Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

zrzkadrzka
zrzkadrzka
Vloženo 11. 5. 2019
Líbí se mi

Koučinku neutečeš!

zrzkadrzka
zrzkadrzka
Vloženo 11. 5. 2019
Líbí se mi
Koučinku neutečeš!

Koučinku neutečeš!

Skoro každodenní běh je pro mě velmi důležitý. Nejen proto, že se tak udržuji v kondici, vyčistím si přeplněnou hlavu a díky proudu endorfinů se cítím prostě skvěle. Běh mě především učí chápat souvislosti mého života. Ještě se mi nestalo, že bych si během něho neuvědomila něco zásadního, přínosného.

Ano, pamatuji si i ty chvíle před pěti lety, kdy jsem běhat začínala. Pamatuji si moc dobře těžké okamžiky, kdy mi došel dech po zhruba 38 sekundách, momenty, kdy jsem měla pocit, že prostě už nemůžu dál, a že už NIKDY běhat nepůjdu.

I nyní – a to už jsem schopna v kuse uběhnout hodinu – občas narazím na pocit, že se na to chci vykašlat, že nemám sílu jít, natož běžet, dál.

Běhání mám provázané s koučováním, což je také podstatná složka mého života. I tento styl uvažování mě neustále něčemu učí. A až nedávno jsem si uvědomila jejich provázanost.

Co mají tedy tyto oblasti pro mě společného?

1)     Pro obojí je důležité znát svůj cíl. Bez něho se těžko začíná a je téměř nemožné dokončit cestu, která nemá směr. Pak to není běh, ale honění se za…za čím vlastně?

2)     Začátky jsou těžké. Člověk se musí naučit správně běhat, stejně tak umět si srovnat své vlastní priority. Cílovou páskou je potom umění dopomáhat i druhým k dosažení jejich snů.

3)     Obojí chce trénink a procvičování. Bez praxe to prostě nejde (ani neběží).

4)     Obojí mě pozitivně motivuje ke stále lepším výkonům.

5)     Obojí je zábava a naplňující radost.

6)     Obojí mě stojí energii, která se mi ale mnohonásobně vrací zpět.

 

A co jsem si během obojího uvědomila?

  1. Kopec se dá zdolat i tím, že ho vyjdu pomalu. – Nemusím se pokaždý hnát jako blázen a vyčerpat se už v první minutě/při první překážce na cestě za svým cílem. Někdy prostě zdolám kopec nebo horu povinností krok za krokem.
  2. To, že mě někdo předběhne, znamená jen to, že v ten daný moment, kdy jsme se míjeli, běžel rychleji. - Nic víc. Dříve jsem si myslela, že je to tím, že běžím strašně pomalu, nemám na to běžet lépe atd. Každý navíc potřebuje jiný čas na zdokonalení se v činnosti – i já musela měsíce makat na to, abych nyní byla schopna uběhnout hodinu (a stále to není dost na uběhnutí maratonu). Kdo ví kolikrát ten „rychlejší“ běžec musel koukat na záda ostatním, než byl schopen je předběhnout…
  3. Šetřit s dechem se vyplatí. – Je fajn si rozložit síly na celý proces. Důležitý je i pravidelný odpočinek, a také odměna po výkonu. Jinak se může stát, že dech dojde rychleji, než by si člověk přál. Stejné je to i s motivací při plnění cílů.
  4. Záleží i na terénu, kterým zrovna běžím. – Prostě v životě člověk čelí různým obdobím a některá jsou těžší. I s tím je dobré při snaze plnit si své cíle počítat a vždy flexibilně přizpůsobovat volené prostředky svých aktuálním vnitřním zdrojům.
  5. Mám své osobní tempo. - Někdo je rychlejší, ano. Ale stejně tak plno lidí běží pomaleji než já. A pak jsou také lidé, kteří sedí doma na gauči a nevyběhnou vůbec…Někdy je pro mě těžké si plnit mnou stanovené cíle, ale jsou lidé, kteří se o to ani nepokusí. Takže: kdo je dál?
  6. Vyběhnout se dá kdykoli. – Každý někdy začínal, a to je nejnáročnější fáze. Skvělé na tom ale je, že pro koučování či sport se dá rozhodnout každou vteřinu života. Třeba právě TEĎ.
  7. Některé kopce vypadají hůř, než pak ve skutečnosti jsou. – Chce to prostě vyběhnout a nezkoumat, jestli ten kopec je moc velkej, zelenej nebo strmej. Je prostě takovej, jakej je – buď ho můžu zkusit oběhnout, nebo ho vyjít pěšky, a nebo ho vyběhnout s takovou vervou, kterou mám zrovna k dispozici. To samé platí u překážek v životě.
  8. Zakopnout je normální. – Prostě jdu dál, nebo si odpočinu a dočerpám síly. Chyby jsou prostě součást procesu.
  9. Neutíkej PŘED pocity, sebou samým, nebo před někým - běž ZA něčím! – Opět jsme u cílů, snů, přání a tužeb. Pro koně je rozhodně lepší motivací mrkev na provázku před ním, než tvrdý bič popohánějící ho odkudsi zezadu…
  10. Dobré „vybavení“ hodně usnadní a zpříjemní celý proces. – Padnoucí oblečení a boty jsou pro běh samozřejmou součástí. Pro koučování zase kvalitní kouč, touha naplnit svůj cíl a pevná vůle.

Ať už chcete začít běhat, přestat kouřit, nebo si prostě jen udržet dobrý výkon v práci, koučování je dobrá cesta. Pomůže Vám se startem, za běhu, i při zdolávání překážek.

Už jste vyběhli vstříc lepším zítřkům? Pro Váš START mi napište do komentářů nebo na mail pajadol0071@mail.com

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 29. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 26. 3. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 12. 5. 2019

Odpovědět
lemur
lemur 12. 5. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 937
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.