Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

MumAndMore
MumAndMore
Vloženo 24. 6. 2019
Líbí se mi

Deník na volné noze: Koncept nenahraditelnosti (27. díl)

MumAndMore
MumAndMore
Vloženo 24. 6. 2019
Líbí se mi
Deník na volné noze: Koncept nenahraditelnosti (27. díl)

Deník na volné noze: Koncept nenahraditelnosti (27. díl)

Když by se někdo patnáctileté Dominiky zeptal, jak se pozná důležitý člověk, odpověděla by nejspíš, že je nenahraditelný. O 18 let později by odpověděla úplně jinak – je nahraditelný, ale nikdo ho nahradit nechce a nepotřebuje.

Na tuhle myšlenku mě přivedl dotaz, zda se líšnický bleší trh, o kterém jsem psala minule, konal i beze mě. A lehce zdvižené obočí, že jsem teda moc práce asi neudělala, když konal.

Stalo se to, že v předvečer akce jsem skončila v nemocnici na dětském oddělení. Tváří v tvář faktu, že mojí prioritou vždycky budou moje děti, že když nejde o život, nejde o nic, a že zdraví je to nejdůležitější, co máme, jsem se prostě poddala osudu. Vše je tak, jak má. Je to osud.

K vlně smíření mě vedlo samozřejmě zjištění, že s tím prostě nic neudělám, ale i hodně sobecká myšlenka, že možná lépe, když na místě nebudu, protože by možná nemusel přijít finální střet všech znesvářených stran. I věta mojí kamarádky: „Neřeš to, je to všechno připravené, udělalas, co se dalo.“

A tak jsem z nemocničního pokoje jen znova zrekapitulovala, kdo má co za úkol, kde je co připravené, co je potřeba dotáhnout, co bylo v plánu a co lze vynechat. A den na to celá akce proběhla beze mě, téměř úplně hladce a se spoustou pozitivních ohlasů.

Udělalo mi to ohromnou radost.

Nikdo nezpochybňoval význam mojí práce.

Nikdo mi nevyčetl, že nejsem na místě.

Samozřejmě neznám nikoho, kdo mi komukoliv vyčetl pobyt v nemocnici, jen bych chtěla ukázat, že být nenahraditelný není potřeba. Stačí jen dobře udělat svou práci a myslet na zadní vrátka. Stát se může cokoliv.

Ono totiž být nenahraditelný může mít i odvrácenou stranu – může to být nesnesitelná tíha zodpovědnosti, která Vás doběhne, i fakt, že s Vámi lidé jednoduše musí spolupracovat, ne protože chtějí, ale protože nemají jinou možnost. Zažila jsem situaci, kdy jsem se stala nenahraditelnou ani ne vlastní zásluhou či vinou, jakož situací na pracovním trhu. Kdysi jsem pracovala pro švédské oddělení jedné nadnárodní firmy a události se sběhly tak, že jsem byla jediná na své pozici, kdo mluvil švédsky. Jako na potvoru bylo práce tak pro pět lidí a jako na potvoru si kolegyně z vedlejšího týmu, která se švédsky také domluvila, vzala tři týdny dovolené. Začalo mě bolet v krku, přišla rýma, horečky a já se složila. Dostala jsem home office a musela jsem to prostě rozchodit. Trvalo mi to měsíc, zatímco normálně jsem za dva tři dny fit.

Tohle je situace, kterou člověk neovlivní. Stane se. Jenže často nepostradatelnými být chceme. V práci i doma. Někdo není ochotný zaučovat nové kolegy, někdo si všechno dělá raději sám, protože by to nikdo jiný nezvládl. Někdy si maminky vytyčují aktivity, které musejí dělat jenom ony, proč by se tím děti zatěžovaly. Jenže v 99 % případů stojí za takovou snahou touha být nepostradatelný.

A teď to obraťte. Jak moc máte rádi kolegy, kteří nikdy nikomu nic nevysvětlí? Šéfy, co nikdy žádnou svou povinnost nedelegují a dělají si všechno sami? Maminky, co svým třicetiletým synům chodí domů uklízet? Řekla bych, že vůbec.

Cílem není být nenahraditelný, ale jedinečný. Takový, aby se k Vám lidé rádi vraceli. A ne proto, že jste jim třeba v účetnictví udělali takový bordel, že ho nikdo jiný nerozluští. Nebo když s klientem domluvíte spolupráci tak, že nikdo jiný neví, co jste domluvili. To není nenahraditelnost, to je otrava. A věřte, že se Vám tahle nenahraditelnost ošklivě nevyplatí.

Mám pár tipů pro neprofesionální a více méně dobrovolnické akce

  1. Skupinové konverzace – WhatsApp nebo Messenger. Pokud je Vás víc než tři, budete vždycky hledat těžko čas pro společnou osobní schůzku. Hodně věcí lze dohodnout i přes komunikátory, ideálně shrnout i schůzky, kde nebyli všichni. Zásadní je ale nepoužívat skupinky k řešení jiných témat – množství zpráv obtěžuje ty zaměstnanější a v záplavě se snadno ztratí to důležité.
  2. To do list – co je potřeba udělat, co je v řešení, co už je zařízené? Stačí jednoduchá tabulka v excelu. A v ní jasně psát i to, kdo je za co zodpovědný. Ale pozor, počítejte s tím, že ne všichni to budou číst, takže pokud něco vázne, bod 1 to jistí. Je to jen seznam.
  3. Společné úložiště – Google Drive (Google Disk) nebo DropBox, kam mají přístup všichni zúčastnění. Je fajn na něj uložit onen „to do list“, seznam důležitých kontaktů i veškeré pracovní dokumenty, fotky a materiály, které by se mohly hodit nebo by se neměly ztratit. U DropBoxu si ale dejte pozor na mazání – u Google Drive se mění obsah Vaší složky, u DropBoxu se maže všem.

Naprostou nutností je určit si „garanta akce“ – člověka, který by měl ideálně vědět o všem nebo v případě nouze rychle rozhodnout, co bude. Ten by si měl hlídat, že každý zúčastněný ví včas, co má dělat, to do list je aktualizovaný a ve společné složce je všechno, co tam má být. Měl by taky být tím, kdo komunikuje s dalšími stranami nebo kdo prosí ostatní, aby s někým něco vykomunikovali. Není nic horšího, než když se na jednoho člověka obrací střídavě pět lidí z jednoho spolku a dokola se ptají na to samé.

A nic Vám neubere na důležitosti, pokud garantem nebudete Vy

Důležitým vysvědčením je to, jestli Vám pak Vaši „kolegové“ nabídnou, že do toho příště půjdete zase společně. A ne jen proto, že nikdo neví, jak se to celé vlastně událo.

Být nenahraditelný není totiž výsledkem dobré práce, ale následkem nešťastných událostí.

A už guru reklamního světa David Ogilvy doporučoval obklopovat se hlavně lidmi, kteří jsou lepší než Vy. Jedině tak to v životě můžete někam dotáhnout!

 

Photo by rawpixel.com from Pexels

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
gustawka
gustawka 25. 6. 2019

Odpovědět
lemur
lemur 25. 6. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 861
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.