Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Zlata
Zlata
Vloženo 21. 12. 2016
Líbí se mi

Každá z nás nemusí podnikat

Zlata
Zlata
Vloženo 21. 12. 2016
Líbí se mi
Každá z nás nemusí podnikat

Každá z nás nemusí podnikat

Mám pocit, že poslední dobou se na poli osobního rozvoje zpochybňují talenty a dovednosti lidí, kteří jsou v zaměstnání a kteří by vlastně měli začít podnikat.

Je docela vtipný, že v okamžiku, kdy jsem dopsala tuto první větu, uvědomila jsem si, že i když já sama jsem začala podnikat (v prvním ročníku na VŠ), tak jsem měla trochu pifku na všechny zaměstnance. Zpětně se za to trochu stydím, ale uklidňuje mě, že každý procházíme určitým vývojem, který je nevyhnutelný.

Ale teď, po 7 letech podnikání vidím, že podnikání není pro každého a že zaměstnání má svoje kouzlo.

Jasně, asi je “jednoduchý” začít ve svém oboru zaměstnání a mít kontakty z předchozího zaměstnání a mít nit, na kterou můžu navázat. Nebo pokud sice začínám, ale mám značnou podporu, stojí vedle mě silný partner, který mi pomůže třeba s propagací, která je u podnikání naprosto podstatná.

V tomto článku mluvím o podnikání, kdy začínáme něco naprosto nového, pro nás neorané pole. A proč podnikání v novém oboru? Možná jsme se dostali do bodu, kdy si uvědomíme, že nás naše práce nenaplňuje, nebo jsme byli na semináři osobního rozvoje, kde nám došlo, že ty naše talenty musíme používat jen pro sebe, nejlépe ve vlastním podnikání, nebo další varianta, která je docela častá, potkáme někoho z MLM, který nám nabídne příležitost a my vidíme, že je tam obrovský potenciál jak pro náš růst, tak pro naše příjmy

Rozhodně je moc fajn se nadchnout a být z něčeho totálně nadšená. Tenhle pocit miluju. Ale zároveň vím, že to není okamžik vhodný pro rozhodování. Ani ten okamžik, kdy jsem na něco příšerně naštvaná (třeba na své kolegy nebo šéfa). Dneska vím, že pro moje rozhodnutí (nejlépe jakékoliv větší a nemusí se nutně týkat jen podnikání) jsou důležité obě polohy a že si mám dát čas, než vykročím dál.

Kde je vlastně to pomezí, kdy žena má podnikat a kdy být zaměstnaná? A proč podnikání opravdu není pro každého (naštěstí).

  • V zaměstnání známe dokonale svojí parketu. V podnikání toho musíme umět mnohem víííc než je samotná naše práce. Když poskytuju svoje služby, musím mít teda zmáknuté je, ale dál taky marketing, účetnictví, IT oblast, svůj osobní růst a další oblasti, které by v zaměstnání šly úplně mimo vás, protože je má na starost kolega nebo jiné oddělení. 
  • V podnikání je třeba mít dobré vztahy a umět je dál rozvíjet a budovat, obzvlášť pokud neumím “všechno” a budu si muset do týmu sem tam občas někoho najmout nebo budu muset opravdu spolupracovat (což pro nás ženy je podle mého nejlepší cesta) s dalšími lidmi, aby moje podnikání šlapalo.
  • Být sobě vlastním šéfem není úplně sranda a pokud jste vyloženě chaotičtí, asi to bude o to horší (obzvlášť, pokud pracujete z domova). Mít disciplínu, vstávat včas (i když “nemusím”), chodit na schůzky včas, dotahovat rozdělané věci do konce, být důslední, mít zodpovědnost, neustále růst a vzdělávat se,…zabere to rozhodně víc práce než 8 hodin v zaměstnání (minimálně na začátku). A je otázka, jestli tohle je cesta vhodná pro každého…
  • Není pravda, že neexistuje “vysněné zaměstnání”. Existuje jen nesmyslné přesvědčení, že v zaměstnání máš sice možná jistý peníze, ale nebaví tě to, jsou tam děsný kolegové a nebo despotický šéf.

 

Fandím všem, kteří chtějí podnikat, nebo už podnikají a mají u toho přesah (jak o tom mluví třeba Kalman ve videu se mnou), smysl, něco, kdy “nehrabeš” jen peníze, nebo jak bych to řekla.

Ale zároveň obdivuju všechny zaměstnance, kteří jsou štastní, vyrovnaní, dělají to nejlepší a jsou fakt skvělí lidé, kteří svojí práci milují – a taky vlastně v té práci dělají “přesah” – něco „víc“, než jen odpracuju si tady svých 8 hodin a víc mě nezajímá.

Jak říká Dalajlama

Naše planeta nepotřebuje víc úspěšných lidí. Zoufale potřebuje ty, kteří tvoří mír, léčí, obnovují, vyprávějí příběhy a milují vše živé.

a tohle můžeme tvořit jako ženy podnikatelky, ale i jako ženy zaměstnankyně.

Pokud si někdy připadáte divné, že nepodnikáte jako vaše kamarádka, která vás nahlodává, zůstaňte ještě chvilku v klidu a pravdivě si zodpovězte, jestli by to byla vaše cesta…..

Ne každá žena musí podnikat a je to NAPROSTO V POŘÁDKU.

Moc vás objímám a přeji krásný předvánoční čas,

Zlata

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 11. 1. 2017

Odpovědět
Ovace
Ovace 4. 1. 2017

Přesně tak

Odpovědět
Glady
Glady 28. 12. 2016

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 858
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.