Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Luciana
Luciana
Vloženo 14. 10. 2019
Líbí se mi

Doporučené knihy o fotografování

Luciana
Luciana
Vloženo 14. 10. 2019
Líbí se mi
Doporučené knihy o fotografování

Doporučené knihy o fotografování

Přemýšlela jsem o tom jaké knihy bych doporučila začínajícím fotografům i profesionálním fotografům. Aby byly nejen přínosné, ale i inspirativní.

První na kterou jsem si vzpomněla je tato:

Jab, Jab, Jab, Right Hook: How to Tell Your Story in a Noisy Social World – Gary Vaynerchuk

Průnik sociálními sítěmi. Ani nevím jestli již knížka je v češtině, ale i v angličtině je jednoduchá na četbu. Ačkoliv se netýká přímo fotografování najdete tu inspiraci jaký vizuální obsah používají firmy. Kromě toho tu najdete popis nejdůležitějších sociálních sítí a co víc ukázky dobrých a špatných postů na sociálních sítích. Ke každému postu najdete komentář proč a co je v postu dobře. Dobrá inspirace, ale četla jsem to dlouho, nemohla jsem spoustu informací pochytit tak rychle. Za mě nadčasová knížka, doporučuji.

 

Svět fotografie není jen o technice focení ale také o prodeji a autorských právech. A i proto by si každý profesionální fotograf měl doplnit  tyto znalosti. Ať již formou podcastu, knih nebo osobních setkání.

Restart: Průvodce podnikatelským minimalismem – Jason Fried, David H. Hansson

Nezáleží jestli podnikáte dlouho nebo jste úplný začátečník. Tahle kniha vám ukáže jak na začátky, ale i problémy se kterými se můžete setkat v průběhu podnikání. I po několika letech v obou je dobré si oprášit základy a popřípadě se inspirovat. Dovedlo mě to zase k dobrým myšlenkám a činům, které po čase vynecháte. Prostě restart myšlení. Rozhodně by tato kniha neměla chybět na poličce podnikatele.

Ráda bych vám osobně doporučil i knihu Na Volné noze od Roberta Vlacha, ale zatím jsem neměla tu čest ji přečíst.

 Z oblasti autorského práva doporučuji dvě publikace. Vlastně by to měla být povinná četba pro každého kreativce.

Fotografie a právo - Martin Valoušek

Zde je celý popis s příklady z praxe jak právo funguje a na co si dát pozor. Důležitou součástí je prodej licencí a práv. A co si můžete ve vztahu k fotografii dovolit a dokonce co si můžete dovolit fotit. Neboť pro focení lidí a budov taktéž potřebujete povolení.

Tuto publikaci perfektně doplňuje kniha Autorské právo v otázkách a odpovědích od Petra Šulce a Aleše Bartoše. Protože vám zodpovídají nejčastější právní otázky s ohledem na fotografické právo. 

 

Teď by měli přijít na řadu knihy o fotografii, jak jsem již avizovala na začátku moc jich nebylo, ale mám dvě, které mě zaujaly v začátku focení.

Externí blesk od Johna Dentona a Adama Duckwortha. Kniha poukazuje na druhy blesků a světel a je to ideální přehled pro začátečníka, jak se světly pracovat. Kniha obsáhla většinu stylů fotografie a jak se vypořádat se světlem barvami i postprodukcí. Nedoporučila bych ji pokročilým fotografům, ale spíše začátečníkům, kteří si chtějí udělat přehled.

 

HDRI pro fotografy a počítačové grafiky od Christiana Blocha zaujme každého kdo má chuť se naučit pracovat s HDR ať již ve fotografii přírody nebo architektury. Nečekejte však návod jak správně fotit architekturu nebo přírodu. Ale dostanete kompletní informaci co je HDR, jak ho vyfotit a jak ho v postprodukci sestavit. Důležitou součástí je kontrola barev a dokonce i jak fotit HDR pro 3D grafiky i s použitím odrazné koule. Obzvláště pokud se vyžíváte v technických detailech a číslech vás tato publikace uchvátí a uspokojí číselné a tabulkové choutky.

Doufám, že se vám knihovna o pár kousků rozšíří a co víc že se rozšíří i váš přehled. I proto jsme nejen pro profesionální fotografy ale pro všechny, kteří chtějí na poli profesionální fotografie prorazit vytvořili tuto facebookovou skupinu. A rádi tam uvítáme i vás.

https://www.facebook.com/groups/349529365714162/

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 24. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 16. 10. 2019

Dobré tipy.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.