Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 28. 7. 2014
Líbí se mi

Editorial šéfredaktorky: A už jste se ptala?

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 28. 7. 2014
Líbí se mi
Editorial šéfredaktorky: A už jste se ptala?

Editorial šéfredaktorky: A už jste se ptala?

První krok ke skvělému životu? Ptát se, říká ve svém editorialu Jana LeBlanc.

Už pět měsíců žiju ve Spojených státech s podmínkou, že zatím nesmím vycestovat.

Čekám na potřebné dokumenty a v rámci jejich vyřizování mě ve středu pozvali na pohovor, kde se věci měly pohnout kupředu. Jenže nehnuly. Zatímco jsem způsobně seděla na židli naproti úřednici a poslouchala, proč ještě musím vyčkat, dosedla vedle mě na židli Mexičanka a na druhou úřednici spustila: „Dobrý den. … Potřebuju během tří týdnů nutně odjet ze Spojených států. Víte, kvůli rodině. Můžeme se to pokusit nějak zařídit?“ „No, jsou tady zákony, ale podíváme se na to,“ dostala odpověď. Nevím, jestli uspěla. A upřímně, fakt, že nemůžu vycestovat, mě zatím nijak netrápí. Ten moment mi však znovu připomněl, jak důležité je v životě mít odvahu ptát se.

Ruku na srdce, ptaní nám ženám moc nejde. Někdy je to způsobeno tím, že pořádně nevíme, co chceme, natož jakou odpověď bychom rády slyšely. Mnohem častěji za to ale může strach, že odpověď bude ne. Ostatně, očkují nás tím snad ve všech časopisech a dost z nás si dokonce platíme kurzy, kde nás to naučí. "Říkejte ne" je motto jedenadvacátého století. Jenže, upřímně, jak moc to funguje? U mě osobně, když mě někdo o něco požádá, snažím se vyhovět, pokud to jde. Obvykle mi to dělá radost a říct „ano“ a vyhovět je pro mě snadnější než říct „ne“ a kousat se výčitkami, proč jsem nevyšla vstříc, když můžu. Prostě a jednoduše, nerada říkám ne. Většina z nás nerada říká ne. Když v jedné americké knihovně kdysi proběhl experiment, kdy žena potřebovala předběhnout ve frontě u kopírky, stačilo říct: „Mám jen pět stránek, můžete mě prosím pustit?“ – a vyhovělo jí 60% čekajících. Když ke své prosbě přidala ještě dovětek, že hrozně, ale opravdu příšerně spěchá, uspěla dokonce v 90% případů. Ostatně, otestujte si to. Skoro všichni (vyzkoušeno před psaním tohoto editorialu) vás pustí.

Ačkoliv sama nerada říkám „ne“ a neznám nikoho, kdo by tohle slovo používal aspoň z poloviny tak často, jak nám všude kolem radí, když mám o něco požádat, z nepochopitelným důvodů předpokládám, že ostatní jsou mistři odmítání a zřejmě se tak na každou svou otázku dočkám rázné zamítavé odpovědi. Zapomínám, že nejsnadnější způsob, jak dosáhnout čehokoliv, je prostě se zeptat. Jednoduchá otázka je ta nejlepší a nejspolehlivější přesvědčovací technika, jaká existuje. A nevyžaduje četbu dalších knih ani zápis do dalšího drahého kurzu jak na to. Zkrátka položte otázku – a nechte to na nás ostatních. Výjimečně vás možná zklameme, ale častěji vám řekneme ano. Ano!

Ať máte nejen tento týden, ale celý život odvahu ptát se!

Vaše Jana

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 3. 7. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 6. 4. 2020

Odpovědět
Dee
Dee 10. 1. 2015

Odpovědět
13. 9. 2014

Odpovědět
savana
savana 28. 7. 2014

Také se snažím vyhovět a někdy se opravdu špatně říká slovo NE. Člověk se však musí na věc dívat reálně a pokud se nenaučí včas říkat NE, ostatní si toho všimnou a začnou člověka využívat. To je pak zlé a moc špatně se z toho jde zpět.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 269
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.