Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sasidlo
sasidlo
Vloženo 7. 3. 2021
Líbí se mi

Měli Vikingové přilby s rohy?

sasidlo
sasidlo
Vloženo 7. 3. 2021
Líbí se mi
Měli Vikingové přilby s rohy?

Měli Vikingové přilby s rohy?

Vikingové nenosili rohaté přilby. Za rozšířený mýtus může opera Prsten Nibelungův. 

Rohaté přilby známe snad ze všech knih a filmů, které se Vikingy zabývají, nikoliv však z muzejních sbírek. Pokud bychom se chtěli zabývat historii skutečných, nikoliv mytických přileb s rohy, museli bychom místo severských válečníků putovat za japonskými samuraji. Proč tedy máme obraz „rohatého Vikinga“ uložený tak hluboko v představách?

Příběh prstenu

Zdá se, že prsteny lákají umělce k tomu, aby symbolizovaly moc. J. R. R. Tolkien stvořil ve Středozemi „prsten moci“, podobný si měl převzít kouzelník Žito alias Daniel Landa v Afghánistánu a prsteny jako symboliku používají zamilovaní v den zásnub i sňatku. Prsten Nibelungův je soubor čtyř oper volně postavených na prvcích germánského pohanství a islandských ságách.

Wagnerův návrhář kostýmů profesor Carl Emil Doepler přitom měl smysl pro dramatično. Byl to on, kdo pro první produkci opery Prsten Nibelungův, jež měla premiéru v Bayreuthu roku 1876, navrhl kostýmy, kde bojovníky chránila přilba s kravskými rohy, a zasadil tak semínko mýtu, jemuž věříme dodnes. Je třeba zdůraznit, že pro operní potřeby byly smíchány prvky různých kultur v pestrou směsici, která nemá s historickou realitou nic společného. Brát fakta z opery je ale stejné jako stavět výklad vlastní historie na pohádkách.

Jak vypadaly skutečné přilby Vikingů

Zatímco se rohatá přilba Vikingů dostávala čím dál víc do povědomí a stala se součástí společenského prostoru, žádné archeologické důkazy o tom, že by si Vikingové přidělávali na své přilby rohy, se nenašly. Naopak nález kompletní vikinské přilby z 10. století, jenž byl učiněn v roce 1943 na norské farmě v Gjermundbu, ukazuje něco zcela jiného. Přilba má zaoblenou železnou čepičku a ochranu kolem očí a nosu, „typické“ rohy nicméně chybí.

Vikingové byli bojovníci, a byť by rohy na přilbách mohly mít psychologický efekt, ve skutečném boji by byly nepraktické. Jednak by zvyšovaly váhu přilby a měnily její těžiště, a navíc by v přímém boji byly spíše na obtíž. Šikovný protivník by ranou na rohy mohl posunout přilbu do očí a ve stísněných prostorách je lepší mít ochranu hlavy spíše kompaktnější než roztaženou do šířky.

A přesně tak vypadaly přilby Vikingů ve skutečnosti. Úzké, dobře seděly na hlavě, často bez zbytečných ozdob a výčnělků. V boji jde o život, takže je potřeba být co nejvíce praktický, protože život můžete ztratit jen jednou. Zato při náboženských obřadech, kde nic nehrozí, je možné mít na sobě celou řadu ozdob. A tady není vyloučeno, že ceremoniální oděvy mohly být bohatě zdobeny.

Ačkoliv Vikingové patří do poměrné dávné historie, jejich nejtypičtější oděvní prvek jim přisoudil Němec až v 19. století – a my jsme mu navzdory faktům s nadšením uvěřili.

DOLE PŘILBA S ROHY...Ceremoniální přilba z doby bronzové, nalezená nedaleko Veksø v Dánsku

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 8. 3. 2021

Zajímavé.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 7. 3. 2021

zajímavé, díky

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 8. 3. 2021

prosím

ohnivázenaMagdalena

Mýty alias fakta...to vždy bylo, je a bude.

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 8. 3. 2021

Ano tak to je

hudlenka
hudlenka 7. 3. 2021

to jsou věci!!!

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 8. 3. 2021

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 364
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.