Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Luciana
Luciana
Vloženo 30. 3. 2018
Líbí se mi

Fotografie a autorské právo

Luciana
Luciana
Vloženo 30. 3. 2018
Líbí se mi
Fotografie a autorské právo

Fotografie a autorské právo

     Pokud se chceme začít živit fotografováním, pak jednou z věcí, kterou bychom si měli osvojit jsou autorská práva a práva k užití fotografií.

     U nás se zatím moc nenosí udělování licencí a práv k užití, ale čím dřív se to jako umělci naučíme, tím dříve si začneme budovat pasivní příjem do důchodu.

Pokud vytvořím fotografické dílo, stávám se automaticky autorem fotografie a vlastním práva k fotografii. Autorské právo na fotografii vzniká ve chvíli, kdy je fotografie vnímatelná (tzn. Je na kartě ve foťáku, nebo na kinofilmu).

Asistent fotografa, ani ten kdo udílel rady není spoluautorem fotografií. Pokud tedy řeknete asistentovi na place, aby zmáčkl spoušť u foťáku, tak jste stále autorem fotografie vy.

Jiná situace, ale nastane, pokud fotíte jako zaměstnanec firmy. Zde je lepší si smluvně ujasnit jaká práva k užití vám nechají. Standardně je to tak, že jako zaměstnanec máte osobnostní práva a právo k užití fotek, ale jen jak to zaměstnavatel dovolí. Zaměstnavatel má právo majetkové a má právo publikovat fotografie pod jménem společnosti.

 

Autorská práva se dělí na osobnostní a majetková.

     Osobnostní práva. To je právo autora, nejde se jich vzdát a zanikají po smrti autora.

Díky osobnostnímu právu můžeme rozhodnout, zda fotografii zveřejníme nebo ne. Dále můžeme rozhodnout kdy, kde a jak bude fotografie užita a zda dovolíme změny ve fotografii.

Určitě jste si všimli, že někteří fotografové používají u fotografie znak © copyright, dnes již nemá význam užití takového znaku. Myslím, že jde spíše o prevenci. Ale věřím, že již dnes většina lidí ví, že nesmí užívat fotografie bez souhlasu autora.

     Osobností práva po smrti autora zanikají, ale existuje posmrtná ochrana, která hlídá, aby si nikdo nenárokoval práva k fotografii a neužíval ji způsobem snižující její hodnotu.

 

     Majetkové právo je právo nakládat s fotografií tak, abych z ní měl finanční prospěch. Toto právo můžu užít sám nebo jej někomu udělit.

Pozor, neznamená to, že pokud si koupím vytištěnou fotografii, že si tím kupuji i licenci k užití. Tzn. nemohu ji kopírovat a prodávat dále.

Majetková práva tedy mohu užívat sám, ale nejsou převoditelná mezi živými. Pokud chce někdo komerčně užívat moje fotografii pak mohu udělit licenci. Po smrti autora fotografie se právo majetkové dědí. Majetková práva trvají 70 let od smrti autora.

Příště se koukneme na práva k užití fotografií, neboli licence.

Doporučená literatura: Martina Valoušek - Fotografie a právo, Leges 2014

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 6. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

Odpovědět
Clairest
Clairest 5. 4. 2018

Je to tak

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 5. 4. 2018

jj, je třeba se nadrčet nové zákony, neboť já dělám kroniku, kam jsem dávala vždy hodně fotek, ale to už bude asi passe.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.