Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sasidlo
sasidlo
Vloženo 14. 2. 2021
Líbí se mi

Mají zvířata sny?

sasidlo
sasidlo
Vloženo 14. 2. 2021
Líbí se mi
Mají zvířata sny?

Mají zvířata sny?

Nové metody studia mozku odhalují povahu zvířecích snů. Při detailním náhledu ale narážíme na to, že stále nevíme vše o těch lidských.

Na tom, že stejně jako lidé sní i zvířata, si ve své době myslel i filozof Aristoteles. Teprve dnes však máme způsoby, jak to skutečně ověřit. Ačkoliv se (prozatím?) nemůžeme fauny zeptat, o čem skutečně sní, moderní věda zná cesty, jak to obejít. Když se však dostaneme k jádru pudla, ukáže se, že stále neznáme ani vše sami o sobě.

Sní zvířata o ovečkách?

Způsob první, jak identifikovat sny zvířat, zná snad každý z nás – spočívá s pozorování chování zvířete při spánkových fázích. Ačkoliv by se mohlo zdát, že tímto způsobem se nelze dovědět mnoho, opak je pravdou. Odhalování zvířecích snů díky tomu ostatně začalo už v 60. letech 20. století a za tu dobu se nasbíralo nemalé množství dat.

Právě tehdy totiž začal detailnější výzkum mozkových poruch souvisejících s pohybem během spánku. To by běžně nemělo být možné, naše svaly jsou totiž během spánkových fází obvykle paralyzované. Dva francouzští vědci Michel Jouvet a J. F. Delorme však zjistili, že odejmutím specifických mozkových buněk u pokusných zvířat paralýzu eliminují. Tuto "pohyblivou" fázi nazvali REM-A (REM bez atonie, zástavy svalové funkce) a spolu s dalšími vědci pozorovali při REM-A fázi spící kočky pronásledující imaginární cíle, hýbající hlavou v reakci na neviditelný stimul a obecně se chovající jako při bdění.

To se podobá lidem s náměsíčností a dalšími spánkovými poruchami odehrávajícím se v NREM a REM fázích spánku. Také ti chodí, skáčou nebo kopou ve spánku, zatímco prožívají aktivity známé z reálného světa. Především to však ukazuje, že kočky během spánku prožívaly stejné situace, jaké dobře znaly z reality.

Zobrazení snů

V posledních letech však věda dospěla do fáze, kdy můžeme spánek a sny u zvířat nebolestně analyzovat i pomocí jiných metod než srovnáváním s lidmi. V roce 2007 dvojice vědců z amerického MIT pozorovala v mozku spících myší aktivitu v části mozku odpovědné za tvorbu vzpomínek. Pozorované mozkové buňky, neurony, byly přitom tytéž, které vědci předtím pozorovali, když myš za bdělého stavu probíhala bludištěm. Jinými slovy, zatímco spaly, přehrávaly si myšky vzpomínky na utíkání bludištěm. Vzorce si byly tak podobné, že vědci mohli určit, v jaké části imaginárního bludiště se hlodavci právě nacházejí.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ivana Mrázková 26. 8. 2021

Myslím si, že zvířátka mají zaručeně sny. Vždyť když naši činčilku vezmu, omyju ji koupacím pískem http://www.domacizviratko.cz a pak jde spinkat, tak je vidět, že v její mysli musí něco stále probíhat. Občas vidím, jak si ze spaní kouše do srsti a pak někam utíká. Jestli tvrdíte, že sny mají jenom lidé, tak se mýlíte.

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 27. 8. 2021

Nevím co jste četla, ale tady to nikdo netvrdí...naopak

lemur
lemur 15. 2. 2021

Pěkný zajímavý článek.

Odpovědět
Tamara
Tamara 14. 2. 2021

Náš pejsek určitě sny měl. Sice nevíme jaké, ale někdy i divočejší.

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 15. 2. 2021

Věřím

Kahomar
Kahomar 14. 2. 2021

zajímavé povídání

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 15. 2. 2021

Děkuji

Jana Siff Srami
Jana Siff Srami 14. 2. 2021

naše fenka vždycky ze spaní kníkala a hrabala nohama. Říkali jsme, že honí štěňata

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 14. 2. 2021

hudlenka
hudlenka 14. 2. 2021

a třeba je opravdu honila...kdo ví?

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.