Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

SimonaBodláková
SimonaBodláková
Vloženo 23. 11. 2015
Líbí se mi

Jak to zařídit, abyste si práci užívaly?

SimonaBodláková
SimonaBodláková
Vloženo 23. 11. 2015
Líbí se mi
Jak to zařídit, abyste si práci užívaly?

Jak to zařídit, abyste si práci užívaly?

Být produktivní v práci a ještě si to užívat? Jde to zařídit! Uspokojení a radost z práce nám přinášejí činnosti, kdy jsme naprosto pohlceni tím, co děláme. 
To ale nestačí. Vědci zjistili, že požitky jako jídlo, pití, nakupování přináší mnoho potěšení, které ale časem odezní a ve finále se cítíme nespokojeni. Pokud hledáme trvalejší pocit naplnění musíme k tomu ještě přidat určitou náročnost a smysl nebo důležitost činnosti. Když se tedy smísí tyto kouzelné ingredience vznikne FLOW, neboli stav plynutí, kdy si práci naprosto užíváme, aniž bychom vnímali únavu, hlad nebo čas. Jaké ingredience to jsou? 

Do Flow vás dostane činnost:

  1. kterou máte rádi.
  2. která je důležitá.
  3. která je dostatečně náročná.


Zažívat Flow častěji a vědomě může být jednou z cest, jak si zajistit pocit štěstí a smysluplnosti ve Vašem životě.

 

7 kroků jak si navodit Flow v práci:

  1. Zvolte si práci nebo činnost, kterou máte rádi. Najděte si práci, která Vás baví, úkol z Vašich pracovních činností, který Vám přináší radost, smysluplnost a v čem máte šanci se najít. Flow Vám nepůjde u činností, které ze srdce nesnášíte, které Vás nudí nebo jsou Vám nepříjemné.

  2. Vyberte si důležitý úkol. Jsou činnosti, které máte rádi, ale jsou snadné a nedůležité, a pak jsou tu činnosti, které máte rádi, které mají dlouhodobý dopad na vaši kariéru a život. Ty druhé stojí za to.

  3. Ujistěte se, že je činnost dost náročná, ale ne příliš těžká. Úkol by měl být dost náročný, aby vyžadoval Vaši plnou koncentraci. Pokud je úkol příliš těžký, ztratíte mnoho energie tím, že se budete snažit přijít jak na to a to může být frustrující. Pak je dobré rozdělit si úkol na menší méně náročné části.

  4. Najděte si čas, kdy máte spoustu energie a může se soustředit. To jsou vlastně dva kroky v jednom. Zvolit si správný čas, kdy máte dost klidu na soustředění je první krok. Pro někoho, to může být brzy ráno, než nás začne vyrušovat shon každodenního života. Nebo poledne, když jsou ostatní na obědě. Pro mnoho jiných lidí mohou dobře fungovat večery. Důležité je mít klid a možnost se soustředit. Další podmínkou je, že máte na práci dostatek energie - pokud jste po obědě unavení, pak to není dobrý čas jít do Flow. 

  5. Zrušte všechna rozptýlení. To znamená, že vypnete rušivou hudbu (můžete si pustit hudbu, která vám naopak pomáhá v koncentraci), vypnete telefony, e-maily a upozornění chatu a Facebook, a zkrátka všechno co by na Vás mohlo vyskočit a přerušit Vaše myšlenky. Pomáhá také čistý stůl, i když to pro tuto chvíli může znamenat jen schování hromady papírů do šuplíku.

  6. Udržte Vaši pozornost na dlouhou dobu. To vyžaduje praxi. Začněte pracovat na zvoleném úkolu a udržte svou pozornost na to tak dlouho, jak jen můžete. Zpočátku s tím může mít mnoho lidí potíže, zvláště pokud jsou zvyklí neustále přepínat mezi úkoly. Ale až se Vám podaří se dost dlouho činností zabývat bez rozptylování, a pokud jste si svůj úkol vybrali dobře (něco, co máte rádi, něco důležitého, a něco náročného), měli byste se úplně nechat pohltit ve Flow.

  7. Užijte si to. Krom toho, že budete mít skvělý pocit už ve Flow, budte mít i skvělý pocit, z toho, že jste udělali něco důležitého, dokončili jste něco zásadního. Uvidíte, jak uspokojující a obohacující pocit Vám to přinese. A dělejte to častěji .

 

Při jaké činnosti nejčastěji zapomenete na čas, hlad nebo únavu Vy?

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 1. 7. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 5. 4. 2020

Odpovědět
Amanda
Amanda 24. 11. 2015

Odpovědět
Alena Ratajova
Alena Ratajova 24. 11. 2015

díky, velmi zajímavé a inspirativní...už jsem se naučila mít ráda vše,co dělám, jak kreativní činnost, která mě naplňuje, tak i administrativu, která už tak zábavná není...dá se to..stačí chtít. A dělám i to, že věci, do kterých se mi nejmíň chce, dělám jako první,ať se pak můžu věnovat těm víc zábavným

Odpovědět
benca
benca 24. 11. 2015

v strese uzivat da sa to

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 782
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.