Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Marie Kostelecká
Marie Kostelecká
Vloženo 1. 7. 2021
Líbí se mi

Diana by oslavila 60 narozeniny

Marie Kostelecká
Marie Kostelecká
Vloženo 1. 7. 2021
Líbí se mi
Diana by oslavila 60 narozeniny

Diana by oslavila 60 narozeniny

 

Diana, princezna z Walesu, rodným jménem Diana Frances Spencer, známá jen jako princezna Diana, (1. července 1961 Sandringham – 31. srpna 1997 Paříž) byla první manželkou následníka britského trůnu prince Charlese a matkou jeho dvou synů. Po svém rozvodu se soustředila na charitativní práci pro Červený kříž a zejména na boj proti AIDS a pozemním minám. Ve své době patřila mezi nejznámější a nejpopulárnější světové osobnosti. Spolu se svým tehdejším přítelem Dodim al-Fayedem zahynula při automobilové nehodě, jejíž příčiny se později staly předmětem spekulací a konspiračních teorií.

Dětství

Diana Frances Spencerová se narodila 1. července 1961 v aristokratické rodině Spencerů. Její otec se jmenoval John Spencer a matka Frances Rocheová, později Spencer. Vyrůstala se svými sourozenci v Park House na sandringhamském statku. Byla pokřtěná farářem a bývalým biskupem Percym Herbertem.Dianu těžce zasáhl rozvod rodičů v roce 1969. Ona, její bratr a dvě sestry byli svěřeni do otcovy péče. I přesto, že si oba rodiče našli nové partnery, Diana si zachovala k oběma velmi vřelý vztah. V roce 1975 se její otec stal osmým hrabětem Spencerem po smrti dědečka Alberta Spencera, a proto se její titul změnil na lady Diana Spencerová (do té doby směla používat titul ctihodná Diana Spencer).

Vzdělání

Diana studovala v Riddlesworth Hall v Norfolku a poté ve West Heath Girls' School v Sevenoaksu, kde byla považována za podprůměrnou studentku. Nezvládla zkoušky, a tak v roce 1977 opustila West Heath a navštěvovala institut Alpin Videmanette, což byla soukromá dívčí škola v Rougemont ve Švýcarsku. Nikdy nevynikala v učení, ale ve West Heath v Kentu v roce 1977 byla odměněna speciální cenou za svojí práci (službu). Byla popisována jako dívka, která ví, co je potřeba udělat, a dělá to, jak si myslí, že je to správně.

Když se vrátila ze Švýcarska do Londýna, krátkodobě tam pracovala jako chůva a vychovatelka před tím, než se stala učitelkou v mateřské škole. Diana byla talentovaná amatérská zpěvačka, vynikala ve sportu a údajně toužila být tanečnicí.

Svatba

Diana a její sourozenci vyrůstali v domě svého otce na královských statcích v Sandringhamu a v rodinném domě svého otce v Althorpu. Znala královskou rodinu od raného věku. S Charlesovými mladšími bratry Edwardem a Andrewem si v dětství hrála.

Milostný život prince Charlese byl vždy předmětem spekulací v tisku. Ohledně jeho budoucí manželky na něj byl kladen požadavek, aby jeho nevěsta byla členkou anglikánské církve. Jeho prastrýc hrabě Louis Mountbatten, který byl zavražděn v roce 1979, mu dal radu, aby se oženil s nevinnou mladou dívkou, která k němu bude vzhlížet. Aby získal souhlas své rodiny, očekávalo se, že jeho nevěsta bude mít královský nebo šlechtický původ. Zdálo se, že Diana splňuje všechny podmínky. Charles ale nejprve chodil s její sestrou Sarah, která budoucí královský pár seznámila.[4]

Diana a Charles spolu začali chodit v roce 1980 a ze začátku byl jejich vztah utajován před médii. Ale brzy kamery a foťáky zachytily „Shy Di“ (plachou Dianu), která ve svých 19 letech okouzlila celý svět svou krásou a nevinností. Charles ji požádal o ruku v únoru roku 1981. Zásnubní fotografie ukazující usmívající se pár a Dianu ukazujíc svůj prsten – 18karátový safír vykládaný diamanty se staly velmi populárními. Svatba se konala v katedrále sv. Pavla 29. července 1981. Svatební cestu Charles s Dianou strávili v Hampshire a poté na královské jachtě Britannia ve Středozemním moři. Vztah prince a princezny se stal téměř veřejným vlastnictvím.

Dědicové trůnu

Královský pár nenechal veřejnost dlouho čekat na oznámení, že čekají nástupce trůnu. Diana porodila Williama Arthura Philipa Louise 21. června 1982, méně než rok po jejich svatbě. O dva roky později, 15. září 1984, uviděl světlo světa druhý syn princ Harry (Henry Charles Albert David). Byla velmi oddanou matkou a pokoušela se vystavit své syny také životu mimo palác.

Objevily se ovšem spekulace, že biologickým otcem Harryho je major James Hewitt, instruktor jízdy a milenec lady Diany. Major a Diana se poznali v roce 1981; třebaže Diana tvrdila, že jejich románek započal až v roce 1987, jsou tvrzení, že začal již nedlouho po seznámení. Ať tak či tak, Hewit se dal slyšet, že rezavé vlasy Harryho jsou stejné jako jeho; lidé tvrdí, že jsou si podobni.

Lady Diana ve společnosti

 
Princezna Diana na Filmovém festivalu v Cannes, 1987.

Diana poctivě plnila povinnosti královského života s úctou, která povzbuzovala královskou rodinu. Diana ve skutečnosti vypadala, že si užívá stříhání stužek a sbírání peněz pro charitu. Rozdávala teplo a zájem přímým a upřímným způsobem jak chudým lidem, tak celým davům. Diana vysoká, štíhlá a okouzlující si užívala moderního oblékání a nosila nejnovější britskou módu. Její fotografie se staly na veřejnosti velmi populární, protože zobrazovaly vzor moderního člena královské rodiny.

Krize a rozvod s princem Charlesem

Ve druhé polovině 80. let se však začaly mezi Dianou a Charlesem objevovat problémy a jejich vztah dostával trhliny. Jejich záliby se lišily. Charlesovou vášní byli koně, zahradničení a architektura. Diana milovala popovou hudbu, přepychové oblečení a drby. V rozhovorech s novinářem Andrew Mortonem se Diana svěřila, že problémy v manželství v podstatě začaly ihned po svatbě. Diana věděla o Charlesově vztahu s jeho starou láskou Camillou Parker Bowlesovou, ještě před svatbou a byla si citů svého manžela k jiné ženě plně vědoma. Svého manžela však milovala a snažila se plnit veškeré královské povinnosti. Ačkoli jí všudypřítomní novináři, fotografové a s nimi i davy lidí, přinášeli neuvěřitelný stres. Diana měla psychické problémy, které nebyly jen ve spojitosti s bulimií, kvůli které již na svatební cestě zvracela čtyřikrát denně. Několikrát se pokusila o sebevraždu, ubližovala si, tyto excesy byly většinou zapříčiněné nějakou z četných hádek se svým manželem. Diana se svěřila, že jí manžel nikdy nebyl oporou a choval se k ní velmi chladně. Ovšem na veřejnosti působili po dlouhou dobu jako šťastný pár a plnili reprezentativní úlohu členů královské rodiny.

Kolem roku 1986 začal Charles znovu navštěvovat svou starou lásku Camillu. Charles a Diana se i přesto objevovali na veřejnosti spolu, ale osobní život žili každý svůj vlastní. Zvěsti o nesouladu páru se rychle staly oficiálními, když 9. prosince 1992 tehdejší předseda vlády John Major oznámil parlamentu, že Charles a Diana žijí odděleně. Po dlouhém řízení byli rozvedeni dne 28. srpna 1996. I po rozvodu však Diana oficiálně zůstávala členkou královské rodiny jako matka budoucího následníka trůnu.

Služba ostatním lidem

Od zasnoubení s princem Charlesem v roce 1981 až do své smrtelné automobilové havárie v roce 1997 byla Diana jednou z nejznámějších žen po celém světě. Během svého života byla často označována za nejvíce fotografovanou osobu na zemi. Po rozvodu s Charlesem Diana usilovala o vytvoření svého nového veřejného postavení a působení. Bojovala proti nášlapným minám, navštívila Bosnu a Angolu a také pokračovala ve své práci v organizaci na pomoc lidem postiženým AIDS a v charitách pro děti.

zdroj

Krásný každý den

Vám přeje Váš kouč

Marie Kostelecká

 www.mariekostelecka.cz

KOUČ ZDRAVÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU A ROZVOJE OSOBNOSTI

a TERAPEUT ENERGETICKÉ PSYCHOLOGIE & EFT

 

„Inspiruji lidi ke změnám, které vedou k radostnějšímu,spokojenějšímu a šťastnějšímu životu.“

 

Další články: https://www.zenysro.cz/marie-kostelecka

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Mirka Vaľová 6. 7. 2021

Diana bola vzacna zienka, mila, prijemna, skoda jej, odisla prilis mlada.... Zomrela v den krstin mojho prveho syna Tomáška, 31.8.1997

Odpovědět
Marie Kostelecká
Marie Kostelecká 6. 7. 2021

Zemřela den po mých narozeninách

Li
Li 4. 7. 2021

Diana byla osobnost s křehkou duší a starostlivostí o ostatní

Odpovědět
Marie Kostelecká
Marie Kostelecká 6. 7. 2021

Vzácná to žena

Kahomar
Kahomar 1. 7. 2021

Milá žena, která ráda pomáhala druhým..

Odpovědět
Marie Kostelecká
Marie Kostelecká 1. 7. 2021

ANO

hudlenka
hudlenka 1. 7. 2021

Dianu jsem měla moc ráda..krásná žena s čistou duší

Odpovědět
Marie Kostelecká
Marie Kostelecká 1. 7. 2021

Já také a zemřela den po mých narozeninách

hudlenka
hudlenka 1. 7. 2021

tak to je o to smutnější. Jinak my s Dianou se narodily ve stejný ročník a děti jsme taky měly narozené na stejno...smutním po ní do dneška

Marie Kostelecká
Marie Kostelecká 1. 7. 2021

Diana byla úžasná !!!

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 398
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.