Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Meditace a jóga mění naše DNA

KamilaK
KamilaK
Vloženo 1. 1. 2020
Líbí se mi
Meditace a jóga mění naše DNA

Meditace a jóga mění naše DNA

Převážná většina lidí hledá v jógových studiích zklidnění a dosáhnutí vyrovnanosti. Jedna několikaletá vědecká studie jim teď dává za pravdu.

Studie publikovaná v odborném časopisu Frontiers in Immunology více než deset let analyzovala, jak jsou naše geny ovlivněný různými intervencemi mysli a těla, mimo jiné soustředěním pozornosti, cvičením jógy, meditací a cvičením Tai Chi. Prokázalo se, že tyto aktivity skutečně mají schopnost zvrátit molekulární reakce na stres v naší DNA.

Když jsme vystaveni dlouhodobému stresu, ovlivňuje tato situace náš sympatický nervový systém, který se podílí na řízení činnosti vnitřních orgánů a cév. V reakci na to začnou naše geny produkovat proteiny zvané cytokiny, které významně ovlivňují imunitu. Způsobují záněty na buněčné úrovni – což zvyšuje riziko zdravotních problémů, jako je rakovina, rychlejší stárnutí nebo vážnější psychické problémy, jako jsou deprese.

Ze studie vyplývá, že lidé, kteří se věnují práci s tělem a myslí, se dokážou vymanit z nekončícího kolotoče stresu a úzkosti. Cvičení jógy a meditace prokazatelně vede ke snížení produkce cytokinů a následně tak ke zvratu zánětlivého genu, což ve výsledku snižuje riziko onemocnění a stavů spojených se zánětem.

„Miliony lidí meditují a věnují se józe, ale možná jen málokdo si uvědomuje nejpodstatnější výhody těchto činností, které začínají už na molekulární úrovni a mohou změnit způsob, jakým funguje náš genetický kód. Studie ukazuje, že intervence mysli a těla vede k tomu, že mozek řídí naše DNA procesy cestou, kdy se cítíme dobře," říká Ivana Buric, vedoucí laboratoře Brain, Belief and Behavior Lab v Coventry University Center for Psychology, Behavior and Achievement.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Atevy
Atevy 9. 1. 2020

Odpovědět
beata0063
beata0063 4. 1. 2020

veľmi zaujímavé

Odpovědět
Tamara
Tamara 3. 1. 2020

Joze se věnuji intenzivně 2 roky a postupuji krůček po krůčku. Nic nepřišlo samo od sebe.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 2. 1. 2020

zajímavé, Kami

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 2. 1. 2020

je to parádní zpráva, že když se zklidníme, tak se nám to vrátí na zdraví

lemur
lemur 2. 1. 2020

Zajímavý článek.

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 2. 1. 2020

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 669
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.