Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jitka V.
Jitka V.
Vloženo 22. 3. 2017
Líbí se mi

Jak dosáhnout vnitřní spokojenosti? Čas, který věnujete sama sobě, je k nezaplacení!

Jitka V.
Jitka V.
Vloženo 22. 3. 2017
Líbí se mi
Jak dosáhnout vnitřní spokojenosti? Čas, který věnujete sama sobě, je k nezaplacení!

Jak dosáhnout vnitřní spokojenosti? Čas, který věnujete sama sobě, je k nezaplacení!

 

    Spokojenost – už základ slova napovídá, co hraje hlavní roli ve významu tohoto slova. Je to pokoj ve významu klidu. A je to skutečně tak, když jsme klidní, cítíme se obvykle spokojenější, než když cítíme neklid nebo jinou emoci na opačném pólu od klidu.

     Takže dá se říct, že pokud najdeme klid, budeme spokojenější? Určitě ano! Zklidnění je totiž nutné, abychom si dokázali uvědomit o čem je náš život. V každodenním chaosu, ve kterém se většina z nás pohybuje, se hledá obtížně. Ale naštěstí je tady právo volby – naší volby. Ta nám umožňuje se rozhodovat, čemu nebo komu budeme věnovat svůj čas, svoji energii.

     Dostáváme se k jádru spokojenosti – spokojenost pramení ze vnitř ne z venku. Z okolí pouze čerpáme podněty, interakce (je fajn si popovídat s kámoškou nebo si zajít do divadla, s dětmi na výlet, s partnerem na večeři). To co rozhoduje o naší spokojenosti, je pohled na toto dění kolem nás. Vliv na nás má samozřejmě zejména to, čeho se přímo účastníme, ale i to, co máme pouze zprostředkované.

    Vnitřní spokojenost je přímo závislá na tom co děláme, jak to děláme a s kým se stýkáme a zejména jak to vnímáme!

 Ze všeho nejdůležitější je poznat sám sebe. Vědět co nám dělá radost, co nás dobíjí, s kým je nám dobře. Pak už je jen krůček k tomu, to do svého života vnést. Paleta toho co koho činí spokojeným je bezbřehá, ale je pár stálic, které fungují snad u každého. Těmi jsou:

  • láska – zamilovaný člověk je vždy šťastný (pokud je jeho láska opětována)
  • dobré rodinné a přátelské vztahy (kvalitní sociální síť)
  • dobrá práce (baví nás a dobře živí)
  • dobré jídlo (můžeme si dopřát kvalitní a zdravé jídlo, občas můžeme i zhřešit něčím nezdravým)
  • koníčky
  • odpočinek (jak aktivní, tak pasivní)

 

 

 

Je to tedy poměrně „jednoduché“.....

     Milujme se, pěstujme dobré vztahy, dělejme práci která nás baví a která je dobře ohodnocena, dopřejme si dobré jídlo, věnujme se koníčkům, relaxujme a dobře se na to vše vyspěme.  

    Vím, ta jednoduchost je dost ošemetná. Přiznejme si, že to zas tak jednoduché není. Utčitě každého z nás napadá mnoho otázek typu a jak to mám udělat?

    Ze své zkušenosti vím, že dobře funguje, když si u každého tématu, které nás trápí, položíme otázku „Proč?“ Proč tomu tak je, co to způsobilo, proč jsme to udělali nebo neudělali, prostě proč na mnoho způsobů. Jak je známo, že jen ten kdo se ptá, se může něco dozvědět. A co je velmi příjemné zjištění, že ptát se můžeme i sami sebe a sami si odpovědět. Jen je potřeba být k sobě upřímný a udělat si na to čas. Den sama pro sebe, je nezbytností, která náš život nesmírně obohatí. Na konci takové dne se budeme určitě cítit spokojenější. Že nevíte kde ho vzít? Ale víte, jen je třeba se zastavit a zvolit priority.

    Co třeba takto?

    Vezmeme si dovolenou, domluvíme se s partnerem, že odvede děti do školky a vyzvedne je babička. Až budete sama doma, uvaříte si kafe a vklouznete zpět do postele. Dočtete si konečně knihu, která už dlouho čeká na vašem nočním stolku. Dáte si sprchu, pak si dopřejete lehký strečink a dojdete si na masáž. Oběd s kamarádkou. Zavoláte mámě a pak si dojdete na výstavu orchidejí. Cestou se zastavíte ve svém oblíbeném obchodku a koupíte si „malé černé“. Vyzvednete partnera v práci a zajdete na skleničku než půjdete do divadla. Vrátíte se do poklidné noci, kde vás doma čeká vaše máma luštící si sudoku a spící děti....

 

     Ano, i tak se dá žít …...........................................a i tak vypadá spokojenost. 

 

 

 

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
Marie Kostelecká
Marie Kostelecká 31. 5. 2017

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 31. 3. 2017

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 23. 3. 2017

Odpovědět
konatovka
konatovka 23. 3. 2017

Velmi pěkný článek.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 350
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.