Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Každý z nás má své charizma a osobní kouzlo

KamilaK
KamilaK
Vloženo 27. 7. 2019
Líbí se mi
Každý z nás má své charizma a osobní kouzlo

Každý z nás má své charizma a osobní kouzlo

Není snadné ho definovat. Ovlivňuje to, jak působíme navenek. Ale vzniká v našem nitru. Osobité charizma.

Každý z nás má v sobě to jisté „cosi“. Jen o tom často nevíme. Obdivujeme druhé, kteří ho mají. Vyzařují přirozený šarm. Nenuceně na sebe přitahují pozornost a získávají si sympatie. Jsou svoji a na nic si nehrají. Lidé jim rádi naslouchají. Umí je spontánně nadchnout a přesvědčit. Jejich empatické chování a vnitřní naladění jsou pro ostatní téměř magneticky přitažlivé a jejich pozitivní energie je nakažlivá. Kráčí životem se zářivým úsměvem, který Vás pohladí. Nikdo a nic je nevyvede z rovnováhy. Působí vždy suverénně a sebejistě. Jsou zkrátka okouzlující. A jsou si své osobní přitažlivosti vědomi. Přitom nejsou jiní než my. Protože každý člověk má své osobité kouzlo. Jde jen o to, ho v sobě objevit. A vědomě ho rozvíjet.

Očima psychologa

U některých lidí vnímáme jejich charizma na první pohled. Když začneme uvažovat o tom, kdo vyniká mimořádným šarmem, většinou nás nejprve napadnou umělci, herci, hudebníci, možná i někteří politikové. Nebo také naše šéfová, kolegyně, kamarádka či někdo z rodiny. Jedno ale mají všichni společné: náš obdiv. Pozitivně nás ovlivňují a inspirují. Když ale máme popsat, v čem jejich kouzlo spočívá, nemůžeme najednou najít ta správná slova. Mají v sobě něco, co je těžko uchopitelné. Jde o jakýsi druh aury, který tyto lidi obklopuje. Zvláštní energii, kterou nás k sobě přitahují. Psycholog Richard Wiesman tvrdí, že k tomu, aby člověk působil charizmaticky, potřebuje tři následující vlastnosti:

  • Musí být schopný intenzivně vnímat a prociťovat emoce.

  • Musí nechat prostor i ostatním, aby rovněž prožívali své pocity silně a naplno.

  • Musí být imunní vůči vlivům druhých, třeba i stejně charizmatických osob

Jiná definice říká, že pro nás mají mimořádné kouzlo především lidé, kteří jsou jiní než my. Tedy takoví, jací bychom chtěli být.

Podle dalšího psychologa Ronalda Reggia se charizma skládá z šesti aspektů. Sociální expresivita představuje schopnost vystupovat sebejistě na veřejnosti, ovládat umění mluvit a zároveň zapojovat do rozhovoru i druhé. Emocionální expresivitou je označován talent vyjadřovat´vé pocity autenticky a přirozeně a stejným způsobem je také předávat dál. Sociální kontrola znamená, že se umíme rychle vcítit do různých osob a situací a přizpůsobit se jim. Pak je tu také emocionální kontrola, která nám umožní ovládat své chování a udržet svoje reakce přiměřeně na uzdě. Díky sociální senzitivitě snadno rozpoznáme, v jaké náladě se určitá skupina lidí právě nachází, a jsme schopni naladit se na stejnou vlnu. A emocionální senzitivita zosobňuje umění přistupovat k druhému empaticky, s pochopením a vyvolat v něm pocit, že je v daném okamžiku pro nás tím nejdůležitějším. A právě správně namíchaný a harmonicky vyvážený koktejl těchto sociálních a emocionálních dovedností vytváří ono vytoužené osobní charizma.

Slabé a silné stránky

Poznat sám sebe také znamená, uvědomovat si svoje silné a slabé stránky. Někteří lidé svoje schopnosti přeceňují. Většina z nás se ale celkově spíše podceňuje. Když o tom budeme přemýšlet a budeme k sobě upřímní, jistě nás brzy napadne, co na sobě máme rádi, co nám jde a co nás baví. Většinou totiž děláme s radostí právě to, co dobře umíme. Samozřejmě existují výjimky. Někdo zpívá s upřímným nadšením, ale falešně a raději jen ve sprše. Je tedy třeba hledat jinou silnou stránku. Až ji objevíme, můžeme ji dále posilovat tím, že ji budeme stále znovu vědomě uplatňovat. To nám dodá sebedůvěru, sebejisté vystupování a tedy i charizma.

 

Vyjmenovat své slabé stránky bývá pro většinu lidí mnohem jednodušší. Jejich vnímání je ale mnohdy jen otázkou perspektivy. Během svého života jsme možná často slýchávali, že jsme příliš nesmělí nebo že máme moc velký nos. Nyní ale můžeme sami rozhodnout o tom, zda jde opravdu o naši slabinu, nebo jestli se za ní ve skutečnosti neskrývá určitá silná stránka. Pokud jsme ostýchaví a nedáme se jen tak s každým do řeči, mohou nás druzí právě proto považovat za charizmatické. Působíme totiž trochu tajemně. A rozvážně. Vyzařujeme vnitřní klid. Dáváme lidem pocit, že nevyzradíme žádné tajemství a proto se na nás s důvěrou obrátí. Velký nos nám zase může dodat osobitý šarm a činí nás nezaměnitelnými.

Samozřejmě není možné všechny naše slabé stránky interpretovat v podobně pozitivním duchu. Přesto je však musíme přijmout jako součást naší osobnosti. A zaměřovat se více na silné stránky, kterých máme pravděpodobně mnohem víc, než si připouštíme. Když je odhalíme a přijmeme, budeme se cítit sebejistější, otevřenější, emocionálně vyrovnanější, optimističtější a spokojenější. A také tak budeme působit na ostatní.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 27. 5. 2020

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 21. 4. 2020

Odpovědět
Ovace
Ovace 28. 7. 2019

hezké

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 28. 7. 2019

Zajímavé, Kami, hezký článek

Odpovědět
gustawka
gustawka 28. 7. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 205
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.