Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Tereza Melišová
Tereza Melišová
Vloženo 14. 12. 2016
Líbí se mi

Jak se nezbláznit, když jste doma s dítětem

Tereza Melišová
Tereza Melišová
Vloženo 14. 12. 2016
Líbí se mi
Jak se nezbláznit, když jste doma s dítětem

Jak se nezbláznit, když jste doma s dítětem

Velmi často se setkáváme v naší společnosti s tím, že když se žena stane matkou, měla by naprosto vše odsunout do pozadí, především sebe, a věnovat se na 100 % své nové roli. Roli matky. Mnohdy to tak cítí i sama ta žena. Vaří, pere, uklízí, stará se naplno o dítě. Na sebe vůbec nemyslí. Dokonce přeruší i kontakty se svými přáteli, protože na ně nemá čas. Přestane se starat o sebe, o svůj osobní rozvoj, nemá žádné koníčky.

Často tím sama sebe dostává do deprese. Neví, co si se sebou počít. Neví, co bude dělat po mateřské/rodičovské dovolené. Neví, kdo by o ni měl kde zájem, když na tři až čtyři roky naprosto vypadla ze života a byla jen matkou. Velmi často se to odráží i na partnerském vztahu, protože (i když ne vždy zcela vědomě) závidí svému muži, že on buduje kariéru, že on má čas na své přátele a koníčky a ona jen sedí doma a celý její život se točí kolem domácnosti a dítěte. A může mu to vyčítat.

Ale to, že jsme se staly matkami, přeci neznamená, že bychom své ostatní role měly naprosto potlačit do pozadí. Měly bychom se věnovat i práci, práci na sobě samé. Protože když se uzamkneme pouze do role matky, často se ocitneme v jakési sociální izolaci, ztrácíme své sebevědomí, důvěru samy v sebe a často nevíme, zda máme na trhu práce vůbec co nabídnout. Zda vůbec pro budoucího zaměstnavatele něco znamenáme.

Samozřejmě, že ano. Znamenáme hodně. Jen si to nejprve musíme uvědomit my samy. Věnujte se samy sobě. Hledejte ve svém okolí možnosti. Zkuste otevřít oči a zeptat se sama sebe „jsem takto šťastná?“ „naplňuje mě to?“ Ptejte se „Co vlastně chci?“, „Kam směřuji?“, „Co mě baví a naplňuje?“ Mateřská a rodičovská dovolená je ideální dobou k tomu, abyste si toto všechno mohly uvědomit. A mohly se tím směrem vydat. Abyste se mohly zdokonalovat v tom, co vás baví, doplnit znalosti.

Nečekejte na žádnou lepší příležitost, vhodnější čas. Ono by se totiž mohlo stát i to, že nic z toho nepřijde. Nejlepší příležitost a nevhodnější čas je tady a teď. Začněte hned. Využijte toho nejlepšího, co vám mateřství dalo. Umíte skvěle priorizovat, umíte se rozhodnout, jste efektivní. Využijte toho a rozvíjejte to. Vezměte mateřskou a rodičovskou dovolenou jako skvělou příležitost. A hlavně, myslete především na sebe. Na to, abyste vy byla šťastná a spokojená. Tím totiž především dosáhnete toho, že budou šťastní a spokojení všichni kolem vás.

 

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

Odpovědět
sipeji
sipeji 15. 12. 2016

dnes už na mateřskou vzpomínám melancholicky, ale neměla jsem k zešílení daleko.....

Odpovědět
moravačka aja
moravačka aja 15. 12. 2016

To je pravda.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 406
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.