Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Ms Eclectic Mind
Ms Eclectic Mind
Vloženo 12. 2. 2021
Líbí se mi

Markéta Meduna Kočková: OBRAZY, KTERÉ POMÁHAJÍ DUŠI

Ms Eclectic Mind
Ms Eclectic Mind
Vloženo 12. 2. 2021
Líbí se mi
Markéta Meduna Kočková: OBRAZY, KTERÉ POMÁHAJÍ DUŠI

Markéta Meduna Kočková: OBRAZY, KTERÉ POMÁHAJÍ DUŠI

Než se stala umělkyní, pracovala Markéta Meduna Kočková jako servírka. Tvorba obrazů za pomoci včelího vosku jí však učarovala natolik, že se rozhodla vykročit mimo komfortní zónu a jít za snem, který v ní dřímal už od dětství. Prostřednictvím své tvorby znázorňující niterní procesy a emoce se snaží ukázat, že pokud se člověk zastaví a přijde na to, co si v životě přeje, je v jeho silách svá přání zhmotnit. Ať už se chce věnovat umění, naučit se cizí jazyk nebo třeba objevovat nová místa — hlavní je zjistit, co nás obohacuje, a jít si zatím. 

Jak se vám jako umělkyni v době covidové daří?

Daří se mi dobře. Tohle období nevnímám nijak negativně, naopak jsem s rodinou doma, mohu pracovat a myslet na budoucnost. Na druhou stranu nic není jen růžové. Kvůli lockdownu jsem například nemohla realizovat výstavu, kterou se snažím neúspěšně otevřít už přes půl roku. A na tu byla navázaná i prezentace nových produktů. 

Ve svých obrazech zachycuji nejen nálady rezonující celou společnosti, ale také emoce a niterní pocity konkrétních osob. Vedu s nimi dlouhé rozhovory v meditativním nastavení, prožívám jejich příběhy. A zákaz kontaktu „tváří v tvář“ pro mě proto znamenal omezení i v tomto ohledu. Některých zajímavých zakázek jsem se musela vzdát, jiné ovšem zase přicházejí. V pozitivním slova smyslu jsem byla nucená vystoupit z komfortní zóny a představit své umění jinak. 

Říkáte, že se ve své tvorbě zaměřujete na emoce ve společnosti. Vnímáte aktuálně mezi lidmi depresivní atmosféru?

Cítím tlak a strach o vlastní existenci, paniku i disbalanci. Lidé jsou přinuceni překonávat překážky a měnit zažitý směr, což je náročná výzva. Jelikož sama pracuji s uměním, které má na duševní pochody a psychiku vliv, vím, jak je těžké najít balanc mezi realitou a zbytečně negativními myšlenkami. 

Deprese je o stavu mysli a může potkat každého, nehledě na postavení. Ale o to více se člověk musí soustředit, aby z ní vyvázl a našel klíč k pozitivním zítřkům. Spousta lidí bude zkrátka muset přehodnotit svůj styl života, myšlení, hodnotový systém. Proto ráda tvořím pro kolektivní vědomí. Ztvárňuji témata jako je Úcta, Nepodmíněná láska, Transformace, Svoboda a mnoho dalších informací, které je potřeba připomínat často zatměné lidské mysli. V obrazech chci lidem ukazovat, že každá emoce je vodítkem a inspirací ke změně. A že změna je možná, pokud o ni opravdu stojí. 

Měla byste nějaký návod na to, jak pracovat s náhlým záchvěvem stresu?

V takové chvíli je důležité pracovat s dechem. Procítit zdroj stresu a vystavět si proti němu obranu. Všechno pomine, i deprese. Současně může pomoci si strach uvědomit, pojmenovat ho a umět s ním zacházet. Negativní emoce se mohou objevovat i u vyrovnaných osobností, a pokud se s nimi zvládneme vypořádat, posune nás to dál. Jeden můj klient, významný podnikatel, mi vyprávěl, že když cítí strach, tak se postaví a nechá jej projít skrze sebe. To je myslím ukázka toho, že ho rozeznává a umí s ním pracovat.

Na čem aktuálně pracujete?

Právě teď se těším z projektu, v něhož rámci pokryji skleněnou fasádu jedné budovy svými motivy. Bude to první skleněná fasáda z obrazů. A protože každé dílo si vyžaduje svůj individuální přístup, budu tvořit nová témata právě pro tento dům. 

Také pracuji na obrazu s tématem Medicína, který bude zdobit relaxační zónu v hotelu. Jeho prostřednictvím chci lidem pomoci vnímat nejen své fyzické, ale také duševní rozpoložení. Navést pozorovatele, aby započal diskusi sám se sebou. 

Jedním z větších projektů, který mě čeká, je jakési meditační centrum ve tvaru skleněné pyramidy. Jelikož mé dílo ovlivňuje duševní pochody a pyramidy mají léčebné účinky, chtěla bych této jedinečné synergie využít. Než se ale vrhneme na samotný projekt, mám potvrzenou práci na zmenšeném prototypu pro soukromé účely. 

Máte nějakou vizi, kam chcete svou práce směřovat?

Barvy a tvary neodmyslitelně napomáhají emoční harmonii, takže bych ráda rozšířila povědomí o jejich mnohočetnosti. Česká architektura i umění na mě působí „jednobarevně“. Zmíněná variabilita zkrátka ještě není součástí českého povědomí. Určitě chci pracovat nejen s jednotlivci, ale i se společností jako takovou. Ráda bych také vyslala témata svých obrazů mimo náš region, aktuálně jednám například s jedním istanbulským architektem o spolupráci na zdobení designového nábytku. Kromě toho přemýšlím o kooperaci s jedním architektem z Bogoty.

Když teď lidé nemohou čerpat energii z vašeho díla na výstavě, dokázala byste jim něco vzkázat alespoň touto formou?

V každé době, ať už nás ovlivňuje vlastní rozpoložení nebo dění ve společnosti, je nejdůležitější neztrácet naději, smysl pro pozitivní a dobré věci. Negativní stav se špatnými myšlenkami živí, a když už člověk nenachází smysl sám v sobě, může místo toho hledat svou úlohu ve společnosti. V tom tkví i příležitost stát se součástí celku, kde každý má svůj smysl. Mysl tvoří realitu a realita je všechno kolem nás.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 13. 2. 2021

krásné

Odpovědět
lemur
lemur 13. 2. 2021

Moc hezké.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 12. 2. 2021

nádherné, přímo snové obrázky

Odpovědět
kosanka
kosanka 12. 2. 2021

Dýchá na mne pohoda

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 12. 2. 2021

krásné obrazy, líbí se mi

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 128
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.