Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Dotace pro podnikatele – španělská vesnice nebo cesta, jak financovat svoje projekty?

Alena Ratajova
Alena Ratajova
Vloženo 2. 5. 2016
Líbí se mi
Dotace pro podnikatele – španělská vesnice nebo cesta, jak financovat svoje projekty?

Dotace pro podnikatele – španělská vesnice nebo cesta, jak financovat svoje projekty?

Dotace – téma, které je hodně diskutované, téma, které pro spoustu lidí není vůbec jasné.

Napadlo vás někdy, že byste si zažádali o dotaci z fondů Evropské unie? Je téma „dotace“ pro vás španělská vesnice a myslíte si, že na nějakou rozumnou částku si mohou sáhnout jen velcí hráči?

O dotacích jsem doposud měla podobné smýšlení. Problematika mi přijde tak komplikovaná, že mám pocit, že běžného podnikatele musí hned odradit. Zároveň se na českém trhu vyskytuje tolik odborníků, kteří vám mohou s žádostí pomoci, jak se v tom tedy orientovat?

Vyzpovídala jsem Martinu Jaloveckou ze společnosti Equica a.s., aby se pokusila toto široké a obsáhlé téma osvětlit i nám laikům. Vydalo by to na několik rozhovorů, ale věřím, že těchto pár otázek vám „DOTACE“ více přiblíží a začnete o nich uvažovat jako o dalších možnostech financování pro vaše podnikání.

Co byste poradila  podnikateli, který o možnostech čerpání dotace uvažuje, udělat jako první?

Každý, kdo uvažuje o možnosti využití finančních prostředků z EU fondů nebo jiných zdrojů by si nejprve měl odpovědět na otázky:

1) Zda ví jasně, co chce financovat, tedy zda má připraven nějaký podnikatelský záměr.
2) Zda má vlastní prostředky na tzv. „spolufinancování“ projektu.
3) Zda se mu dotace vůbec vyplatí.

Je totiž potřeba si uvědomit, že dotace nepokrývá veškeré náklady projektu. Pro ilustraci, v současném dotačním období se podíl dotace pohybuje podle velikosti podniku a podle typu dotace nejčastěji někde mezi 25 – 75 %, přičemž vyšší podíl bývá spíše výjimkou.

Dále je potřeba si uvědomit, že čerpání dotace znamená dodržovat nejrůznější pravidla ať už při výběru dodavatelů, kdy musím soutěžit, při zveřejňování informací o projektu (pravidla publicity), vykazovánízaměstnanců na projektu, účetních dokladů apod. až po zajištění tzv. udržitelnosti projektu, kdy po dobu až pěti let musím zachovat výstupy projektu např. v podobě pořízeného majetku (budova, SW řešení apod.).

Tato náročná administrativa a zátěž však nemusí být pro podnikatele nutně noční můrou, protože starost o „papíry“ a komunikaci s poskytovatelem dotace za něho může řešit externí dotační firma a její specialisté.

Jaké otázky je potřeba na začátku si položit a zodpovědět?

Z mého pohledu je alfou a omegou odpověď na otázku: Na co chci vlastně dotaci využít? Jak chci prostřednictvím dotace zlepšit svoje podnikání? A pokud mám nápad, tak je potřeba ho sepsat do podnikatelského záměru.

Podnikatelský záměr může být jen jednoduchá A4 nebo rozpracovaný několikastránkový dokument. Ať už v prvním kole zvolím jakýkoli formát, výsledkem by měla být odpověď na otázky: čeho chci dosáhnout, jakými prostředky/činnostmi, kolik na realizaci budu potřebovat zdrojů lidských, finančních a materiálních, co bude výsledkem a jak jsem schopna výsledek udržet a díky němu dál rozvíjet předmět svého podnikání.

A pokud si nejsem jistá, zda mám podnikatelský záměr dobře uchopený a financovatelný, mohu se obrátit na experty, kteří umí poskytnout zpětnou vazbu a případně pomoct s doladěním mého podnikatelského záměru.

Více o dotacích na http://www.svetuspesnych.cz/dotace-pro-podnikatele-spanelska-vesnice-nebo-cesta-jak-financovat-svoje-projekty/

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Li
Li 17. 11. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 24. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 4. 2020

Odpovědět
Ovace
Ovace 21. 12. 2016

Bezva

Odpovědět
gustawka
gustawka 3. 5. 2016

Přínosné

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 306
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.