Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Líbí se mi

Jaké tajemství o vás prozradí vaše fotografie? (PŘÍBĚH DRUHÝ - GENETICKÁ LABORATOŘ)

Líbí se mi
Jaké tajemství o vás prozradí vaše fotografie? (PŘÍBĚH DRUHÝ - GENETICKÁ LABORATOŘ)

Jaké tajemství o vás prozradí vaše fotografie? (PŘÍBĚH DRUHÝ - GENETICKÁ LABORATOŘ)

PŘÍBĚH DRUHÝ – GENETICKÁ LABORATOŘ

Ještě je tu druhý příběh. O alchymistické práci v laboratoři člověčí duše. O křížení dvou druhů. Zajímá vás?

Když pacient potřebuje lék

Už je to nějaký čas, co jsem si stoupla za objektiv mého fotoaparátu, abych pro kamarádku uskutečnila jednu fotozakázku se speciálním zadáním. Fotila jsem různá témata jejího života, veselá i neveselá, abstraktní i konkrétní. Její myšlenky a pocity jsem se snažila zachytit objektivem. Nad hlavou nám pluly bouřkové mraky i spalující slunce a já se po pás brodila a plazila v mokrém zeleném obilí, se snahou být zcela napojená a zároveň téměř neviditelná, abych nenarušovala to, co se tam někde uvnitř její duše odehrávalo. To byl teprve začátek…

Když jsem pak fotografie doma upravovala, abych v nich podpořila a zdůraznila esenci toho, co měly vyjadřovat, začalo mi to docházet. To, co jsem na fotografiích viděla, nebyl pouze nějaký obyčejný vnější obraz zachycený v čase. Uviděla jsem duši, věci skryté pod povrchem, hloubky i výšiny, radost i bolest, marnost i naději, všechny stupně emocí a pocitů, vlastně život samotný, tak jak je. Fotky mluvily vlastním jazykem a posílaly jasné vzkazy – stačilo se jen pozorně dívat.

Klíč k novému životu

Viděla jsem tehdy vše, co lze v duši člověka spatřit. A jako kouč jsem si uvědomila, jaká to může být síla, když se člověk může podívat svému životu tváří v tvář, na obrázku, který nic neschová, který nelže. Je to něco jiného, než ty stovky fotek, na kterých se člověk za svůj život už tolikrát viděl a ještě uvidí. Je to záměrem, s jakým si člověk před objektiv stoupne. Je to záměrem, s jakým si fotograf a kouč v jedné osobě stoupne na druhou stranu, za objektiv. Je to tím, že se fotograf v danou chvíli nesnaží pořídit vyumělkované záběry, ale fotí skutečný život daného člověka, i jeho pravou krásu.

Nový živočišný druh

A tak jsem jako kouč najednou uviděla, že fotografie má velký potenciál pro práci s našimi vlastními životními tématy. Fotografie zachytí i to skryté a nevyslovené. A pak se na téma i na sebe samé můžeme díky fotografii podívat z odstupu, novýma očima, odjinud. Věci pojmenovat, přemýšlet o nich, hledat odpovědi a řešení. A tak se cosi zamíchalo v pomyslných laboratorních miskách a vznikl nový druh – tak se zrodila nová metoda – fotokoučink.

Funguje to

Těší mě, když klienti, se kterými jsem už měla tu čest fotit a následně vést nad fotografiemi rozhovor o jejich životě, říkají že to funguje. Fotografování je pro ně radostným zážitkem, na který dlouho vzpomínají. Odehrávají se u nich hluboké procesy uvědomění a přeměny. Objevují nové souvislosti a vidí to, co nikdy předtím nebyli schopni vidět, i přesto, že už vlastních fotografií předtím viděli stovky.

Tyhle fotografie jsou totiž jiné

Dozvídají se z nich o sobě samém mnoho nového. Objevují se rozličné emoce a pocity. Když se jim dostává podpory v podobě speciálních otázek, když spolu vedeme rozhovor, ujasňují si, co jsou jejich priority a přání a objevují, jak jich mohou dosáhnout. Pohled do očí vlastní duše na fotografii je něco, co s nimi vždy určitým způsobem pohne.

Chcete to zažít taky?

Jen do 31.8.2016 získáte na fotokoučink letní slevu zde: http://www.pokornasvetlikova.cz/leto/

S láskou vaše

Pavla Pokorná Světlíková - kouč, fotograf, manažer projektů a komunikace(www.pokornasvetlikova.cz)

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 22. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 3. 4. 2020

Odpovědět
Glady
Glady 9. 8. 2016

Odpovědět
Pavla Pokorná Světlíková

Děkuji vám

sipeji
sipeji 9. 8. 2016

velmi zajímavé

Odpovědět
Pavla Pokorná Světlíková

Děkuji za ocenění

jitkakytka
jitkakytka 9. 8. 2016

pěkné ...stačí udělat cvak, cvak a máme velmi důležitý materiál i dokument ke zkoumání...

Odpovědět
Pavla Pokorná Světlíková

Ano, máte pravdu, fotky skrývají a říkají mnohé, i když nemluví Jen z pohledu fotografa a kouče v jedné osobě musím říct, že aby se s fotkou a jejím sdělení dalo pracovat opravdu efektivně a ku prospěchu klienta, tak zatím není a ani nemůže být jen obyčejné cvak cvak, jak by se mohlo zdát I samotné focení v takovém případě má svá pravidla a přesný postup. Fotografie sama o sobě je alchymie, a pokud se u toho pracuje zároveň s duší člověka a jeho tématy (mnohdy bolestivými), je potřeba k tomu přistupovat specifickým způsobem Ale musím říct, že jsem ráda, že klienti si naše focení i následné rozhovory opravdu s radostí užívají, a tak vlastně ani moc nepoznají, že je za tím "opravdová hlubší věda" ;

jitkakytka
jitkakytka 9. 8. 2016

Pavlo, já jsem to nemyslela vůbec nějak hanlivě ani jsem nechtěla zpochybnit náročnost a důležitost této metody...omlouvám se!* *heart

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 488
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.