Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jitka V.
Jitka V.
Vloženo 10. 4. 2017
Líbí se mi

Jak si nastavit velikonoční pohodu, abychom si tento svátek jara náležitě užili?

Jitka V.
Jitka V.
Vloženo 10. 4. 2017
Líbí se mi
Jak si nastavit velikonoční pohodu, abychom si tento svátek jara náležitě užili?

Jak si nastavit velikonoční pohodu, abychom si tento svátek jara náležitě užili?

Velikonoce a Vánoce jsou naše nejvíce „slavené“ svátky. Vycházejí z dávných tradic a jsou s nimi spojeny mnohé rituály. Velikonoce jsou někdy nazývány také svátky jara.

V posledních letech se stává bohužel zvykem, že před významnými svátky zavládne místo pohody a zklidnění se spíše hektika, aby bylo nakoupeno a uklizeno. O tom to ale opravdu není. Můžeme mít naklizeno, uvařené vybrané speciality, obarvená vajíčka na mnoho způsobů a přesto, pokud nebudeme cítit tu opravdovou pohodu uvnitř sebe, velikonoce nás minou.

Co bychom tedy měli udělat proto, aby pro nás tyto svátky byly tím, čím mají být?

Jaro je symbolem probouzení, probouzejme se tedy s ním. Sledujme přírodu, jak to dělá ona. Ráno se dříve rozednívá, zkusme tedy vstát třeba jen o pár minut dříve a svoji ranní kávu či čaj si vychutnat ve větším klidu. Těch pár minut navíc překvapivě poskytne mnohem více energie než ležení v posteli. Nejvíce totiž ztrácíme energii, když se honíme. Tak vzniká stres.

Pokud vyšetříme ještě o pár minut více, můžeme si cestou do práce všimnout, jak rozkvétají stromy a že tulipány už se otevřely. Možná zaslechnete i zpěv ptáků. Když jsem vodila mého syna do školky, měli jsme takový malý rituál. Každé ráno jsme vyhlíželi na trávníku kosa, jak si nese žížalu, a při jasném dni jsme pozorovali, jak na jedné straně vychází slunce a na druhé zapadá měsíc. Z tohoto ranního zážitku jsem pak čerpala energii kdykoliv jsme si na něj během pracovního dne vzpomněla. Nepodceňujme obyčejné věci, jsou zdrojem mnohem větší energie, než se zdá.

Pokud je to možné, vezměte si dovolenou o den či dva dříve a vychutnejte si přípravy po svém. Opět je to o tom, kolik máme času a jak ho využijeme. Když půjdete ráno na trh a koupíte si kytici narcisů a odpoledne na procházku do lesa, kde rostou vrbové proutky a břízky, ručím vám za to, že z té kytice, která bude zdobit váš velikonoční stůl, budete mít mnohem větší radost, než když ji koupíte v supermarketu.

Svátky klidu a pohody

Velikonoce jsou svátky, kdy se navštěvují především rodiny. Pokud vám však vyjde čas na setkání s kamarádkou u kávy nebo pánům čas na pivko po fotbálku, bude to skvělý start do Velikonoc. Naladíme se a odventilujeme případný stres.

O čem, že tedy je velikonoční pohoda? O slunovratu, o radosti, že jsme se svými blízkými, že máme čas si v klidu užít to, co máme rádi. Může to být dobré jídlo, nebo procházka či projížďka na kole. Návštěvy památek, zooparků, prostě radost na mnoho způsobů.

Naši předci se radovali, že přečkali zimu. Tento aspekt „přežití“ jsme již v naší době překonali, ale možná cena za to je, že už neumíme projevit takovou radost z „obyčejných věcí“.

Pojďme si to o těch letošních velikonocích zkusit.

Krásné Velikonoce plné pohody

Jitka

www.pomocprodusiitelo.cz 

 

PS: Přečtěte si také o velikonočních zvycích a tradicích.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 14. 4. 2017

Ano, svátky jsou o klidu, lásce a pohodě.

Odpovědět
janahej
janahej 12. 4. 2017

Ano, já souhlasím - pohoda je v dnešním uspěchaném světě důležitější než mít naklizeno

Odpovědět
Amanda
Amanda 11. 4. 2017

Odpovědět
avatar
Markéta Binerova 11. 4. 2017

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 359
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.