Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

jana14
jana14
Vloženo 24. 8. 2015
Líbí se mi

Je to na vás!

jana14
jana14
Vloženo 24. 8. 2015
Líbí se mi
Je to na vás!

Je to na vás!

Co to vlastně znamená "převzít zodpovědnost za svůj život"? V prvé řadě je třeba si uvědomit, že vše máte pod absolutní kontrolou VY! Je těžké přijmout fakt, že příčinou pocitů, které vám berou životní radost, jste vy sami. Na druhou stranu, jestliže víte, že si sami způsobujete utrpení, dává pak smysl to, že můžete být také zdrojem vlastní radosti!

Podívejme se tedy na 7 způsobů, jak jednat z pozice síly:

1. Převzít zodpovědnost znamená, že nikdy nebudete obviňovat nikoho za to, co jste, co děláte, co máte nebo co cítíte.

Než plně porozumíte, že jste to jedině vy sami, nikdo jiný, kdo vytváří vše, co vám prochází hlavou, nikdy nebudete svůj život doopravdy řídit.

2. Převzít zodpovědnost znamená neobviňovat se.

Není vůbec nutné rozčilovat se nad svým chováním v minulosti, přítomnosti nebo v budoucnosti. Je důležité chápat, že jste vždy dělali vše co nejlépe, podle toho, jakou osobností jste v konkrétní době byli. Vše je součástí procesu učení se.

3. Převzít zodpovědnost znamená být si vědom, kde a kdy ji odmítáte, abyste se nakonec mohli změnit.

Zeptejte se sami sebe: "Co v životě nedělám, přestože bych mohla, a obviňuji druhé za to, že mi to neposkytují?" Když si uvědomíte o co jde, můžete začít pracovat na tom, jak to napravit. Když se podíváte na různé oblasti svého života a zjistíte, že cítíte některou z těchto emocí - zlost, sebelítost, bezmocnost, nejistotu, závist, únavu, zklamání, odsuzování, žárlivost, neschopnost se radovat - pak se v dané oblasti zaměřte na to, co sami neděláte a proč se vám objevuje právě toto poznávací znamení.

4. Převzít zodpovědnost znamená komunikovat s vaší upovídanou myslí.

Ano, ten věčně přítomný hlas v naší hlavě, který nám neustále něco našeptává. Jedná se o negativní hlas, který nám předpovídá neúspěch, nedostatek, katastrofy, pochyby, výčitky... atd. Snažte se uvědomit si ten hlas, a to že se z vás pokouší udělat oběť, a rozhodněte se nahradit ho jiným hlasem nebo ho alespoň neposlouchat.

5. Převzít odpovědnost znamená pochopit jak vás určité výhody "zaseknou" na místě.

Kvůli těmto výhodám si chceme udržet to, čeho bychom se rádi zbavili. V NLP tomu říkáme druhotný zisk. Například vaše práce vás nebaví, stagnujete a chcete odejít. Ale stále máte nějaké "kdyby", váháte, nemůžete se rozhodnout. V tomto případě může být druhotným ziskem pocit pohodlí, vědomí, že práci zvládáte, že si "odsedíte" svoje a jdete domů. Víte, co vás čeká každý den a máte zde svou zónu pohodlí.

6. Převzít zodpovědnost znamená zjistit, co od života chcete a jednat podle toho.

Většina lidí svůj život "neformuje" a přijímá, co jim přijde do cesty a pak si stěžuje. Mnozí tráví život čekáním - na skvělého partnera, na úžasnou práci... Sílu vytvořit si to, co potřebujete, máte sami! Udělejte si závazek, vyjasněte své cíle a pusťte se do akce.

7. Převzít zodpovědnost znamená být si vědom možností výběru, které máte v jakékoli situaci.

V každém okamžiku si vybíráte způsob, jak se cítíte. Když nastane nějaká obtížná situace, můžete si říci: "Dobře, vyber si." Chcete se cítit mizerně nebo spokojeně? Budete si vizualizovat nedostatek nebo hojnost? Pustíte si ráno negativní zprávy nebo příjemnou hudbu? Uvědomte si veškeré možnosti, které máte - ať už v činech nebo pocitech - v jakékoli situaci, která vám přijde do cesty.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Amanda
Amanda 30. 11. 2015

Odpovědět
benca
benca 25. 8. 2015

kazdy si vyberie co chce, zivot je o volbe

Odpovědět
jitkakytka
jitkakytka 25. 8. 2015

souhlasím, každý si nese svou odpovědnost a může děkovat jen sobě za vše, co udělá dobře i špatně. Babička by řekla: "každý svého štěstí strůjce"

Odpovědět
Alena Ratajova
Alena Ratajova 25. 8. 2015

Souhlasím, každý je odpovědný jen a jen za svůj život a stejně tak za to,co udělá nebo neudělá...

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 25. 8. 2015

souhlasím, nejhorší je, když bereme vinu na sebe a přitom za TO vůbec nemůžeme a ještě horší je, když chlap tvrdí, že za vše špatné můžeme my a my si to necháme líbit...tak z toho jsem už naštěstí dávno vyrostla

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
84 540
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.