Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Dívčí spolek
Vloženo 10. 12. 2018
Líbí se mi

Kyberšikana a sexting ve školách

avatar
Dívčí spolek
Vloženo 10. 12. 2018
Líbí se mi
Kyberšikana a sexting ve školách

Kyberšikana a sexting ve školách

Žáci často nevědí, co dělat, když se rozšíří jejich intimní snímek po sociálních sítích. Neví, za kým jít a na koho se obrátit. Nechtějí se ještě více ztrapnit před kamarády, nechtějí, aby se rodiče zlobili. Bojí se řešit kyberšikanu, a tak ji raději neřeší vůbec. Anebo z druhé strany si málokdy uvědomují, že to oni se staly kyberšikanátorem už tím, že nevhodně zareagovali pod nějaký příspěvek.

Ve své prezentaci Kyberšikana a sexting, kterou lektoruji na základních školách v rámci Peer programu Dívčího spolku Smíchovské střední průmyslové školy se snažím dětem ukázat, hlavně pomocí skutečných příběhů, jaké následky může nést jejich neuvážené jednání na internetu.  Ať už jde o zveřejňování osobních údajů, fotografií a videí nebo o vyjadřovaní se v komentářích pod libovolným příspěvkem na sociálních sítích.

Ze začátku mi nepřišlo vhodné přednášet svou prezentaci na prvním stupni. Působilo to jako poněkud zbytečné, protože přece takhle malé děti se s problémy s kyberšikanou, sextingem, kybergroomingem a kyberstalkingem nepotákají. Bylo pro mě naprosto šokující, když se mi psycholožka na jedné základní škole svěřila, že problémy se „sextingem“ řešili se žáky už v páté třídě a s kyberšikanou ještě dříve. Začala jsem ihned lektorovat žáky už od třetí třídy.

Když za mnou přišla předsedkyně spolku Diana Burdová s tím, jestli se chci zapojit do tohoto Peer programu, byla jsem lehce skeptická. Míchaly se ve mně pocity, jestli to zvládnu, jestli dokážu dětem předat všechny důležité informace, jak vůbec prezentaci zpracovat. Čím déle jsem pracovala, tím více jsem se do tématu ponořovala a nacházela nové zajímavé informace. I po několika měsíčním lektorování stále na prezentaci pracuji. Vylepšuji její obsah, svůj projev a komunikaci s žáky. Díky Peer programu jsem našla něco, co mě skutečně baví a naplňuje.

 

Šárka Pražáková

lektorka přednášky Kyberšikana a sexting

Dívčí spolek – Smíchovská střední průmyslová škola

sarkaprazakova@divcispolek.cz

www.divcispolek.cz
Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 11. 12. 2018

žáci by především neměli dávat své snímky na FB ani kamkoliv jinam !!!

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 27. 3. 2020

ale řekněte to těm dětem

hašlerka1
hašlerka1 11. 12. 2018

Odpovědět
janinkad
janinkad 10. 12. 2018

skvělé...teď jsou děti hodně napadnutelné...i když ?? ve většině si to přivodí samy-bohužel svoji naivitou Děvčata, tleskám Vám-

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 848
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.