Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Pavla Kubecová
Vloženo 22. 6. 2018
Líbí se mi

Málo nebo moc? A co tak akorát?

avatar
Pavla Kubecová
Vloženo 22. 6. 2018
Líbí se mi
Málo nebo moc? A co tak akorát?

Málo nebo moc? A co tak akorát?

A čeho? Čehokoli. V tomto případě mluvím o pozornosti.  

Během dvou dnů jsem od dvou klientek během terapie vyslechla zajímavé a protichůdné věty: “Nejhorší je, že si mě máma pořád všímá, do všeho kecá, furt mě kritizuje.” A druhý den jsem slyšela od jiné ženy: “Nejhorší je, když si mě nevšímá vůbec, je jí to jedno, když se mi něco povede, i když mám průšvih, prostě nezájem.”

Oba to jsou extrémy (téma kritické a všetečné maminky si necháme na jindy), bylo zajímavé vidět, jak je pro každého “to nejhorší” něco jiného, podle toho, čeho se mu nedostává a naopak.

Najít rovnováhu, to je to, oč tu běží

Nemůžete pořád jen škudlit a nedopřát si nikdy radost, stejně tak nemůžete pořád jen utrácet a brát si půjčky, nemůžeme jen ležet u televize a cpát se dorty, stejně jako nemůžeme pořád jen cvičit. A tak to sedí nejspíš na všechno, být vyrovnaný ve všech oblastech života. Co myslíte?

A jak je to s tou mateřskou pozorností?

Nehledejte v tom žádnou vědu, stačí zdravý rozum, jinou pozornost a péči potřebuje novorozenec a měl by jí mít požehnaně. Jinou péči a pozornost potřebuje školák a jinou teenager. Logicky, čím je dítě starší, tím víc bude rozhodovat o svém životě a osamostatňovat se. V rámci mezí a vámi dohodnutých pravidel ho nechte.

Případů, kdy se maminky nezdravě upnuly na své děti (zejména syny) bych mohla vyjmenovat několik, to už je skoro klišé z psychologické poradny. I já zažila pár klientek, kdy nezdravý vztah matky s dospělým synem nepěkně ohrožoval synovo manželství (často se tak děje po rozvodu rodičů nebo úmrtí otce, matka si z něj dělá zpovědníka, syn musí předčasně dospět a jakákoli partnerka je matčinou sokyní).

V dospělosti si nechte nevyžádané rady pro sebe, pomáhejte, když jste požádány nebo slušně nabídněte pomoc a hlavně jim dovolte mít svůj život.

Zdroj fotek: unsplash.com, pexels.com

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hašlerka1
hašlerka1 27. 6. 2018

Zlatá střední cesta, jako ve všem.

Odpovědět
sipeji
sipeji 23. 6. 2018

tak akorát - škoda, že to nelze změřit....

Odpovědět
avatar
Pavla Kubecová 23. 6. 2018

Ano, může to být ořišek tady vždycky radím klientům, ať si "zapnou" intuici a poslouchají svůj zdravý rozum, stačí si vzpomenout na nějakou situaci a sami vidíme, jak na nás reaguje okolí, jak se při tom cítíme my.

LeniHá
LeniHá 22. 6. 2018

Najít rovnováhu, to je to, oč tu běží..asi to nejdůležitější z textu

Odpovědět
avatar
Pavla Kubecová 23. 6. 2018

Ano

avatar
Pavla Kubecová 22. 6. 2018

díky všem

Odpovědět
evionka
evionka 22. 6. 2018

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 646
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.