Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jitka V.
Jitka V.
Vloženo 28. 3. 2017
Líbí se mi

Meditace jako součást našeho života. Je možné ji uchopit různými způsoby

Jitka V.
Jitka V.
Vloženo 28. 3. 2017
Líbí se mi
Meditace jako součást našeho života. Je možné ji uchopit různými způsoby

Meditace jako součást našeho života. Je možné ji uchopit různými způsoby

 

Meditace je o schopnosti naladit se na sebe a odpojit se od okolního světa. Co nás za těmi mnohdy dlouho „zavřenými dveřmi“ může čekat?

Meditace se stává v dnešním světě jednou z možností jak si po náročném dni a celkově životě v poměrně hektickém tempu mentálně odpočinout. Stává se módní záležitostí a tak se začíná i výrazně komercializovat. Už jsem slyšela větu: „Jsem ve stresu, protože nestíhám meditovat.“Toto považuji za velmi varující skutečnost, protože je na opačném pólu toho o čem má meditace být. Tím je především fakt, že si na meditaci uděláme čas naprosto automaticky a spontánně, protože je součástí našeho života. Začátky a pohnutky k meditování jsou samozřejmě různé. Meditace vyžaduje čas, uvolnění a naladění.

Rozhodnutí meditovat je jedním z nejlepších rozhodnutí, které můžeme v životě udělat. Meditace nás nemůže zklamat, jen může nějaký (a mnohdy docela dlouhý) čas trvat, než ji přijdeme na chuť, respektive než se naučíme meditovat. Avšak když se nám to jednou povede, ručím vám za to, že už se k ní budete vracet s radostí a čas si na ni vždy uděláte.

Co nás na cestě k úspěšnému meditování čeká?

Především je třeba se vyzbrojit trpělivostí, pokorou a potlačit velká očekávání. Efekty meditace si nelze vynutit, není to o výkonu, jako mnoho dnešních aktivit. Je to naopak o zklidnění a to bývá mnohdy problém. Naše rozběhlé mysli trvá dlouho, než přeladí do hladiny Alfa, která je branou do meditačních sfér. Dalším počátečním úskalím je nezvyk být sami se sebou v tichu a klidu. Vím, pro mnoho z nás, je to meta, které se těžko dosahuje, ale jde to. Podívejme se do Asie, kolébky meditace. Asiaté mají malé životní prostory, ale vždy mají modlitební-meditační koutek. Proč ho nemít tedy i u nás. Úsměv a klid, který z většiny z nich čiší, za to určitě stojí.

Dveře, které dlouho neotvíráme, nebo které jsme neotevřeli, ještě nikdy mohou být zaseklé, mohou vrzat, mohou se prostě těžce otvírat. Také nevíme, co za nimi můžeme čekat. Jsme plni očekávání nebo také strachu. A tak je to i naším podvědomím. Nejsme zvyklí s ním být v kontaktu.

Objevte svůj vnitřní svět

Náš vnitřní svět je zanesen vrstvou „prachu“ ve formě povinností, starostí, strachů, nenaplněných očekávání. S tímto vším se budeme muset setkat a uklidit si sami v sobě. Naopak vnější svět necháme být, stejně s ním nemůžeme nic dělat. Ovlivnit totiž můžeme jen nazírání na něj. Odměnou nám bude vnitřní klid a otevře se nám brána do hladiny Alfa, která nám umožní kvalitní meditování. O tom jak meditovat je napsáno mnoho knih. Já osobně bych doporučila Umění meditovat od Matthieu Ricarda. Je v ní vše, co je třeba, podáno jednoduchou srozumitelnou formou.

Ráda bych zmínila ještě jednu formu meditace a tou je „meditace všedních činností“. Ono je totiž možné meditovat i při vaření, pletí zahrádky, běhání, malování..... Zkrátka při činnostech, které nás natolik pohltí, že přestaneme vnímat okolní svět a soustředíme se výhradně na činnost, které se věnujeme. Tím pádem jsme v přítomném okamžiku a sami se sebou. Pravda, není to meditace v tom smyslu, jak je obvykle vnímána, ale je dobré vědět, že i takto to lze uchopit.

Jaro je obdobím nových začátků, je tedy ideálním časem k seznámení se s meditací a vydání se po cestě za poznáním sama sebe. Nemalým bonusem po určité době meditování je skutečnost, že k nám začne promlouvat naše podvědomí a odpoví nám na otázky, na které jsme dlouho hledali odpověď.  

Tak co říkáte, stojí za to meditovat?     

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 17. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
Francis
Francis 29. 3. 2017

Báječná technika jak poznat sama sebe, uvolnit se a pochopit hlubší souvislosti

Odpovědět
Duch
Duch 29. 3. 2017

Stoji pro me jsou relaxacni a meditacni opravdu ty vsedni cinnosti. Nekdy je to kolotoc, ale kdyz se mame o koho starat, je to krasne

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 946
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.