Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Rituály proti všednosti
Rituály proti všednosti
Vloženo 20. 3. 2018
Líbí se mi

Hromničkový rituál – světlo uprostřed zimy

Rituály proti všednosti
Rituály proti všednosti
Vloženo 20. 3. 2018
Líbí se mi
Hromničkový rituál – světlo uprostřed zimy

Hromničkový rituál – světlo uprostřed zimy

Zima mi bývá dlouhá. Zvlášť pokud není romanticky bílá a je jen vlhko a mlhavo. Ani u nás na horách to nebývá vždycky „ladovská idylka“. Člověk má navíc tendenci přejímat otrávený obličej a výrazy typu: „Už aby bylo jaro, tohle je opravdu hrozný.“  „Tohle to počasí, to je děs.“ „Je hnusně!“  

No dobrý. Někdy to bývá náročné. Celé týdny tu často nevysvitne slunce.

Ovšem, když v únoru vyskočí sluníčko a připraví pár ledových, ale průzračných a sluncem prozářených dní, nedá se nic dělat, dostanu vždycky chuť na něco jako před-jarní úklid. Protáhnout se. Ze samé radosti potřebuju fyzickou aktivitu a hlavně vymést všechny ty chmury. Najednou vidím prach a vadí mi kde se co válí. To slunce všechno prozradí. Potřebuju nutně vymetat, větrat a vyprášit.

Taky si dělám hromničkový rituál, kterým vymetu i zlé síly, únavu, napětí a hádky usazené v koutech. Čas Hromnic je k tomu ideální a je to konec konců i velice stará tradice.

Jedním z pohanských svátků, který měl u nás tradici od pradávna je Imbolc. Tak ho nazývali Keltové. Nám známější jsou Hromnice – svátek světel a ochranných ohňů. Název Imbolc je keltský, Hromnice slovanský a svátek svaté Brigity je dnem, který se slavil i v kostelích, už od doby, kdy tento prastarý svátek převzala církev. Svatá Brigita je převlečenou bohyní slunce a ohně, Brigit.

Začátek února – ideální čas

Imbolc – Hromnice připadají na 1. února (jako tři zbývající svátky: 1. května, 1. srpna a 1. října, přičemž oslavy začínají v předvečer předchozího dne). Má se ale zato, že naši předkové slavili svátky vždy první vhodnou příležitost po tomto datu. Takže žádný stres.

Na hromnice se dělá první úklid po zimě, a z příbytků se vyhání to, co nám už neslouží. Je sice ještě zima, ale v našich krajích většinou v tuto dobu přijdou slunné mrazivé dny. To je ideální vyhodit duchny na chvíli ven vymrznout, vyvětrat trochu víc než obvykle, vymést kouty, odnést nepotřebné věci a hlavně … vyhnat nevítané duchy, nálady a nemoci.

Hromniční rituál dělám s bílou svíčkou. To je vlastně jediné, co potřebujete. Ještě si také pořiďte čajové svíčky podle toho, kolik máte místností. Do každého pokoje i chodby jednu.

Hromničkový rituál je jednoduchý a osvěžující. Přečtěte si, jak ho provádním já na odkazu: Rituál Hromnic na www.terezaboskova.cz

Hromnice, to je jako světlo uprostřed zimy. Nechte světlo zvítězit nad temnotou i ve svém domově!

S láskou,

Terez.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Zdeňa Slimáčková 20. 2. 2018

Odpovědět
Tamara
Tamara 20. 2. 2018

Nesnáším únor, ale článek je krásný.Děkuji za sdílení

Odpovědět
sipeji
sipeji 20. 2. 2018

moc hezké

Odpovědět
Marsy
Marsy 19. 2. 2018

krásné a zajímavé

Odpovědět
Clairest
Clairest 19. 2. 2018

Moc zajímavé

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
84 975
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.