Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jitty
Jitty
Vloženo 30. 12. 2015
Líbí se mi

Každý den jedna otázka

Jitty
Jitty
Vloženo 30. 12. 2015
Líbí se mi
Každý den jedna otázka

Každý den jedna otázka

Na jaké otázky se ptáme sami sebe každý den?

Otázky nám určují, jak budeme prožívat situace, jaký život povedeme. Je to proto, že otázka u nás spouští odpovědi. Ty jsou spjaty s emocemi, a nás to pak vede k činnosti (nebo nečinnosti) a z toho pak jsou buď výsledky, nebo zůstává vše při starém...
 
Pokud si budu klást ty samé otázky, budu dostávat hodně podobné odpovědi. Pustím–li si do života otázky otevřenější, kreativnější, získám z nich mnohem víc. Důležité je také používat otázky, které nás motivují, inspirují, energizují. Říká se jim bezpodmínečně kladně kladené otázky a jsou jedním ze základních principů appreciative inquiry.
 
Pokud  si totiž  položím otázku: „Proč jsem pořád nešťastná?“, tak se  utápím v pocitech nespokojenosti, možná i lítosti, smutku. Převedu-li otázku  například na: „Co mohu udělat pro to, aby můj život byl spokojenější?“ nebo „Jak se mohu poučit z této zkušenosti?“, tak je to  jiná nálada, energie a hledáním odpovědi mě dostává na cestu, která vede ke spokojenějšímu životu.
 
Otázky jsou klíčem k sebepoznání a seberozvoji. Používají se při konzultacích, koučování i terapiích. Tam jsou ovšem cílené přímo na konkrétního člověka, na konkrétní situaci. To ovšem veřejně moc nejde, ale i přes to si můžeme zkusit malý experiment. Buď sami pro sebe, nebo budu ráda, pokud budete i sdílet.
 
Každý den tu na vás bude čekat jedna otázka, na kterou si zkuste odpovědět, zapřemýšlet si, třeba i zasnít, zavzpomínat atd. určitě zajímavé bude, když si pro sebe budete odpovědi i zapisovat.
 
Pro milovníky papírových diářů bude k dispozici otázka v podobě listu, který si  mohou vložit do kroužkových bloků. Tady jsem se inspirovala v zahraničí, konkrétně knihou Q&A a Day: 5-Year Journal a připravila jsem list tak, abychom si na tu samou otázku mohli odpovídat každý rok po dobu tří let (trochu jsem to zkrátila). Vznikne nám tedy takový „deník našich myšlenek“. Bude hodně zajímavé pozorovat, jak se naše odpovědi v čase mění, či zůstávají stejné. Na to se velmi těším. Půjdete do tohoto experimentu se mnou? Dobré je i si otázky procházet v průběhu roku a dopisovat si, co mě k tomu napadlo. Proto doporučuji tisk jen na 1 stranu a tu druhou právě nechat na poznámky.
 
Ale už dost povídání a pojďme na otázky, budou každý den v Momentkách.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 30. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 4. 2020

super

Odpovědět
lemur
lemur 15. 2. 2017

Dobrý nápad.

Odpovědět
matejm
matejm 1. 2. 2017

Zajímavé,budu sledovat a ukládat

Odpovědět
Rainbow
Rainbow 7. 2. 2016

Zajimavé

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 483
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.