Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sasidlo
sasidlo
Vloženo 4. 4. 2021
Líbí se mi

Kdo vynalezl kuličkové pero?

sasidlo
sasidlo
Vloženo 4. 4. 2021
Líbí se mi
Kdo vynalezl kuličkové pero?

Kdo vynalezl kuličkové pero?

K otázce "V jakém roce bylo vynalezeno kuličkové pero?" Neexistuje žádná definitivní odpověď. On se mýlí, kdo si myslí, že pochází z minulého století. Až tak dávno vědci z Arménie zkoumali svitek datovaný do druhé poloviny 12. století. A podle specifikovaného výkresu vytvořili něco podobného modernímu kuličkovému peru. Bambusová tyč ze dvou částí uprostřed měla dutou kouli, která byla zřejmě naplněna nějakým inkoustím nebo jinou tlustou barvou. Proto je problém vynálezu velmi kontroverzní a zůstává otevřený.

Je známo, že mnoho mozků a více než deset let bilo nad pracovní verzí pera. Příjmení připevněná na štítky firemních kopií nám říkají o účastnících kouzelného eposu s trváním téměř 100 let.

Otec moderní verze kuličkového pera uznal Laszlo Biro, novinář z Maďarska. Ale dávno před jeho vývojem v Americe byly podobné vynálezy patentovány více než 300krát.

 

Historie tvorby kuličkového pera nás vede až do konce 19. století, v roce 1888. Neznámý vynálezce z Massachusetts John Laud patentoval svůj psací nástroj rotujícím hrotem. Jednoduchý mechanismus byl navržen tak, aby na konci tyče naplněné barvou byla kulička. Někteří historici věří, že to byl Laud, který vynalezl kuličkové pero.

A když vynález začal být testován, rychle se rozčarovali: design byl neúplný, míč se zasekl, pak se spadl a inkoust nedal nic než bloty.

Mnozí vynálezci následovali ve stopách Johna Lauda při hledání "nejlepšího pera". Mezi nimi byl George Parker (1904) a Van Vechten Reizberg (1916). Tito pánové se ukázali nejen jako patentovat své potomky, ale také na komerčním základě. Ale jejich podniky selhaly ze stejných důvodů jako Laudova.

Biro Brothers

Maďarský novinář Laszlo Biro na základě své profese neustále měl problémy s pery, což by mohlo být tak nevhodné a v nejkritičtějším okamžiku přestal psát nebo inkoust, zničit nezbytné položky. Jakmile si Biro všiml, že barva používaná v tisku pro noviny, rychle zasychá na papíře a nezanechává šmouhy. Pozorování mu dalo několik myšlenek.

V roce 1938, inspirovaný touto myšlenkou, začal pracovat na peru snů, který spojil svého bratra Jiřího, chemik profese. Podařilo se jim zlepšit plnicí pero, nahradilo konec inkoustovým perem, na jehož konci se míč otáčel. Tento rok je datum narození kuličkového pera.

 

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 4. 4. 2021

o tom jsem někdy loni také psala

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 4. 4. 2021

super, šikula!!!!

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 7. 4. 2021

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 249
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.