Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Pavla Kubecová
Vloženo 22. 6. 2018
Líbí se mi

Málo nebo moc? A co tak akorát?

avatar
Pavla Kubecová
Vloženo 22. 6. 2018
Líbí se mi
Málo nebo moc? A co tak akorát?

Málo nebo moc? A co tak akorát?

A čeho? Čehokoli. V tomto případě mluvím o pozornosti.  

Během dvou dnů jsem od dvou klientek během terapie vyslechla zajímavé a protichůdné věty: “Nejhorší je, že si mě máma pořád všímá, do všeho kecá, furt mě kritizuje.” A druhý den jsem slyšela od jiné ženy: “Nejhorší je, když si mě nevšímá vůbec, je jí to jedno, když se mi něco povede, i když mám průšvih, prostě nezájem.”

Oba to jsou extrémy (téma kritické a všetečné maminky si necháme na jindy), bylo zajímavé vidět, jak je pro každého “to nejhorší” něco jiného, podle toho, čeho se mu nedostává a naopak.

Najít rovnováhu, to je to, oč tu běží

Nemůžete pořád jen škudlit a nedopřát si nikdy radost, stejně tak nemůžete pořád jen utrácet a brát si půjčky, nemůžeme jen ležet u televize a cpát se dorty, stejně jako nemůžeme pořád jen cvičit. A tak to sedí nejspíš na všechno, být vyrovnaný ve všech oblastech života. Co myslíte?

A jak je to s tou mateřskou pozorností?

Nehledejte v tom žádnou vědu, stačí zdravý rozum, jinou pozornost a péči potřebuje novorozenec a měl by jí mít požehnaně. Jinou péči a pozornost potřebuje školák a jinou teenager. Logicky, čím je dítě starší, tím víc bude rozhodovat o svém životě a osamostatňovat se. V rámci mezí a vámi dohodnutých pravidel ho nechte.

Případů, kdy se maminky nezdravě upnuly na své děti (zejména syny) bych mohla vyjmenovat několik, to už je skoro klišé z psychologické poradny. I já zažila pár klientek, kdy nezdravý vztah matky s dospělým synem nepěkně ohrožoval synovo manželství (často se tak děje po rozvodu rodičů nebo úmrtí otce, matka si z něj dělá zpovědníka, syn musí předčasně dospět a jakákoli partnerka je matčinou sokyní).

V dospělosti si nechte nevyžádané rady pro sebe, pomáhejte, když jste požádány nebo slušně nabídněte pomoc a hlavně jim dovolte mít svůj život.

Zdroj fotek: unsplash.com, pexels.com

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 4. 6. 2020

Odpovědět
hašlerka1
hašlerka1 27. 6. 2018

Zlatá střední cesta, jako ve všem.

Odpovědět
sipeji
sipeji 23. 6. 2018

tak akorát - škoda, že to nelze změřit....

Odpovědět
avatar
Pavla Kubecová 23. 6. 2018

Ano, může to být ořišek tady vždycky radím klientům, ať si "zapnou" intuici a poslouchají svůj zdravý rozum, stačí si vzpomenout na nějakou situaci a sami vidíme, jak na nás reaguje okolí, jak se při tom cítíme my.

LeniHá
LeniHá 22. 6. 2018

Najít rovnováhu, to je to, oč tu běží..asi to nejdůležitější z textu

Odpovědět
avatar
Pavla Kubecová 23. 6. 2018

Ano

avatar
Pavla Kubecová 22. 6. 2018

díky všem

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 591
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.