Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Miška optimistka
Miška optimistka
Vloženo 25. 11. 2015
Líbí se mi

Jak využít charisma ve vlastní prospěch? Naučte se ho, opravdu to jde

Miška optimistka
Miška optimistka
Vloženo 25. 11. 2015
Líbí se mi
Jak využít charisma ve vlastní prospěch? Naučte se ho, opravdu to jde

Jak využít charisma ve vlastní prospěch? Naučte se ho, opravdu to jde

Asi většina z nás je přesvědčena, že charisma je záležitostí pár vyvolených jedinců. I já jsem si to donedávna myslela. Dokud jsem se neseznámila s panem Janem M., který mne přesvědčil, že charisma se dá naučit. Na začátku jsem se neubránila ironickému úsměšku. Ale nakonec se ukázalo, že naučit se lze v podstatě vše. Pan Jan má můj dík a upřímný obdiv. Co mě tedy naučil? 

Předně mi vysvětlil, že charisma není vrozené. Podíváte-li se na malé miminko, těžko můžete říci, zda bude v dospělosti charismatické. Navíc malé děti mají charisma všechny. Jejich vrozená roztomilost, bezbrannost a spontánnost. Charisma nesouvisí s tím, jak vypadáte, ani jak moc jste úspěšné. Jak miminko roste, rozvíjí se i jeho charisma. Napodobuje chování rodičů a okolí. Učí se ho, stejně jako ostatní dovednosti. Z toho jasně vyplývá, že charisma je naučený model chování, jak působit na své okolí. Naučený, stejně jako chůze, manuální zručnost, řeč atd. To znamená, že se dá naučit i v dospělosti.

Charisma na povel

Pro příklad si uveďme Marilyn Monroe, o které bylo známo, že dokázala projít po ulici naprosto neviditelná. Jako šedá myška, která proklouzne davem, aniž by si jí kdokoliv povšiml. A pak, z ničeho nic – jako když otočíte vypínačem – zazářila tak, jak ji známe, kdy ji miloval celý svět. Tuto schopnost máme všichni. Možná si ji neuvědomujeme, ale je tam. Skrytá pod povrchem, čekající na svou šanci.

Technik, jak trénovat charisma, je mnoho. Záleží vždy na situaci, ve které se nacházíme a na tom, jak působit chceme. Možná to zní jako velice složitá věc, která zavání přetvářkou. Omyl. Spíše jde o to, jak poznat sebe sama a využívat svoje přirozené schopnosti na maximum. Co může pro lepší působení na lidi udělat úplně každý?

Soustředěná přítomnost je klíč

Sympatie, náklonnost, pocit bezpečí a sounáležitosti – tohle všechno vzniká, pokud člověku, se kterým komunikujeme, věnujeme plnou pozornost. Jak na to?

Vyčistěte si hlavu. Nechte odplout všechny starosti. Pohřběte minulost a rezignujte na budoucnost. Existuje jenom tato chvíle a ten, s kým mluvíte.

Zpomalte. Ne fyzicky. Zpomalte v hlavě. Abyste byli schopni druhého plně vnímat a působit charismaticky, je zapotřebí přestat spěchat.

Svět v hrsti

Možná vás někdy napadlo, že být charismatický docela usnadňuje život. Souhlasím. Je na každém z nás, jak se k tomuto postaví. Začněte tím, že připustíte, že i vy můžete být charismatičtí. Trénujte. Větší obliba v kolektivu, snazší hledání partnera, hladký průběh pracovního pohovoru – to vše jsou pole, kde se dá charisma využít.

V dnešním článku najdete základ. Chcete-li vědět více a inspirovat se, správnou cestou vás povede skvělá kniha Olívie Fox Cabaneové – Charisma mýtů zbavené. I já jsem pomocí tého knihy charisma hledala.

Miška optimistka

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 30. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 5. 4. 2020

souhlasím

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 5. 4. 2020

souhlasím

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 16. 1. 2017

Je to tak

Odpovědět
sipeji
sipeji 21. 12. 2016

souhlasím

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 674
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.