Dámy, nejhorší ze všeho je, začít pochybovat o sobě samé. Pojďme si přiblížit několik bodů, které definují osobnost jedince. Myslím, že v závěru zjistíte, že jste krásnou bytostí a je třeba si vážit sama sebe, zároveň však není třeba si lhát a sami si vyhodnotíte, na čem je třeba „zamakat“, abyste byla ještě dokonalejší.
IQ – inteligenční kvocient, který není třeba dlouze probírat. Definuje inteligenci z jednoho úhlu pohledu a snaží se lidi zaškatulkovat.

EQ – jde o novější a nyní hodně trendy pojem. Do emoční inteligence patří sebeovládání, uvědomování si sama sebe v různých situacích, vnitřní motivace i empatie. A právě empatie je slovo často velmi masou zneužívané. Spousta lidí je hrozně empatických, ale pak vám stoupnou na nohu, podívají se na vás a ani neřeknou jednoduché: „Promiňte mi.“
Dělí se na dvě základní roviny:
A/ intrapersonální – znalost sama sebe a svých pocitů, sebemotivační složky, vlastní emoční řízení;
B/ interpersonální – vcítění se do druhých.

RQ – co by mohlo být RQ? Říkám tomu reputační kvocient. Jde o dobré jméno člověka, na kterém by měl pracovat celý život. Dobré jméno je celek, souhrn vlastností a schopností jedince. Když pomáháme světu, jde o eticky vhodné jednání. Férové a profesionální jednání na obchodních schůzkách lze také zařadit do reputace. Ostatně, vždyť i firmy mají svoji reputaci (Goodwill). Pozor jen na ty, kteří si pouze zvyšují své osobní PR na dobrých skutcích. Na ty, kteří jen chtějí, aby se o nich psalo. Jde o egoisticky postavení fyzické, ale i právnické osoby. Pokud dobročinnost realizujeme od srdce, jde o kladnou reputaci.

Informace. Jde o slovo širokého významu. V IT se podrobná data převádějí na informace. Pro nás to však znamená znalost světa, který je okolo nás. Informacemi jsme zahrnuti celý den, každou hodinou. Dávají nám určitý rozhled, který potřebujeme například při hledání nové práce a nadhled, který potřebujeme v situacích, kdy jsou naše emoce v disbalanci. Zde je třeba rozdýchat určitý prožitek, zachovat chladnou hlavu a udělat si nadhled nad situací. I to definuje člověka, jaký je. Denně se potkáváme s neovladatelnými choleriky až po téměř apatické flegmatiky. Dvě tak odlišné osobnosti v jednom světě.
Do další velké, pomyslné bedýnky toho, co ovlivňuje, kým jsme, je: finanční kapitál, sociální kapitál a vzdělání. Mnohé lidi ovlivňuje více než je zdrávo finanční kapitál. Peníze zdědili, vydělali, vyhráli, získali poctivě či nepoctivě. Tomuto odvětví se přikládá až zbytečně mnoho pozornosti. To, kým jste, se ukáže často na tom, jak hospodaříte se svými prostředky. Jste velkorysá nebo máte přezdívku skrblíka. Podporujete čas od času nějakou neziskovou organizaci?

Do sociálního kapitálu můžeme zařadit kontakty, vlivné kontakty, ale i kontakty, se kterými se nejvíce bavíme. Říká se, že každý jedinec je průměrem svých pěti nejlepších přátel. Vybavte si je. Jste spokojená? Mám zkušenost, že to tak opravdu často je. Chcete se posunout výš? Pak se potkávejte s lidmi, kteří tam již jsou. Nenechte si radit od lidí, kteří jsou na stejné úrovni nebo snad pod vámi. Buď se chcete „vykecat“ a nebo stojíte o opravdovou radu. I přátelské kontakty z vás dělají to, čím jste.

Edukace je anglosaský výraz podobný vzdělání. Hodně nás definuje to, oč se zajímáme. To, kde máme zájmy a jaké informace o tom sbíráme. Vzdělání se jednoduše rozděluje do tří pilířů:
Formální vzdělávání – je to už pár let, co jsme dochodili školu a tzv. se formálně vzdělávali, je třeba jít dál. Dál můžeme jít přes určité kurzy, školení, jakékoli smysluplné vzdělávací eventy. Toto vzdělávání nazýváme neformální. A třetí a to je nejdůležitější, informální vzdělávání. Co je informální vzdělání se můžete dočíst na stránkách https://mujznamy.cz/cs/informalni-vzdelavani. Jsem přesvědčen o tom, že tato dílčí část vám určitě nesmí chybět do mozaiky celého článku. Zjistěte i poslední věc, co vás definuje a zda ji máte či nikoli.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account