Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sasidlo
sasidlo
Vloženo 16. 2. 2021
Líbí se mi

Jak funguje placebo efekt?

sasidlo
sasidlo
Vloženo 16. 2. 2021
Líbí se mi
Jak funguje placebo efekt?

Jak funguje placebo efekt?

Placebo je látka, jež je pacientovi podávána jako lék. Na rozdíl od běžných léčiv však neobsahuje žádné účinné látky, často se nejedná o nic víc, než obyčejný cukrový bonbon. To, co je však u placeba zásadní, je víra pacienta, že mu záhadná pilulka pomůže.

Fenomén placeba dokazuje, že lidé mají v sobě skrytou moc samoléčby. Neumíme ji však aktivovat silou vůle, kdykoliv potřebujeme, musíme se spoléhat na sugestivní oklamání někým jiným.

Italský neurovědec Fabrizio Benedetti z Turínské univerzity se v devadesátých letech zabýval účinkem placeba při testování léků proti bolesti. Byl překvapen zjištěním, že někteří dobrovolníci, kterým dával placebo, trpěli menšími bolestmi než ti, kteří dostávali skutečný lék. Benedetti tvrdil, že placebo není jen psychologický jev, ale skutečný fyziologický fenomén, který lze změřit a použít při léčení. Provedl výzkumy a objevil mechanismy, s jejichž pomocí je organismus schopen samoléčby.

 

Lék skrytý v mozkových závitech 

V mozkových závitech lidí, kteří věří, že dostávají lék, ať už skutečný, nebo ne, dochází k léčebným biochemickým změnám. Když se pacient od důvěryhodné osoby dozví, že dostane lék, začne jeho mozek produkovat endorfin, endomorfin a dopamin. Tento chemický koktejl vyvolaný vírou v léčivost terapie zmírňuje bolest, zvyšuje imunitu, normalizuje tlak, puls, dýchání, trávení a spánek.„Placebo aktivuje přirozený systém ochrany zdraví, který je lidskému tělu vlastní. Očekávání toho, že se zmírní naše obtíže, aktivuje mechanismus posilující tělesnou a duševní obnovu,“ říká Benedetti.

Placebo efekt se ukázal nejsilnější u stavů, které jsou pod přímým řízením centrální nervové soustavy. Jde o nemoci provázené bolestí, dále psychická a neurologická onemocnění, jako jsou deprese, úzkost a Parkinsonova choroba. Bylo zjištěno, že u analgetik a léků na depresi připadá až 50 % účinku právě na placebo efekt. Zajímavé je, že při podání placeba místo analgetik postupuje mírnění bolesti stejně jako u skutečného léku asi za hodinu po podání.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jana Siff Srami
Jana Siff Srami 17. 2. 2021

svatá pravda

Odpovědět
Jasper
Jasper 16. 2. 2021

Placebo je skvělá věc.. Někdy ne to to nejlepší řešení. Jen se o tom nesmí dovědět člověk, na kterého bylo aplikováno.

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 17. 2. 2021

Kahomar
Kahomar 16. 2. 2021

věřím, že v určitých případech to může fungovat

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 17. 2. 2021

Asi ano

hudlenka
hudlenka 16. 2. 2021

Je zajímavé, jak a kdy lékaři vědí, že mají nasadit placebo...

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 17. 2. 2021

Poslední možnost...nebo když nemůžou nasadit jiné léky

sasidlo
sasidlo 17. 2. 2021

Asi ano

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 489
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.