Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sasidlo
sasidlo
Vloženo 14. 2. 2021
Líbí se mi

Jak dělají žirafy?

sasidlo
sasidlo
Vloženo 14. 2. 2021
Líbí se mi
Jak dělají žirafy?

Jak dělají žirafy?

Jak dělá kravička? Možná si takové otázky z dětství také vybavujete. Kráva dělá „bů,“ kočička zase „mňau“. Napadlo vás ale někdy, jak se hlasově projevuje taková žirafa?

Nejspíš jste nikdy ani neslyšeli, že by žirafa vyluzovala nějaké zvuky. Inu, to nejspíš bude tím, že obvykle žádné zvuky skutečně nevydávají. Mají však velmi dobře vyvinutý hrtan a hlasivky, které jsou uloženy v horní části dlouhého žirafího krku. Člověka hned napadne, že tak dlouhý krk může být příčinou, proč žirafy většinou neslyšíme vokalizovat. Je to ale opravdu tak?

Mlčení žirafátek

Určitě jste někdy zkoušeli dýchat šnorchlem pod vodou. Víte tedy, že natlačit vzduch do plic skrze trubici vyžaduje trochu úsilí. A přesně takový problém mají i žirafy, jejich dýchací trubice je mnohem užší než u jiných savců. Dýchají pomalu a vzduch zadržují v neproporčně velikých plicích; všechen vzduch v plicích se ale neúčastní výměny plynů, tedy samotného dýchání. Žirafy se proto rychle unaví a běhat mohou pouze na krátké vzdálenosti. Může to také znamenat, že nemají vzduchu k dispozici tolik, aby vydávaly nějaké zvuky.

 

Žirafy většinou dávají přednost nevokální komunikaci.

Další zajímavostí žirafího krku je fakt, že rekurentní laryngiální („hlasivkový“) nerv je dlouhý čtyři a půl metru. Začíná v mozku, vede kolem srdce a poté stoupá zpět nahoru k hrtanu. Taková zbytečná smyčka bývá označována jako omyl evoluce, která nemohla předvídat, že žirafám vyroste tak dlouhý krk. Řešení sice není ideální, ale u savců s krátkým krkem nepředstavuje žádný problém. Richard Dawkins ve své knize Největší show pod sluncem píše, že právě tato smyčka může být důvodem, proč žirafy hlasivky většinou nepoužívají.

Slova nejsou potřeba

Slůvko „většinou“ je namístě. Dlouho se mělo za to, že žirafy jsou němé. Dnes již víme, že mláďata dokážou mečet, když jsou hladová, a žirafí maminky někdy dokonce bučí. Až na tyto výjimečné případy žirafy preferují nevokální způsoby komunikace. Například pokud se ke stádu přiblíží lev, jedna z žiraf ustrne a zírá jedním směrem. Tím dává ostatním jedincům ve stádu najevo, že se blíží nebezpečí – a nemusí vydat ani hlásku. Slova nejsou potřeba ani při páření. Samec, který se chce pářit, šťouchá samičku do zadních partií, aby ji donutil k močení. Potom ochutná její moč a zjistí, zda je samice k páření připravena.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 15. 2. 2021

Velmi zajímavé.

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 15. 2. 2021

Děkuji...zdravím

lemur
lemur 15. 2. 2021

Pěkný článek.

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 15. 2. 2021

Děkuji

Tamara
Tamara 14. 2. 2021

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 14. 2. 2021

ono opravdu někdy stačí se jen podívat

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 15. 2. 2021

To ano

Jana Siff Srami
Jana Siff Srami 14. 2. 2021

teda, nad tím jsem takhle nepřemýšlela .)

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 14. 2. 2021

A kdo ano?

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 490
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.