Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Táňa_Luban
Táňa_Luban
Vloženo 23. 10. 2019
Líbí se mi

Je vědecky prokázáno, že kadidlo působí jako psychoaktivní antidepresivum

Táňa_Luban
Táňa_Luban
Vloženo 23. 10. 2019
Líbí se mi
Je vědecky prokázáno, že kadidlo působí jako psychoaktivní antidepresivum

Je vědecky prokázáno, že kadidlo působí jako psychoaktivní antidepresivum

 

Pálení kadidlové pryskyřice bylo součástí většiny náboženských a kultovních obřadů po tisíciletí. Pryskyřice z kadidlovníku pravého, známá také jako kadidlo nebo olibanum, byla oblíbená díky tomu, že lidé zjistili, jak její aroma podporuje spirituální vnímání. 

Pryskyřice z kadidlovníku je zmiňovaná v mnoha různých starověkých písemnostech včetně Starého a Nového zákona. Jsou jí tu přisuzovány mystické vlastnosti, díky kterým se její používání udrželo až do současnosti.

Vědecký tým z Johns Hopkins University a Hebrew University v Jeruzalému před nedávnem provedl odborný výzkum, jehož cílem bylo zjistit, jak působí vykuřování kadidlem na psychiku člověka a zda má kadidlo psychoaktivní účinky.

Vědci pozorovali primárně působení organických sloučenin kadidlové pryskyřice na chování myší. Zjistili, že tyto sloučeniny působí na oblasti mozku, které regulují emoce.

Kadidlo aktivuje především protein TRPV3, vyskytující se v mozku všech savců. Tento protein se vyznačuje tím, že napomáhá kůži vnímat teplo. Kadidlo působí na mysl silně antidepresivně a anxiolyticky, navozuje příjemný uvolněný stav. Pomáhá mysli uklidnit se, odpočívat a klidně vnímat okolní svět.

Není náhoda, že lidé mnoha různých vyznání při spirituálních obřadech pálili právě kadidlo.  Vykuřování kadidlem zřejmě u účastníků ceremonií vyvolávalo pocit klidu, který jim umožnil rozjímat a hledět do budoucna bez napětí a stresu. Obřady provázené vůní kadidla navozovaly u věřících pocit klidu a štěstí. Na Středním východě bylo kadidlo po staletí považováno za velmi vzácnou komoditu. Dováželo se prostřednictvím velbloudích karavan ze subsaharských oblastí a ománské provincie Dhofar, kde je dosud hlavním vývozním artiklem.

Starověcí Řekové používali drahocenné kadidlo k obětování bohům. Bylo pro ně symbolem božské přítomnosti a potěšení. Středobodem obřadů je kadidlo v judaismu i křesťanství, kde se stále hojně používá.

V současnosti je kadidlo oblíbené a uznávané nejen kvůli jeho spirituálním vlastnostem, ale také díky účinkům na deprese a úzkostné stavy.

Podle amerického Národního instutu pro zdraví deprese postihuje v USA téměř 15 milionů lidí v rozmezí 15-44 let. 3 miliony lidí trpí dystymickou poruchou, která je mírnější formou deprese a přes 40 milionů lidí pociťuje pravidelně nějakou formu úzkosti. Deprese a úzkost jsou v mnoha případech vzájemně propojené.

V boji za duševní zdraví není nutné ihned sáhnout po moderních farmaceutikách, která mají často různé nežádoucí vedlejší účinky.

Místo toho se můžeme vrátit k původním přírodním zdrojům jako je právě kadidlo a přidat další prostředky – jógu, meditace a zdravou výživu.

Lidský čich je silně provázán s limbickým systémem, jehož prostřednictvím ovládáme emoce a motivace. Úzkost a deprese ohrožují jen v USA 60 milionů lidí. Rozumné užívání kadidla formou vykuřování může být velkou pomocí všem, kteří jsou vystaveni stresovým podmínkám. Riziko nežádoucích účinků je jen velmi malé.

 Zjistilo se také, že kadidlo má kromě pozitivního vlivu na duševní zdraví člověka i jiné léčebné účinky. Pomáhá při nevolnosti, kašli, horečce nebo vysokém krevním tlaku. A v neposlední řadě je skvělým pomocníkem při odhánění komárů a jiného škodlivého hmyzu.

Vyzkoušejte klasickou proceduru vykuřování kadidlovou pryskyřicí , kdy na rozžhavený uhlík položíte pár kamínků pryskyřice. Nebo pro navození příjemného pocitu uvolnení postačí jemná masáž spánků pomocí jemného kadidlového oleje.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 24. 5. 2020

Odpovědět
benca
benca 2. 11. 2019

som nevedela

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 24. 10. 2019

to je zajímavé, mně kadidlo a další "čmoudíky" spíš dráždí ke kašli, tak si musím dávat pozor

Odpovědět
lemur
lemur 24. 10. 2019

Zajímavé čtení.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 880
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.