Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Z Jihu
Z Jihu
Vloženo 28. 9. 2016
Líbí se mi

Jak je to s tou myslivostí

Z Jihu
Z Jihu
Vloženo 28. 9. 2016
Líbí se mi
Jak je to s tou myslivostí

Jak je to s tou myslivostí

Už poněkolikáté jsem se dostala do větší, menší potyčky kvůli názorům druhých na myslivce. Vždy jsem nakonec potyčku nějak obrátila, protože mi není příjemné se s někým hádat o něčem, co znám z domova, v čem žiju a v čem svého muže podporuju. Proto si dovolím trochu o tom popolemizovat, možná někomu tu zelenost přiblížit, osvětlit. Nevím, zkrátka mám pocit, že se k tomu musím vyjádřit.

 

Koníčkem mého muže je myslivost. V podstatě je to jeho životní styl. Před šesti lety jsem o myslivosti věděla tak akorát to, že k tomu patří zelená barva a že právě myslivci stloukají ty dřevěný šílenosti na polích (kde se mimochodem moc dobře nesouloží!). Jenže pak mi přišel do cesty osud, respektive Myslivec.

 

Všechno jsem se učila za pochodu. Do všeho jsem byla zatažena (někdy i proti své vůli). Bylo to náročné. JE to náročné a vím, že bude i dál. Ale vybrala jsem si to. Věděla jsem, do čeho jdu. S kým jsem se rozhodla žít.

 

Tak jako se například řidiči dělí na slušné, idioty a čuráky; tak jako se úředníci dělí na zlatíčka a hovada; tak jako se tchýně dělí na semetriky a semetriky (myšleno vtipem, leč stává se to), tak se i myslivci dělí na ochránce a vrahy. S myslivostí se pojí nespočet aktivit. Od stavění posedů, kazatelen, nor, zásypů a krmelců přes sčítání zvěře, tvoření remízků pro drobnou zvěř až po sobotní hony s poslední lečí (to je ta chvíle, kdy se i myslivci mění na hovada a ožerou se).

 

Myslivce, kterého mám doma já, upřímně (a určitě ne proto, že s ním spím) považuji za ochránce. To, jak smýšlí o přírodě, jsem ještě u nikoho nikdy neobjevila.

 

Rozhodně se nebudu pouštět do monologu o přemnožení škodné, nebo černé zvěře. Tomu prd rozumím! Ale jeden z mnoha příkladů, kterých jsem byla svědkem, uvedu (píšu jako kniha, že?). Když jsme se přistěhovali ještě jižněji než jižně a já měla zrovna čas prochodit okolí a toulat se venku celé dny, nezahlédla jsem za těch pár měsíců jediného zajíce. Jen dva bažanty a koroptev si nevybavím, takže asi taky ne. Pak se Mysliveček přihlásil do místního sdružení, začal tak trochu pálit broky po lišácích (kterých bylo v jednom místě přehršle). V tu chvíli se za humny zase začaly ozývat koroptve, bažanti a všude si to hopkali zajíci. Lišáci jsou tam samozřejmě dál, ale už ne takové množství, a tak dostali šanci i ti ostatní. 

 

Řekla bych, že ta pravá myslivost není vůbec o naplnění mrazáku ale o to postarat se, aby bylo v přírodě vše v rovnováze. Protože lidé svou činností tu rovnováhu prostě narušují. Tím že mezi poli chybí remízky, že se pěstuje jen kukuřice nebo řepka, tím že se staví dálnice a ubírá se víc a víc přirozenýho prostředí.

 

Žádný kraj se neubrání blbcům, co postavili za život jeden krmelec, kam za celou zimu dají jednou plesnivý seno, zato každý večer sedí na krmelišti, aby střelili kančí se šípkovou. Ale stejní kreténi jsou i za volantem nebo ve vládě!

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 21. 6. 2020

Odpovědět
avatar
Alena Otilová 22. 4. 2020

Můj manžel je také myslivec, a i když na něho někdo nadává, tak já ho pořád bráním. Nedělá nic špatného a rozhodně bez rozmyslu nestřílí zvířata, která potká, což si bohužel dost lidí mylně myslí. Naopak se snaží les chránit před různými pytláky. Já ho v tom podporuji, protože dělá dobrou věc. Vloni jsem mu dokonce k narozeninám koupila přenosný posed z http://www.narvaoptik.cz/prenosne-posedy/ , aby mohl nerušeně pozorovat zvířata a lidi z jakéhokoliv místa v lese.

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 2. 4. 2020

super

Odpovědět
Amanda
Amanda 3. 5. 2017

Zajímavé

Odpovědět
Glady
Glady 28. 9. 2016

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 050
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.