Ráda s vámi na svém blogu sdílím inspiraci nejen do šatníku. Ale i to, co je pro mě inspirativní právě v tu danou dobu. A protože jsem za současné situace doma se zánětem v ruce, vracím se k opravdu esenciálním a nenáročným věcem, které mi dělají dobře. A tím je pro mě myšlenka útulnosti a celého hygge konceptu.
Zcela jednoznačně mi tahle útulná atmosféra pomohla překonat první dny tenze a úzkosti, kterou většina z nás prožila,  po skutečném uvědomnění problému pandemie. Věřím, že pomůže i vám a pro to ji s vámi chci sdílet. A pokud některé z mých dnešních tipů zkusíte na vlastní kůži, tak mi věřte, že vám bude dobře na duši.
 

Hygge knihy
O konceptu hygge jste pravděpodobě už slyšeli: je to severská představa o útulném a hřejivém způsobu života, nebo snad až životním stylu. Je to mj. jedna z možných odpovědí proč je Dánsko jednou z nejšťastnějších zemí na světě. A ač jde obtížně vysvětlit co vlastně hygge znamená, můžu vám uvést několik příkladů. Někdo jej vysvětluje jako „schopnost hodit starosti za hlavu“ , „útulno na duši“, „umění vytvářet sounáležitost“, nebo „hledání všeho, co nás uklidňuje“. Je to atmosféra která v nás vytváří pocit domova, útulna a bezpečí, jak popisuje  Meik Wiking, prezident Institutu pro výzkum štěstí  v Kodani ve své knize  Hygge – Prostě šťastný způsob života, která je mým prvním tipem, jak v sobě tu útulnou atmosféru navodit. 
Já v tuto chvíli čtu druhou knížku tohoto autora, tzv. Lyke – Tajemství nejšťastnějších lidí na světě, kde Meik přichází s dalšími inspirativními nápady a návrhy, jak dosáhnout většího štěstí. Bere v ní svoje čtenáře výpravu za pokladem jménem Lykke, tedy hledáním a nalézáním dobra, které ve světě kolem nás ještě je. Obě knihy jsou psány s důvtipem, laskavostí a vřelostí Meikovi vlastní. Myslím, že v posledních dnech nabývá filozofie Hygge a Lyke na významu ještě víc než kdy dřív.  A když nic jiného, věřte mi, že obě knížky vás už samotným čtením pohladí na duši. 
Photo by Stella Rose on Unsplash
V knihách se možná dozvíte, že útulno a „hygge pocit“ si „navodíte“ něčím jiným, než já. A proto vám řeknu takový můj zásadní tip: zkoumejte při praktikování hygge hlavně to, co bude dělat dobře vám. Inspirujte se, zkoumejte různé tipy, ale něco jen proto, že „se to dělá“. Dělejte to, co bude dělat dobře na duši vám . A abyste si mohly vybrat, co je to pravé pro vás, nabízím vám inspiraci ve formě mých současných útulných, hygge večerů. 

Základy domácího hygge
Základním způsobem pro mě, jak si jednoduše navodit útulnou atmosféru je zapálit si svíčky a zabalit se do deky. Nejlépe právě při čtení té výše uvedené knihy. 
Proč jsou pro mě svíčky tradičním způsobem, jak navodit hygge je jasné: teplé světlo ničím nenahradíte. Cítím z něj přívětivou atmosféru a rozvíjí pocit laskavosti a klidu, což je skvělý základ. Stejně jako možnost schoulit se na pohovku a zachumlat se do měkké vlněné deky. 
 

Podcasty 
Do hygge atmosféry pro mě rozhodně v posledních letech začaly patřit i podcasty, čili digitální audiostopy, které jejich tvůrci vydávají v pravidelných epozidách, na určitá témata.
Proč jsou tak populární? Asi proto, že v dnešní zaneprázdněné době se staly možností, jak zahrnout jejich poslech i během jiných činností, jako je procházka, běh, jízda dopravními prostředky. Pro mě jsou však zejména chvílí odpočinku, klidu a jistým návratem do minulosti (kdy lidé poslouchali rádio) a jistou formou zpomalení. Mám ráda, když můžu vnímat právě jen jedním smylem. Skvělý relax.
Pokud jste vnímaví na příjemný lidský hlas, který vás ukldiní, pohladí a rádi si vybíráte témata, která vás budou zároveň rozvíjet, mám pro vás doporučení. Pokud ještě neznáte podcast V Oblacíh od Terezy Salte, alias TerezaInOslo, doporučuji vám ho právě do vaší útulné chvilky. Tereza je mámou, podnikatelkou, blogerkou a autorkou knihy Šlehačková oblaka. Jeji laskavost, optimismus a klid je nakažlivý. Zároveň žije v česko-norském manželství a ten duch skanedinávie z ní při poslechu ucítíte.  Odkazy na podcast: Apple, Spotify
Další audio varianty hygge atmosféry, kterou využívám jsou např. různé kldiné hudební playlisty (např. tento na spotify, a tento na youtube) .

Teplé pečivo: Skořicovo-kardamonové rolky
Pocit útulnosti je často spojen s dobrým jídlem a symsly celkově. Vůně skořice a kardamonu z teplé skořicové rolky, mě poprvé uchvátila, když jsem ji zakoupila v v IKEA. Tam jsou skořicoví šneci k dostání ve zmraženém polotovaru a stačí je jen vytáhnout z mražáku a dát péct. Zároveň ale pokud ráda pečete, stojí za to si ji udělat podle tohoto receptu. A to nebe, které zažijete, když ji ještě teplou jíte! 
Photo by Fallon Michael on Unsplash

Horké kakao
Počasí v severských zemích je v zimě chladné až mrazivé a větrné. Proto je dánský pocit útulnosti tak často spojený s pocitem tepla. Jedním ze způsobů, který ráda praktikuju je zabalit se do deky a užít si teplého nápoje. A zcela konkrétně teplého kakaa. Nepiju však to slazené, granulované. Ale opravdové kakao. Nevím, jestli moje příprava je ta úplně správná, každopádně přípravu dělám náislednovně: smíchám plnotučnéh mléko, kakao a ohřeju. Nic víc. (někdy navrchu posypu troškou skořice)
Kakao mi nejen chutná, ale prý i zlepšuje náladu. Aztékové dkonce věřili, že v kakau je obsažen duch boha 🙂  Mimochodem, v kakau najdete chrom, horčík, železo, vitamín C. Obsahuje cca 300 výživných látek a dělá to z něj jednu z nejkomplexnějších potravin naší planety. 
Photo by Joanna Kosinska on Unsplash

Čistě a jednoduše
Ti z vás, co mě sledují déle vědí, že mám ráda jednoduchost i v interiéru. Proč? Stačí se podívat na minimalistické a čisté fotografie a budete se cítit klidnější už jen při pohledu na ně. Takto dobře na nás čistý, jednoduchý styl působí. A tak vám nabízím: co takhle místo toho, abychom se zaměřili na to, co přidat do místnosti, neuvažovat o tom jak ji zjednodušit? 
Naši psychiku prostor, který nás obklopuje prostě ovlivňuje. A pokud je tento prostor charakteristický menším počtem barev, rušivých elementů a bez zbytečných předmětů, cítíme se volnější a klidněji. Minimum věcí na lince, stole, v chodbě, na poličkách harmonizuje celý prostor a vede nás k tomu, aby místo sloužilo svému účelu a relaxaci, než abychom byli neustále rozptylováni množstvím věcí, k nimž se naše mysl rychle upoutá a je rušena. Jak začít s takový přístupem a jednoduchostí v prostoru vám pomůže například Marcela Sobotová se svým projektem: Více prostoru pro to důležité

Zóna vlivu versus sféra zájmu
Můj další tip na to, co mi pomáhá nejvíc pro skvělý pocit na duši (a obzvlášť v současné době), je soustředit svou energii pouze na to, co můžu ovlivivnit a myšlenky toho, co ovlivnit nemůžu opouštět. Pokud zůstáváme myšlenkami ve své sféře vlivu (toho, na co máme přímo vliv) , namísto zóny zájmu (tedy toho, co nemůžeme sami ovlivnit, ale přesto nás to zajímá, jako je např. rozšíření viru, pokud nemáme možnost podílet se na výzkumu; politika, pokud do ní nemáme zájem vstoupit, čtením názorů lidí na facebooku apod….), pohybujeme se v prostoru, který mme pod kotnrolou. 
Je dokázané, že pokud zůstáváme více ve sféře vlivu, narůstá osobní integrita, sebedůvěra a takový ten „tichý pocit štěstí“. Pokud vás téma jak a na co zaměřovat svou pozornost a nepltývat svou energii zajímá, vyzkoušejte si taky online praktický workshop Lucie Kolaříkové (psycholožka, průvodkyně sebeláskou) , která vás tímto tématem přímo provede. Je k dispozici zdarma do 6.dubna. Doporučuju 🙂

Příroda a vycházky
Projít se a přiblížit se k přírodě – se všemi jejími krásami, zvuky a vůněmi, které s ní přicházejí – je pro mě ideální způsob zpomalení a zklidnění. Dokážu pak být víc přítomnosti, nepoužívat telefon a nevěnovat pozornost tomu, co se děje na internetu.
Photo by Dario Krejci on Unsplash
A taková zmínka na závěr. Všimli jste si, že vlastně všichni teď žijeme tak tkrošku více hygge? 🙂 Kolik z věcí, které jste se dnes dočetli vlastně už praktikujete, díky tomu, že #zůstavámedoma? A protože takto žije nejšťastnější národ, možná není špatné u toho tak nějak zůstat, až tahle bouře opadne.  
Hodně klidu a zdraví vám přeje vaše,
Zuza
PS: Co bude to vaše hygge? Dejte mi vědět a inspirujte pro změnu vy mě 🙂

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account