Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Zlata
Zlata
Vloženo 14. 2. 2017
Líbí se mi

Jak se o sobě dozvědět zajímavé věci? Řekněte si o zpětnou vazbu!

Zlata
Zlata
Vloženo 14. 2. 2017
Líbí se mi
Jak se o sobě dozvědět zajímavé věci? Řekněte si o zpětnou vazbu!

Jak se o sobě dozvědět zajímavé věci? Řekněte si o zpětnou vazbu!

Máte rádi zpětnou vazbu? Já teda moc ne  hlavně tu negativní ne. Jsem lev, a jestli znáte lvy, víte, že potřebují neustále pochvaly.

Ale na druhou stranu vím, že zpětná vazba je moc důležitá. Já bych rozdělila 2 hlavní zpětné vazby, které pro nás mohou mít velký dopad a cenné pohledy pro náš další růst.

Zpětná vazba na vaši práci

První zpětná vazba se týká naší práce, tvorby. Většinou vychází od někoho nadřízeného nebo zkušenějšího. Může být i nevyžádaná. Prezentujete svůj výtvor (článek, obraz, organizaci rodinné oslavy, nebo upečený koláč) a někdo vaší práci začne hodnotit. A tady zbystřete. Tahle zpětná vazba má většinou dva dopady a je buď:

  • Zbytečná – máte pocit, jako by vám někdo otloukal něco o hlavu, většinou má zahanbující tón, sice ctižádostivý obsah, ale je nepřesná a odsuzující, z takové zpětná vazby si nic nevezmete
  • Užitečná – cítíte se po ní dobře, i když upozorňovala na nedostatky. Dotyčný totiž dával jasnou a přesnou kritiku, používal popisná slova, místo hodnotících. Tato kritika vám přinese pocit vnitřní úlevy. Oddechnete si slovy “JO AHA… tohle bylo špatně… “

Myslím, že každý z nás to už někdy zažil, že někdy se cítil jak zbitý pes a naprosto neprávem, když mu někdo vytýkal onou zbytečnou zpětnou vazbou.  A naopak  někdy se dozvěděl tolik cenných informací, které se dají zlepšit a celé dílo zkvalitnit, protože to byla zpětná vazba užitečná. 

 

Zpětná vazba „jen tak“

Druhá zpětná vazba probíhá tak, že napíšete svým známým, přátelům, partnerovi, rodině, aby vám napsali 3 věci, které na vás mají nejraději a 3 věci, které na vás mají nejmíň rádi. Doporučuju oslovit alespoň 10 lidí, ať máte větší vypovídající vzorek.

Pokud nevíte, jak své blízké oslovit, řekněte jim, že děláte cvičení s úkoly z jedné knihy a zpětná vazba je jedním z nich (a nebudete lhát, tento úkol je z knihy Debbie Ford, Temná stránka hledačů světla). K čemu je tato zpětná vazba dobrá?

  • zjistíte, co vysíláte a jak na lidi působíte,
  • dostanou se k vám nové úhly pohledu, které možná neznáte,
  • pokud někdo nenapíše, co se mu nelíbí, možná si uvědomíte, že nemáte tak hluboký vztah, když dotyčný neví negativní zpětnou   vazbu
  • pozitivní zpětné vazby vám udělají velkou radost 
  • negativní vás minimálně přiměje k zamyšlení…

 

Hodně úspěchů na vaší cestě. Zlata ♥

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 18. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

super

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 15. 2. 2017

zajímavé

Odpovědět
sipeji
sipeji 15. 2. 2017

zpětná vazba je důležitá

Odpovědět
sarinkaCZ
sarinkaCZ 14. 2. 2017

Výstižné

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 921
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.