Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jitka V.
Jitka V.
Vloženo 31. 7. 2017
Líbí se mi

Jak prožít smutek, aby nás to nezničilo ale i obohatilo?

Jitka V.
Jitka V.
Vloženo 31. 7. 2017
Líbí se mi
Jak prožít  smutek, aby nás to nezničilo ale i obohatilo?

Jak prožít smutek, aby nás to nezničilo ale i obohatilo?

Smutek je nedílnou součástí našeho života. Je naivní si myslet, že se mu můžeme vyhnout, že nás nepotká. Proto je dobré na něj být připraveni, a když přijde, tak si ho i užít. Ano, slyšíte dobře, užít!

Kvalitní smutnění totiž náš život může i obohatit. Jen je potřeba si ho připustit a naučit se s ní m pracovat. Jako vše v životě i smutek je druhou polaritou jiné emoce, tedy radosti. A jak víme, abychom mohli žív v rovnováze, musíme si občas dopřát obé. Bez prožitku jednoho, nedokážeme totiž docenit význam druhého. Vždyť známe dovjice jako: láska a nenávist, dobro a zlo, štěstí a neštěstí, ale i černá a bílá jsou protiklady – leží na opačných pólech barevného spektra a duha je průsečíkem v jeho středu a jak všichni běžíme se podívat, když se objeví.......

Zpět tedy ke kvalitnímu smutnění. Smutek se v našem životě vyskytne jaký důsledek našich předchozích skutků nebo životních okolností. Jako každá emoce má očistný charakter. Smích i pláč jsou našimi projevy, které se neptají, jestli mohou nastat, prostě je nemáme vždy tak plně pod kontrolou. A to je dobře, protože právě autenticita a ztráta kontroly zajistí naše opravdové prožívání, které je tak očistné.

Snad každý z nás zažil ten pocit, kdy se nemohl nadechnout, protože ho zavalily emoce. A tak si také jistě pamatujete, jaké to bylo, když to celé odeznělo. Pocit úlevy, ať už se jednalo o kladnou, či zápornou emoci, po této katarzi nastane klid. Rozhostí se v nás a my se dokážeme znovu nadechnout a přijmeme danou situaci. Začneme racionálněji uvažovat, co že se to vlastně událo a dokážeme vyvozovat, co tato situace pro nás znamená. Následně hledáme řešení, poučení nebo si jen užíváme nabyté poznání.

 Pusťme tedy smutek do našich životů, nebraňme se mu. Jistě, někdy jsou v životě situace, kdy je vhodné „umrkat“ slzy a nedovolit jim stéci po naší tváři, ale s o to větší intenzitou nás pak obvykle smutek dožene a my mu stejně musíme dát průchod. Nejde ho obejít, jde ho možná zatlačit dovnitř, ale tam stále čeká. Je to emoce, která potřebuje být prožita, aby mohla být vyplavena.

Neučme tedy své syny, že nemají plakat, naučme své dcery, že pláč není vydírání, tak jak to mnozí muži prezentují. Smutek je součástí našich životů a je dobré k němu tak přistupovat. Smích i pláč jsou našimi spojenci na cestě životem. To, že jsme schopni obého, je známkou, že jsme život pochopili a umíme si ho i užít v celé jeho šíři a kráse. Není možné si brát jen to dobré a to špatné zametat pod koberec, časem by nám totiž už nestačil ani výkonný vysavač, abychom to vše uklidili.......................

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Murmus
Murmus 8. 8. 2017

Taky si občas popláču, ale nesmí se v tom člověk plácat moc dlouho

Odpovědět
Jana7
Jana7 3. 8. 2017

hezký článek, ale existují zážitky, které jsou proti přírodě

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 3. 8. 2017

smutek i pláč patří k životu a někdy je pláč nejlepším lékem, jak si pomoci..., ulevit... jsou situace, které nás prostě rozesmutní, jsem hodně citlivá a dojímá mě dost věcí..., ale za své slzy se nestydím.... Na druhou stranu slzy jako vydírání na manželovi nepoužívám...

Odpovědět
evionka
evionka 2. 8. 2017

moc hezký článek

Odpovědět
matejm
matejm 2. 8. 2017

Či jsem starší,tím více mě hodne věci dojímá a hrnou se mi slzy do očí a hlas klepe. Není to dlouhodobý smutek,ale takové chvilky dojetí. Velkých smutků jsem si už prožila dost,tak se snad nebudou moc vracet.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
85 170
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.