánně v různých fázích vznikaly. Takže teď stačilo jen vybrat a přiřadit Tak trochu opačný postup  než u pohybové části, ale výsledek stejný.
 
 
Ale aby to zase nepůsobilo, že ta cyklická hudební symfonie byla bez práce. Rozhodně ne! Míša oslovila Viktora Kracika-Barthu, muzikanta a skladatele, jediného muže v The Same Self. Aby spolu dotvořili hudební aranže Míšiných písní.
 
 
 
 
Dlouhé hodiny ve zkušebně se vyplatily. Ti dva dokázali vytvořit hodinový koncert, který i sám za sebe jasně vystihuje atmosféru celého představení: 
 
"Žena. Je jedna a přece čtyřikrát jiná, každý měsíc, po celý rok. V určitém periodickém období může lámat skály nebo klidně kandidovat na prezidentku, ale již za pár dní by nejraději nevylezla z postele a rozpláče ji i rozsypaná káva. Pak náhle rozkvete a stává se z ní krásná žádoucí bytost, prahnoucí po lásce a tělesné rozkoši. A je to tak v pořádku."  
 
 
Ale cítíme, že tomu ještě něco chybí. Chceme mít jistotu, že lidi pochopí, co The Same Self říká. Posledním dílkem skládačky se stává Katarína Zatovičová. Herečka a průvodkyně mateřstvím. Znají se s Míšou z gospelového souboru, kde obě zpívají. A Katy tam jednou dělala i seminář pro ženy.
 
 
Jako herečka je známá po celém Slovensku ze seriálu Leto s Katkou. Jako dula provází ženy i páry přípravou na těhotenství a porod a stojí u zrození nových životů. A vyzdvihuje důležitost ženské cykličnosti právě i pro samotný průběh porodu. Katy je průvodkyní diváka i v představení. Pojmenovává fáze, pocity, nálady, tužby i strachy, kterými žena během měsíce prochází.
 
 
 
 
Já už měla nějaké texty napsané, když jsem si pro sebe pojmenovávala, co chci na šále zatančit. A Katy si to ještě doladila po svém. Z pohledu ženy, která je se svým ženstvím naplno v kontaktu o mnoho let déle než já. A nutno říct, že to byla právě Katy, která měla odvahu se Fanny zeptat, jestli chce v představení tančit. Prostě jí nedávalo smysl, proč máme vystupovat jen tři, když fáze jsou čtyři a navíc to všechny čtyři vytváříme. Jak jsem říkala, až neuvěřitelným způsobem to všechno do sebe zapadlo.
 
Zajímají Tě úryvky z představení? >> koukni na tenhle článek  
 
 
A to je ve zkratce celý příběh, jak se z bláznivé myšlenky zhmotnil sen do opravdové reality. Hodinového novocirkusového představení
 

The Same Self - jsi jedna a přece čtyřikrát jiná

 
 
Moc mě potěšilo, že nás 11.9. pozvali i do České televize do SAMA DOMA. Kde jsme mohli divákům ukázat "dynamickou fázi" s písničkou Sen a část reflektivní fáze s písničkou Zima, po které je i rozhovor o představení.
 
 
 
 
 
 
Premiéru jsme odehráli před rokem v říjnu. A letos v říjnu přicházíme s 
 

OBNOVENOU PREMIÉROU. 

 

Představení se vyvíjí. Jako my samy. To, co ale zůstává, je naše vize:

 

Inspirovat ženy k přijetí sebe samých, takových, jaké jsou.

 
 
A mám radost, že se nám to daří. Nedávno mi jedna kamarádka poslala zprávu: 
 
Ahoj Ivi, teď po skoro roce mi došlo, jak mi vaše představení přineslo do života víc klidu... Postupem roku jsem tu informaci "I taková jsi v pořádku" vstřebávala i jí začala žít. Děkuji vám všem, které se na tom podílíte   PS: které i který 
 
 
 
Těšíme se. Na vás všechny. Ženy i muže
  
 
 

Kdy a kde na podzim hrajeme:

  • čt  24.09. 20.00 festival CirkUFF Trutnov
  • so 10.10. 19.00 Divadlo BRAVO!
  • pá 13.11. 19.00 Divadlo BRAVO!
  • so 14.11. 19.00 Divadlo BRAVO!
 
 
 

 

 
Soboty v Divadle BRAVO! v Braníku v Praze jsme vybrali i proto, aby mohli pohodlně přijet i mimopražští diváci. 
Není jednoduché najít místo, kde můžeme hrát. Vzdušná akrobacie má své technické a bezpečnostní specifika. A jsme vděční, že právě Divadlo BRAVO! si nás vzalo pod svá křídla.
 
 
 
Autorka článku: Ivana Kolcunová (vzdušná akrobatka, psycholožka, autorka The Same Self) 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 19. 9. 2020

zajímavé, co se nevymyslí

Odpovědět
ivy.airy
ivy.airy 19. 9. 2020

máme radost, že zaujalo

Kahomar
Kahomar 19. 9. 2020

Odpovědět
ivy.airy
ivy.airy 19. 9. 2020

sipeji
sipeji 19. 9. 2020

Velmi originální námět.

Odpovědět
ivy.airy
ivy.airy 19. 9. 2020

děkujeme

lemur
lemur 19. 9. 2020

Super.

Odpovědět
ivy.airy
ivy.airy 19. 9. 2020

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 491
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.