Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

TerezaZlin
TerezaZlin
Vloženo 15. 7. 2016
Líbí se mi

Levandule, to je taková holka pro všechno

TerezaZlin
TerezaZlin
Vloženo 15. 7. 2016
Líbí se mi
Levandule, to je taková holka pro všechno

Levandule, to je taková holka pro všechno

Levanduli si zamilujete pro její omamnou, ale přesto nenásilnou vůni a jednoduchý vzhled. U nás v Česku volně neroste, ale hojně se pěstuje a zdobí zahrádky, terasy a balkony. Původ má tato krásná rostlina ve středomoří. Na světě existuje asi 40 druhů levandule a může být viděna také s bílými nebo růžovými květy. 

Levandule, to je taková „holka pro všechno“, má totiž opravdu široké využití. 

Levandule jako léčivá rostlina v mnoha formách

O léčebných účincích levandule věděli Egypťané, Řekové, Římané i Arabové už v 7.století, používali ji třeba jako lék proti kašli, obrně, křečím nebo pro uklidnění. Levandule ve formě oleje hojí popáleniny a šálek levandulového čaje, třeba v kombinaci s meduňkou, chmelem nebo třezalkou uklidní unavenou duši a odežene psychické problémy.

Pomáhá při nechutenství, podrážděném žaludku, při virových a zánětlivých infekcích. Výrazně snižuje krevní tlak. A možná jste netušili, že uvolňuje ochrnutí jazyka a zajíkávání.  

Dejte při používání levandule pozor, při vyšších dávkách oleje hrozí omámení. Hlavně těhotné ženy by se měly zdržet užívání vyšších dávek tohoto oleje.

Levandule jako královna v kosmetickém průmyslu

Nejčastěji se levandule využívá k výrobě parfémů. Éterické oleje získané z levandule se používají do aromalamp, jako přísady do relaxačních koupelí, mýdel, tělových krémů a olejů, šampónů, sprchových gelů.

Levandulová silice je vhodná pro ošetřování všech typů pleti, má hojivé vlastnosti a schopnost regulovat mazotok. Pro schopnost rychlé obměny kožních buněk je ceněná v péči o mastnou a aknózní pleť.

Levandule v kuchyni

I v kuchyni se levandule těší oblibě a řekla bych, že poslední dobou čím dál větší. Levandulové sušenky, levandulové máslo, kandované květy levandule, levandulová marmeláda, levandulový sirup….pár snítků lístků levandule můžete použít i na dochucení ryby nebo pečeného jehněčího masa a sušenými větvičkami levandule se dá potírat maso při grilování.

 


A na konec jedna zajímavost – věděli jste, že levandule je samozápalná rostlina? Některé její středomořské odrůdy jsou doslova přeplněné těkavými oleji, a to v takové míře, že jejich spontánní uvolňování během letních veder často způsobí zapálení rostlin, které rostou v okolí levandule? Takové požáry jsou známé hlavně z Austrálie, tady levandule často působí zapálení sousedních porostů blahovičníku.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 24. 6. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 3. 6. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 15. 4. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

Odpovědět
Clairest
Clairest 15. 8. 2018

Levandule mám ráda, moje mamka jejich vůni nesnáší.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 358
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.