Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Jana Bohutínská
Vloženo 29. 7. 2017
Líbí se mi

Jste úspěšná? Zeptejte se především sama sebe

avatar
Jana Bohutínská
Vloženo 29. 7. 2017
Líbí se mi
Jste úspěšná? Zeptejte se především sama sebe

Jste úspěšná? Zeptejte se především sama sebe

Pracovala jsem s klientkou, která řešila téma profesního a kariérního rozvoje, ale i některá soukromá témata. Z kontextu vyplynula moje otázka, kterou ostatně kladu docela často:

Co je pro vás úspěch?

Čeho si z toho, co jste v práci a životě dokázala, ceníte?

Pro ženu, která seděla proti mně, to byla opravdu silná otázka. Snad až příliš. Rozplakala ji. A pak se stala středobodem naší spolupráce a nesmírně opatrně, po krůčkách, jsme na ní hledaly odpověď.

Silná otázka

Koučování přináší silné zážitky. Je to práce s lidmi, kteří si přinášejí vlastní a často velmi osobní témata. Jedna silná otázka může spustit lavinu překvapivých reakcí. A ty jsou tak individuální, že mě stále udržují ve střehu.

Zároveň si díky nim pokaždé uvědomuji, jak bohatá je zahrada témat, která jsou obecně pro lidský život a pro konkrétní životy lidí, s nimiž se setkávám, podstatná.

Situace, kterou jsem popsala, mi připomněla, že ne pro každého je snadné umět sám nebo sama sebe ocenit. Přitom právě schopnost vlastního ocenění, schopnost uvědomit si a uznat svůj úspěch, podporuje sebevědomí (sebe-vědomí) i vnitřní motivaci. A ty jsou v životě, pro dosahování cílů, pro realizaci jakýchkoliv změn a pro osobní spokojenost, velice důležité.

Výklad úspěchu

Ještě jednou:

Co je pro vás úspěch?

Co se vám v životě, podle vás, opravdu povedlo?

Záleží na tom, jak si kdo úspěch vykládá. A vycházíme, byť nevědomky, i z toho, jak je v naší kultuře úspěch pojímaný. V médiích se často spojuje hlavně s profesní oblastí a pracovními úspěchy. - Úspěch je vybudovat prosperující firmu nebo nějakou chřadnoucí oživit. Úspěch je vydělat hodně peněz. Úspěch je expandovat do zahraničí. Úspěch je zdárně změnit obor a v tom novém se skvěle etablovat...

Jako by úspěch byl jasně danou kategorií, která má své mantinely a všem je jasné, co do ní patří a co ne. Ale tak to přeci není. Náš úspěch je to, co za něj sami prohlásíme, když reflektujeme svůj životní příběh. Neexistují jasně dané oblasti, v nichž lze úspěchy hledat, a jiné, kde rozhodně nic takového nekvete.

Pro mě, introvertku, byl například na střední škole obrovský úspěch, když jsem domluvila a natočila svůj první rozhovor do školního časopisu. Suverénnější spolužáky by to tehdy asi pobavilo. Pamatuji si, že jsem zpovídala módního návrháře.

Reflexe a silné stránky

Proč je užitečné se nad svými úspěchy, bez porovnávání s ostatními, zamyslet? Je totiž pravděpodobné, že při jejich dosahování člověk využil své silné stránky, to, co mu jde nejlépe, a co třeba běžně ani nevnímá.

Osobní reflexe vlastních úspěchů, všech velikostí a ze všech možných oblastí života, může odhalit nejedno příjemné překvapení. Překvapení, s nímž se dá dále pracovat a objevy dále rozvíjet. Ať už v kariéře nebo v soukromí. Ať už při kultivaci sebevědomí, osobní spokojenosti nebo motivace. Hodí se to pak i ve chvíli, kdy je na čase si pro sebe vytyčit nějakou další metu.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 15. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

super

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 31. 7. 2017

Odpovědět
Ovace
Ovace 31. 7. 2017

Super

Odpovědět
avatar
Jana Bohutínská 31. 7. 2017

Hezký den a díky.

Siraellen
Siraellen 31. 7. 2017

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 002
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.