Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 21. 1. 2019
Líbí se mi

Co se stane, když vysněná střední škola nevyjde?

Kateřina Málková
Kateřina Málková
Vloženo 21. 1. 2019
Líbí se mi
Co se stane, když vysněná střední škola nevyjde?

Co se stane, když vysněná střední škola nevyjde?

To je jen jedná z otázek, kterou si děti kladou a neznají na ni odpověď.

Je zajímavé poznávat různé přístupy k výběru, různé alternativy volby. Robotika anebo umělěckomanažerská. Celní správa nebo zubní laborant(ka). Architekt, stomatolog anebo učitel. Na první pohled v tom není žádná logika. Představte si takovou situaci:

"Honza je v 8. B a jeho sen je stát se právníkem. Dědečkovi se rozhodnutí vnuka zamlouvá. Celý život se totiž věnoval advokacii. Honza je vášnivý sportovec. Kromě fotbalu, kterému se věnuje od malička, chodí také do posilovny. Kromě sportu se zajímá o radioelektroniku, doma má malou dílnu. I přesto, že školu prolézá na trojky, myslí si, že prospěch spraví doučování, které mu rodiče zajistí v 9. třídě. V klidu se pak dostane na střední policejní školu a pak na právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Na otázku, proč ho láká povolání právníka, odpovídá, že je dobře placené a prestižní. Honza se často chlubí dědečkovými úspěchy, ale jeho přátelé to moc nezajímá...“

Myslíte, že Honza bude dobrým právníkem, pokud se mu vůbec podaří dostat se na práva? O které silné stránky se opírá Honza, když se rozhoduje o studiu práv? Kolik úsilí bude muset vynaložit, aby dokázal se v tomto oboru prosadit? Je to pro něj ta nejlepší cesta?

Určitě víte, jak je těžké se rozhodnout změnit zaměstnání. Pochopit co chcete dělat dál, uvědomit si své zkušenosti, najít příležitosti, projít palbou přijímacích pohovorů a výběrových řízení, občas pochybovat o sobě a pak zvykat si na nové prostředí, nové úkoly, nové kolegy atd. Je to tak velký stres, že naprostá většina dospělých končí u pouhého odeslání životopisu. Děti v 9. třídě prožívají podobné pocity. Jsou navíc vystresovány z přijímacích zkoušek. A ve stresu se hodně špatně rozhoduje. No, a pak máme ty statistiky: 7 z 10 středoškoláků opustí vystudovaný obor do 3 let od ukončení školy, 6 z 10 vysokoškoláků také nejsou moc spokojení s výběrem. Určitě se shodneme na tom, že existuje mnohem lepší využití času, než 4 až 8 let studovat něco, čím se ve finále nebudete žívit. V Honzově příběhu také existuje škola, která mu sedne mnohem více než práva, kde nebude muset tolik dřít, aby se z něj stal průměrný právník.

A tady je trochu jiný příběh:

"Zbyněk za žádnou cenu nechce studovat školu daleko od domova. Podvědomě tíhne a hledá něco výjimečného, kam se jen tak někdo nedostane. Protože si myslí, že když škola přijímá málo studentů, znamená to, že je kvalitní (tento přístup se projevuje ve stylu oblékání, lpí na značkovém oblečení), uvažuje o uměleckomanažerské SŠ. Jenže k těm oborům nemá žádný vztah a jiné školy mu nic neříkají. Kamarád si vybral robotiku. Možná se přidá k němu, aby mohli být spolu. Na základce se totiž museli rozdělit, protože Zbyněk podcenil přípravu a nedostal se do jazykové třídy. S těmito úvahami přišel na můj program. Dnes je prvním rokem v Anglii. Studuje podnikání, psychologii, management, protože chce se vrátit do firmy, kterou založil jeho táta. Má vizi, jak ji posunout do zahraničí. Cestu k maturitě si zkrátí o 2 roky, pak může pokračovat ve studiu na české VŠ. Ale to se uvidí."

Dnes existuje spousta možností, jak v praxi využít své profesní kompetence, svoje silné stránky, jak dosahovat větší harmonie v práci a v životě. Děti v 8. a 9. třídě jsou mnohem blíž k uvědomění si svých snů, svých emocí, svých silných stránek a zájmů. Jediné co potřebují, je mapa, nebo návod, který jím pomůže toto všechno spojit se studijními směry, které jím budou blízké. Je bezvadné, že nemusí opakovat chyby předšlých generací, řídit se různými mýty o výběru povolání, jako Honza se opírat o vnější prestíž některých profesí. 

V sešitech "8 mýtů o výběru budoucího povolání" děti a najdou zajímavý návod, jak si vybrat svoje povolání a střední školu, která podpoří rozvoj jejich silných stránek. Jak se stát designerem vlsstního života. I rodiče tento sešit může inspirovat k tomu, jak uvést do souladu svůj profesní život.

 

 

PS - Jestli Vás zajímá téma hledání svého poslání, píšete blog, vlog, doučujete, jste psycholog, pedagog, kouč, terapeut, zajímáte se o osobní rozvoj, anebo jste maminka na mateřské dodolené a toto téma Vás oslovuje, anebo máte doma teenagera a řešíte přesně tyto otázky, zapojte se do partnerského programu Smart Course nebo pojďme vymyslet jiný způsob spolupráce. Napište mi, ráda Vás poznám. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 18. 4. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 27. 3. 2020

Odpovědět
avatar
Macina Nováková 27. 2. 2020

Upřímně řečeno doufám, že našemu staršímu synovi to se střední výjde. Má hrozný strach z přijímaček, tak jsem mu raději zajistila takové ty "To dáš" přijímačky nanečisto, viz https://www.to-das.cz/ Myslím si, že díky nim by to zvládnout mohl.

Odpovědět
Kateřina Málková
Kateřina Málková 12. 3. 2020

Věřím, že se to podaří jak vašemu synovi, ale také Vašemu projektu

gustawka
gustawka 21. 1. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 092
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.