Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Adéla Karlovská
Vloženo 19. 5. 2019
Líbí se mi

Dětský pokoj podle Feng Shui

avatar
Adéla Karlovská
Vloženo 19. 5. 2019
Líbí se mi
Dětský pokoj podle Feng Shui

Dětský pokoj podle Feng Shui

Existuje mnoho pravidel pro různé sektory v bytě a domě podle Feng Shui, díky čemuž podpoříme pozitivní tok energie v jednotlivých místnostech. Dětský pokoj je důležitou místností našich dětí, a proto by měl být vybaven a uspořádán tak, aby podporoval růst, vitalitu a prospívání dětí. 

Několik základních pravidel na začátek

Dětský pokoj rozdělte na 3 části. Spací, hrací a učící se zónu. Do spací zóny umístěte postel a tuto přizpůsobte klidovému režimu. Do hracího prostoru můžete dát aktivní prvky a barvy.  Učící zóna by měla být podporující s barvami spíše zemitými.

Dětský pokoj

Dětský pokoj by neměl být příliš velký, aby se v něm dítě necítilo ztracené. Malé děti nemají rády velký prostor. Pokud jim v domě přenecháte velký pokoj, dopřejte jim alespoň nějaké úkryty pod vyvýšenou postelí, bunkry či jim pořiďte malý dětský stan nebo papírový domeček. Jednak budou mít svůj vlastní prostor na hraní a zároveň budou mít k dispozici zónu, ve které se budou cítit bezpečně.

Děti mají rádi barvy, ale nesmíte to s nimi příliš přehánět. Příliš syté barvy mohou v dětech vyvolávat nervozitu, hyperaktivitu nebo poruchy soustředění. 

Nábytek volte světlý a jednoduchý. Používejte vždy přírodní materiály. Pokoj nezastavujete velkým nábytkem, jinak byste brzdili vývoj dětí.

Pokud vás zajímá více informací, jak Feng Shui funguje, přečtěte si je v článku Jak vlastně Feng Shui funguje.

Jestliže je součást dětského pokoje i pracovní prostor tzv. učící zóna pro dítě, zajistěte, aby byla tato plocha vždy dobře osvětlena.

Feng Shui také nedoporučuje k těsné blízkosti hlavy u postele umístit lampičky ani žádné jiné elektrické přístroje – přístroje by v pokojíčku dítěte neměly být vůbec. Elektronika vytváří vysokofrekvenční rušivé zvuky a silné magnetické pole

Pokojové rostliny do pokojíčku volte živé, nekvetoucí, pnoucí se vzhůru a neumísťujte je do okolí postele dítěte. 

Postel je nejdůležitějším nábytkem pokoje

Je důležité umístit postel do příznivého směru dítěte (příznivý směr má každý jiný, určuje se podle data narození) a zároveň jej umístit tak, aby čelo postele bylo umístěno ke zdi. Za zdí nesmí být WC ani koupelna a ve zdi nesmí být vodovodní potrubí, kde proudí voda a narušuje plynulost spánku. Zároveň nohy postele by neměly směřovat ven ze dveří pokoje. Při této poloze odchází energie dítěte ven ze dveří.

Zároveň tu, na které nejsou dveře ani okna. Jsou-li na stěně umístěny otvory, jde o jangovou stěnu a tedy jangovou energii, tedy takovou, kterou prochází aktivní energie, jenž nenechá dítě v klidu odpočívat. Postel by také neměla být umístěna pod oknem a ani ve směru mezi dveřmi a oknem, kde proudí příliš mnoho energie.

Na prostor postele by neměla mířit žádná ostrá hrana okna, dveří, stěny, trámu či stolu. Tyto způsobují neklidný spánek.

Nad hlavou by nemělo být nic těžkého

Žádná velká polička či něco podobného, způsobuje tíživé myšlenky a neklidný spánek.  Postel by neměla být umístěna ani pod příliš zkosenou stěnou a na stropě pokoje by neměly být trámy. Vše způsobuje nestabilní plynutí energie a zejména trámy mají velmi negativní energii.

Kolem postýlky, ale i v celém pokoji by mělo být uklizeno alespoň při usínání, aby dítě neusínalo v chaosu. Nepořádek nepodporuje klidný spánek.

V zóně odpočinku by měly být použité tlumené barvy nebo tapety se vzory, které navozují klid, spánek a odpočinek.

Koberec, který je příjemný na dotek. Děti se rády mazlí, dotýkají se plyšových hraček. Ideální je delší chlup.

Část na hraní by měla být co nejpestřejší (lze použítzářivé barvy nebo divoké vzory – pouze pokud část na hraní není v prostoru postele). 

Pracovní stůl a záda židle by neměla být otočená směrem ke dveřím. Dítě potřebuje pocit bezpečí, proto je vhodné židli přidat ke stěně. Na záda by neměl mířit žádný ostrý roh stěny, skříně či jiného nábytku. Dítě by mělo vidět do prostoru a mít přehled o vstupních dveřích, ale nedívat se na ně přímo. Pracovní stůl by měl být uspořádán, bez chaosu, který způsobuje nesoustředění. Vše musí mít své místo.

Myslete na energii učení, kterou podpoří například žlutá barva. Věci by měly mít své místo. Chaos brání soustředění.

Zvířata by podle Feng Shui vůbec neměla spát s lidmi v posteli. Teplokrevné zvíře má jangovou energii, tedy aktivní, tím narušuje harmonický odpočinek. To samé platí i v dětském pokoji.

Na stěnu dejte obrázky z přírody, pomohou dětem s relaxací a uvolněním. Mohou zde být fotografie dítěte, rodiny, pohádkové motivy či filmoví hrdinové. Rozhodně by však neměly být na stěně pokojíčku obrazy s bojovými či nepřátelskými tématy.

Prostor před dveřmi a za dveřmi nechte volný, zajistíte tak správné proudění energie. 

Střed pokoje dobře osvětlete. Střed každého pokoje, nejen dětského pokoje, se vztahuje k našemu zdraví. Střed ponechte vždy volný, aby v něm mohla proudit volně energie. Další tipy na podporu zdraví podle Feng Shui si přečtěte v článku Podpora našeho zdraví s Feng Shui. 

Hrací prostor vytvořte co nejvíce podporující

Prostor, ve kterém si děti hrají, by měl být, co nejvíce aktivní, podporující kreativitu dětí a motivující k jejich růstu. Materiály volte vždy přírodní, měkké a příjemné na dotyk. Barvy volte pestré a barevné, které mají teplou energii.

A pokud vás zajímají tipy pro vaši ložnici, přečtěte si je v článku Dopřejte si sex podle větru a vody - podle Feng Shui. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar

O něčem takovém jsem nikdy neslyšela. Nicméně také zařizujeme našim dětem nový pokojíček a jsme ve fázi vybírání věcí. Hledáme i dětský nábytek, ale ten je za nás již vybrán. Nakupujeme ho z https://www.hmnabytek.cz/detsky-nabytek/ , tak snad nás to nezklame

Odpovědět
avatar
Nina Červenková 14. 6. 2020

Mockrát díky za rady. Hlavně ohledně toho výběru postele. To je u nás teď docela aktuální. Náš malý už by totiž nějakou novou postel potřeboval. Po nějakých už jsem se koukala a vůbec špatně nevypadá například tato: https://detivbavlnce.cz/169747-postel-140x200-dub-sonoma-roket-0000042410-tempo-kondela.html Líbí se mi hlavně i kvůli tomu úložnému prostoru. To přijde vhod.

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 29. 5. 2020

Odpovědět
pavlinka14
pavlinka14 17. 7. 2019

Ahoj, parádní článek Nějaký takový sedací vak také sháníme do pokoje dcerky, ta už je ale o něco starší (je jí 8 let). Její pokojíček aktuálně prochází velkou rekonstrukcí pod taktovkou pánů z http://www.pwinterier.cz/ , tudíž už jsme zvědavi, jak to všechno dopadne.

Odpovědět
avatar
Adéla Karlovská 29. 7. 2019

Držím pěsti

Tamara
Tamara 22. 5. 2019

Velmi podnětný článek.

Odpovědět
avatar
Adéla Karlovská 22. 5. 2019

děkuji

avatar
Adéla Karlovská 29. 7. 2019

dekuji.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 007
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.