Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Duch
Duch
Vloženo 31. 1. 2017
Líbí se mi

MANUÁL STRACHU, 1.díl: Není to tak hrozné, jak to vypadá

Duch
Duch
Vloženo 31. 1. 2017
Líbí se mi
MANUÁL STRACHU, 1.díl: Není to tak hrozné, jak to vypadá

MANUÁL STRACHU, 1.díl: Není to tak hrozné, jak to vypadá

Seznamte se

Neznám žádného člověka, který by někdy nepocítil strach. Ten sám osobě však neurčuje kvalitu našeho života. Důležitý je způsob, jakým se dokážeme s našimi strachy vypořádat.

Víte, jak se většina lidí vypořádává se strachem? Nijak, prostě se jím nechají pohltit. Strach je natolik přirozená a ve společnosti zažitá emoce, že jsme schopni ho zcela tolerovat. Netolerujeme vztek, násilí, mnohdy dokonce ani radost druhých, ale strach je tu s námi jako takový dávný přítel. Pokud se pozorně podíváme okolo sebe, zjistíme, že celou naši společnost ovládá strach, na kterém jsme se stali zcela závislí. A pokud se podíváme ještě o něco pozorněji, uvidíme, že se ve strachu dokonce sami uměle udržujeme.

 

STRACH JAKO ZÁKLADNÍ NASTAVENÍ

Rozlišujeme dva druhy strachů, které nás v životě mohou potkat:

1. Reálný strach = Tento strach je v podstatě jediný opravdový, protože se dá zažít pouze při přímé konfrontaci s realitou. Dal by se také nazvat jako strach těla. Je to takové to staré známé: „Uteč, ustrň nebo bojuj“, čili přeživší reakce zvířátka. Tento strach je opravdovou reakcí na bezprostřední nebezpečí, když nás např. někdo fyzicky napadne nebo se pohybujeme na nějakém nebezpečném místě. Takový strach nás chrání.

2. Abstraktní strach = Tento strach je reakcí naší mysli na neexistující, avšak potenciální možnou hrozbu. Jelikož tento strach vyvěrá z mysli, rozhodně není ukazatelem bezprostředního ohrožení, nýbrž reakcí na scénáře, které by ‚mohly být‘. Jedná se o strach škodlivý, jelikož není reálný. Výsledkem abstraktního strachu je stanovisko: „Raději se o nic nepokoušet, protože kdoví, co by se mohlo stát“. Naši předci dokázali díky tomuto potencionálnímu strachu přežít v těžkých podmínkách, avšak pro nás něco takového již dávno neplatí. Jedeme si v tomhle starém vzorci, protože je to jednoduché a protože o tom moc nepřemýšlíme.

 

KLEC MODERNÍHO ČLOVĚKA

Jsme moderní lidé, žijící v limitech svých předků. Dříve mít strach znamenalo přežít, jenže dnes mít strach znamená přežívat. A to doslova. Pokud jedeme tuhle hru se strachem, stáváme se dokonalými otroky naší mysli. Mysl nám kdykoliv může pustit jakýkoliv katastrofický scénář a tím nás zmanipulovat, abychom se drželi zpátky. Mysl se neustále bojí lidí, nových podnětů, změn a jakékoliv nejistoty. Tyto aspekty totiž považuje za potenciální ohrožení, proto už nám vždy spolehlivě vysvětlí, proč je lepší se do něčeho takového nepouštět. Lidé v naší společnosti však potřebují nové podněty a změny, protože bez nich přestanou růst. Pokud nerosteme, náš život se v rámci přežití smrskne na bezduché chození z práce do práce (kde to máme jisté a kde přežijeme), na trávení večerů u televize nebo v hospodě (hlavně žádné potenciální nové příležitosti) a na permanentní životní nespokojenost, která vyvěrá z toho, že NAŠE DUŠE A NÁŠ POTENCIÁL UMÍRÁ, PROTOŽE JE UVĚZNĚN V KLECI STRACHU.

Jsme první lidé, kteří se narodili do světa absolutního blahobytu. Ještě nikdy na světě nežili lidé, kteří by se měli objektivně tak dobře jako my. Možná jsme tomu přestali věřit, ale náš svět je místo, kde se dají tvořit neuvěřitelné věci, zažívat fantastická dobrodružství a kde se skutečně mohou dít zázraky. Takovéto věci se však nepojí s energií strachu. Kdo se nechá ovládat strachem, nikdy se nevydá do světa a nikdy nezačne tvořit něco nového. Jednoduše proto, že to není možné. Raději si zapne zprávy nebo internet a dopřeje si svou denní porci umělého strachu. Naše mysl přece musí být dobře informovaná, že? To aby měla další páčky, které může v kritických případech zmáčknout a udržet nás tak v „bezpečí“.

 

KDE SE RODÍ ODVAHA

Jestli právě teď cítíte, že něco uvnitř vás ještě stále žije a chce to ven z té klece, pravděpodobně se ozývá váš ušlapaný potenciál a touha žít. Každý člověk si v hloubi duše přeje žít a prožívat život až do samého dna. Dělat změny, zažívat dobrodružství, navazovat hluboké vztahy s ostatními… Ale nikdo, nikdo si nepřeje sedět celý život doma na zadku v bezpečí.

Pokud si tedy troufáte na cestu do neznáma, můžete začít ještě dnes těmito třemi úkoly:

  • Pozorujte svou mysl a zjistěte, co vám servíruje za scénáře.
  • Zkuste sami rozlišit, které strachy jsou reálné a které abstraktní.
  • Vzpomeňte si na jednu situaci ze života, kdy jste čelili svému strachu a jaké to bylo.

A nakonec nezapomeňte, že strach tu bude vždycky. Navzdory jakémukoliv vnitřnímu vývoji nás mysl vždy bude bombardovat svými scénáři, protože strach je jejím základním nastavením. Úkolem člověka není toto nastavení změnit, nýbrž s ním správně pracovat.

Přeji vám hodně štěstí .

S láskou

Marika Paul

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 18. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

super

Odpovědět
Snílek
Snílek 8. 2. 2017

Skvělé! Může pomoci mnoha lidem

Odpovědět
Duch
Duch 15. 2. 2017

lemur
lemur 1. 2. 2017

Pěkné.

Odpovědět
Duch
Duch 1. 2. 2017

Děkuji <3

Siraellen
Siraellen 1. 2. 2017

Odpovědět
Duch
Duch 1. 2. 2017

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 368
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.