Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

jana14
jana14
Vloženo 18. 8. 2015
Líbí se mi

Jak reagujeme?

jana14
jana14
Vloženo 18. 8. 2015
Líbí se mi
Jak reagujeme?

Jak reagujeme?

Někteří lidé věří, že jejich emoce závisí na tom, co dělají lidé v jejich okolí. Mnoho lidí patří do generace, která byla vychovávána ve strachu a obviňování. Ten pocit, že „oni“ způsobují naše pocity začíná ve velmi mladém věku a je v nás utvrzován během toho jak rosteme, až se nakonec stává naší samozřejmou realitou. „Počasí mi kazí náladu, ona mě rozčiluje, on mě znervózňuje, moje práce mě stresuje, vláda se o mě nestará a ty ničíš náš vztah.“

Naším cílem je více si uvědomovat, jak reagujeme na vnější okolnosti a vytvořit si schopnost „řídit svůj vlastní autobus“, místo abychom byli jen pasivními cestujícími. Hledáte si stále výmluvy? Hledáte vždycky lidi, které můžete obviňovat z toho co se vám děje? Anebo přebíráte kontrolu nad situací? A stáváte se silnějšími, než předtím?

V NLP hovoříme o pozici „příčiny“ a „následku“.

Jestliže jste v pozici „následku“, obviňujete ostatní lidi nebo vnější okolnosti z toho, že máte špatnou náladu, že jste nedosáhli toho, co jste chtěli, že se vám v životě nedaří, jak chcete. Můžete se cítit bezmocně a to, jak vnímáte sebe a svůj život, závisí na druhých lidech – „jen kdyby mi můj partner, můj šéf, mí kolegové, mí rodiče, mé děti… lépe rozumněli, dělali co chci, pomohli mi dosáhnout mých snů… potom by život byl úžasný...“ Když čekáte a doufáte, že se věci změní nebo že lidé ve vašem okolí změní sebe nebo okolnosti, pak jste v pozici „následku“ a oběť okolností. Věřit, že někdo jiný je zodpovědný za vaše štěstí a za vaše nálady je velmi omezující a navíc tento postoj dává druhým osobám nad vámi jakousi mystickou moc a to vám v konečném důsledku může způsobit úzkost a bolest.

Být v pozici „příčiny“ znamená, že si ve svém životě volíte – vybíráte si to, co je pro vás nejlepší. Jste schopni přijímat zodpovědnost za své volby a činy. Zaměřujete se na řešení. Jste si vědomi, že vy způsobujete věci – ať už dobré nebo špatné.

Život může být někdy těžký a my všichni máme příběhy k povídání. Někteří lidé však vyprávějí více, drží se své minulosti, tráví spoustu času tím, že probírají stále dokola stejné problémy a stejné příběhy, ale nikdy neudělají žádnou změnu.

Někdy vám život nedává ty nejlepší karty, ale vždy máme možnost zvolit si JAK budeme reagovat. Nakonec, naše životy jsou formovány tím, jak reagujeme na svět kolem nás.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Amanda
Amanda 30. 11. 2015

Odpovědět
benca
benca 20. 8. 2015

treba ist v zivote dopredu

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
84 459
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.