Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Dívčí spolek
Vloženo 10. 12. 2018
Líbí se mi

Kybernetická bezpečnost na základních školách

avatar
Dívčí spolek
Vloženo 10. 12. 2018
Líbí se mi
Kybernetická bezpečnost na základních školách

Kybernetická bezpečnost na základních školách

V dnešní době stále existují lidé, kteří si myslí, že je na internetu bezpečno. V tom se ale velmi pletou!

 

Na tato nebezpečí poukazuje právě naše prezentace Kybernetické bezpečnosti pro základní školy, která spadá do Peer programu Dívčího spolku Smíchovské střední průmyslové školy. Dáváme žákům „návod“, jak se správně na internetu chovat a jak se před těmito hrozbami chránit. Na těchto přednáškách je nejlepší to, že je lektorují studenti věkově velmi blízcí svým posluchačům (proto „peer“ program). Tím pádem se děti více otevřou a rozmluví se o svých vlastních zkušenostech.

 

Začínáme vybráním správného hesla. Co by takové heslo mělo obsahovat? Můžeme mít pro všechny účty stejná hesla? Pro případ, že mají žáci tolik účtů, že nejsou schopni si je všechny zapamatovat, je lepší využívat správce hesel. Dalším zabezpečením účtů může být dvoufázové ověření, nebo-li ověření navíc náhodně vygenerovaným kódem.

 

„Na internetu žádná anonymita neexistuje!“ několikrát zdůrazňujeme. Při tom diskutujeme o společnosti AddThis, která nabízí zadarmo doplňky do prohlížeče, díky nimž si můžete během jednoho kliknutí uložit vaší oblíbenou stránku, fotografii apod. Tato společnost v roce 2016 sledovala přes 2,1 miliardy internetových uživatelů.

 

Víte jaký je rozdíl mezi hackerem a crackerem? Hackeři jsou celkem tři. Černý, šedý a bílí. Černý hacker je ten, kterého všichni známe z médií. Provádí nelegální činnost, šíří malwar, nabourává se do cizích sítí, krade uživatelská data atd. Existuje ale i bílí hacker, který se sice nabourává do sítí, ale v momentě, kdy se mu to podaří, upozorní administrátora systému, aby si bezpečností mezery opravil. A cracker? Člověk, který na internetu porušuje autorský práva. Stahuje („crackuje“) a následně zveřejňuje filmy, programy, hry apod.

 

Posledním obrovským tématem je sociální inženýrství, a hlavně jeho podkapitoly phishing, fake news a HOAX. Takové falešné zprávy, které se nekontrolovatelně šíří internetem vypadají třeba takto: „Váš telefon je nakažen viry, klikněte zde a váš telefon se odviruje.“ Nebo Vám přijde e-mail od společnosti „PeyPal“, která Vás vybízí k přihlášení do účtu přes pofidérní internetový odkaz. Nikdy na něm neklikejte jinak se stanete obětí hackera.

 

Iva Popelková

lektorka přednášky Kybernetická bezpečnost

Dívčí spolek – Smíchovská střední průmyslová škola

info@divcispolek.cz

www.divcispolek.cz

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 31. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 27. 3. 2020

super, ať se o tom nemlčí

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 11. 12. 2018

I u nás na Základních školách probíhají besedy o kyberšikaně, každý rok pravidelně, snad si z toho něco děti vezmou

Odpovědět
hašlerka1
hašlerka1 11. 12. 2018

Dobře, že se o tomto tématu mluví.

Odpovědět
Alexis
Alexis 11. 12. 2018

Ja už mám pro své děti do budoucna připraven materiál ke studiu The web we want, kde se dozví o tom, jak se mají chovat na netu. Je to ooravdu velké téma, do jednoho článku by se to nevešlo, co všechno se o tom dozvídám... Jsem ráda, že dnes existuje tolik lidí, kteří šíří osvětu mezi dětmi i dospělými

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 122
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.