Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jitka V.
Jitka V.
Vloženo 3. 7. 2017
Líbí se mi

Krize středního věku? Ne, jen jiný úhel pohledu!

Jitka V.
Jitka V.
Vloženo 3. 7. 2017
Líbí se mi
Krize středního věku? Ne, jen jiný úhel pohledu!

Krize středního věku? Ne, jen jiný úhel pohledu!

Slovo krize evokuje něco nepříjemného, a proto bych ráda napravila tento mýtus o středním věku, protože se domnívám, že je to věk sice náročný, ale jinak prostě ten nejlepší!

Už máme zkušenosti a nadhled, máme většinou vybudované zázemí a v pracovní oblasti býváme na vrcholu nebo těsno pod či nad ním (nebo prostě jen normálně pracujeme). Děti malé či velké, ale už je i na tomto poli většinou jasno.

A to hlavní, už se známe, víme, co můžeme od sebe čekat, máme síť přátel, kteří pomohou, když je třeba, máme s kým sdílet život. Vyladili jsme koníčky, co nám sedí, občas zkoušíme něco nového, ale to co nám sedí, neopouštíme.

Kde se tedy bere „Krize středního věku?“

V tomto životním období jsme zhruba v polovině svého života. Mnohé jsme viděli, mnohé zažili a stále máme pocit, že to nestačí, anebo že to mohlo či mělo být jinak a to je ono – hodnocení našeho dosavadního života. Hodnotíme svůj život jako něco co se odchyluje od nějaké normy nebo ideálů. Nenaplněná očekávání. Toto stádium se někdy nazývá také sendvičový věk a to proto, že máme stále ještě na starosti své děti, ale někteří už i péči o rodiče, takže tíha toho na nás doléhá.

Ale zkusme se na to podívat z jiného úhlu. Dokud máme rodiče, je to skvělé, jsou našimi kořeny, spojením s naším dětstvím. Máme děti, tedy pokračování našich životů a radost do budoucna (pokud se vše povede) jak z nich, tak následně jejich dětí. Proč tedy ta krize? Ano ubývá sil, toto je první životní stádium, kdy si toho obvykle všimneme, ale stále ještě máme mnoho možností jak regenerovat a energii si vygenerovat.

Bilancování je jistě čas od času třeba, zhodnocení toho co se nám povedlo a co ne je velmi důležité, poskytuje nám možnost poučení se z chyb a radosti z toho co jsme dokázali. Myslím, že klíč je podobný jako v mnoha jiných oblastech života – zaměřujeme se více na to negativní, než na to pozitivní a pak jsou tu krize středního věku, či čehokoliv jiného.

Takže navrhuji, až zas někdy budete mít pocit, že vás krize středního věku válcuje a budete si připadat jako uprostřed sendviče, nadechněte se třikrát zhluboka, pořádně vydechněte, usmějte se a uvědomte si, že se nacházíte uprostřed a střed je vždy ideální! Copak neznáte přísloví „zlatá střední cesta“? Ano je to zlatý věk a budeme na něj jednou s láskou vzpomínat, protože jsme měli všechno a všechny, jen jsme možná nedokázali hodnotu toho všeho náležitě ocenit.

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

super

Odpovědět
avatar
Jolana Fišerová 5. 7. 2017

U mě udeřila krize středního věku s plnou silou před 10 lety (bylo mi 37). Zpočátku to vypadalo, že ji "tak nějak" zahladím, zapracuju, zakoníčkuju a zakopu pod koberec...ale pak jsem si uvědomila, že naopak musím poslechnout to volání "Změň TEĎ všechno, co ti nevyhovuje, protože PAK už na to nikdy nesebereš dost síly a odvahy." A tak jsem doslova rozebrala cihlu po cihle svůj dosavadní život a postavila úplně nový A nelituju, resp. za těch 10 let jsem ani jedenkrát nezalitovala, naopak jsem moc ráda, že jsem tenkrát nepovolila nějaké své pohodlnosti.

Odpovědět
Ovace
Ovace 4. 7. 2017

Odpovědět
k.eva
k.eva 4. 7. 2017

Odpovědět
sipeji
sipeji 4. 7. 2017

u nás právě přepadá mého manžela, až jsem se u nadpisu musela usmát

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 303
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.