Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 29. 8. 2018
Líbí se mi

Jste připravení na nový školní rok?

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 29. 8. 2018
Líbí se mi
Jste připravení na nový školní rok?

Jste připravení na nový školní rok?

Za chvíli začne nový školní rok. Děti si ještě užívají prázdnin, učitelé se už připravují a my také. Víte proč se většina vzdělávacích organizací soustřeďuje na děti předškolního a mladšího školního věku, ale pro teenagery nenajdete skoro žádný kloudný program?

Napadá mne několik důvodů:

1. Protože je po tom jasně uchopitelná poptávka. Organizátoři vědí, že všichni rodiče ve svých malých dětech hledají talenty, chtějí je všestranně rozvíjet. Takže když vymyslíte kurz malování puntikatého slona zelenou barvou, řeknete tomu arteterapie, zájemci se určitě najdou. Předškolní a mladší školní věk totiž je velmi důležitý pro rozvoj osobnosti a schopností.

2. Oslovujete rodiče (jako já teď Vás). Neptáte se děti – chcete tamto, nebo tamto? A pak nečekáte hodiny na kloudnou odpověď, jako já dnes ráno, když si mladší 5letý syn vybíral do školky prvně slipy (ukázala jsem mu patero různých), pak tričko – na jednom se mu nelíbil nápis "Profile" (už čte), na ponožkách jsem rezignovala a šla se nasnídat. Cena za výchovu k uvědomělé volbě

3. Dětská témata u teenagerů nefrčí a už nikdy nebudou. Proto je do toho nenuťme. Dospívají a přirozeně se zajímají o věci, ve kterých se kolikrát ani učitelé, ani rodiče nevyznají, nebo jednoduše o tom nevědí. A tak nás ani nenapadne, že jím něco chybí.

4. Z jasného důvodu prioritou pro rodiče se stává prospěch. Dostat se na dobrou střední nebo vysokou školu vyžaduje přípravu, právě proto přípravné kurzy, doučování, přijímačky nanečisto v České republice jsou miliardovým byznysem. Tomu byste nevěřili, ale skutečně je to tak.

5. Říká se, že teenagery je těžké něčím zaujmout. Hodiny vysedávají u počítačových her, reagují emocionálně, nechtějí nikam, kde nejsou youtubeři, parkouristé, kámoši nebo něco v tomto duchu. Nedejbože, je chcete zapsat na nějaký kurz – odmítnou z principu. Nechtějí totiž, aby je někdo poučoval a oni se cítili trapně. Ale to přece nechtějí ani dospělí.

6. Kolem období dospívání koluje spousta mýtů, kterými se bohužel stále řídíme, proto často ani nevíme, že pro rozvoj osobnosti, stanovení charakteru a životní úspěšnost je klíčové právě ono. A také je důležitá podpora – rodičů a dospělých mentorů, kteří jsou schopní jednat s teenagery trpělivě jako s mladými dospělými byt méně zkušenými. Bez této podpory se cítí ztracení, i když to navenek neukazují.

 

Našla bych ještě pár důvodů, ale to už není podstatné.

Podstatné je, že začíná nový školní rok. Možná Vašeho teenagera čeká první seznámení s novou střední školou, na kterou se dostal(a). Anebo je to rok, kdy se musí rozhodnout pro střední a pořádně se připravit k přijímacím zkouškám.

Jsem připravena je v tom všestranně podpořit na našich kurzech.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 18. 4. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

Odpovědět
hašlerka1
hašlerka1 30. 8. 2018

Ony se starší děti už více profilují a vědí, co je zajímá a co ne. Tak se většinou drží toho, co je oslovilo jako malé.

Odpovědět
Kateřina Málková
Kateřina Málková 30. 8. 2018

Co se tyče školních předmětů a koníčků, to určitě, ale co se tyče profesního směru, tak to není. Často váhají mezi různými obory a ještě si plně neuvědomují, co je k tomu vede. Podle dlouhodobých statistik na středních školách není spokojeno s výběrem oboru min. 40 % dětí, na vysokých - více než 50%.

sipeji
sipeji 30. 8. 2018

snažíme se, tento týden dolaďujeme poslední detaily...

Odpovědět
Kateřina Málková
Kateřina Málková 30. 8. 2018

A já jsem tak ráda, že starší syn, který jde do 8. třídy, už si to zařizuje sám a mladší je teprve předškolák. Mám takový pocit, že tento rok je klid před bouří Příští rok nás čeká poprvé do školy, příprava k přijímačkám na střední, výběr školy a přijímačky. Takže teď si užívám klidu a relaxuji

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 221
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.