Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sasidlo
sasidlo
Vloženo 18. 2. 2021
Líbí se mi

Co nebo kdo je to SAPIOSEXUÁL

sasidlo
sasidlo
Vloženo 18. 2. 2021
Líbí se mi
Co nebo kdo je to SAPIOSEXUÁL

Co nebo kdo je to SAPIOSEXUÁL

Sapiosexuály přitahuje mozek, nejen krása 

 

Na internetových fórech a sociálních sítích se začal šířit nový pojem: „sapiosexuál". Vznikl trochu zkomoleným složením dvou latinských slov: sapiens (rozumný, moudrý) a sexualis (sexuální, pohlavní). Označuje lidi, které neodolatelně přitahuje inteligence nebo moudrost partnera. A to nejen intelektuálně, ale i sexuálně.   

Je však nutné zdůraznit, že tento termín nepředstavuje nějaký jasně definovaný sexuologický pojem, jako jsou například homosexualita nebo třeba bisexualita. Ve vědecké sexuologii sapiosexuálové neexistují. Jde spíš o to, že se internet snaží reflektovat určitou osobní preferenci určité skupiny lidí.

Nedávno vznikla speciální aplikace Sapio - Intelligent Dating, což bychom mohli volně přeložit jako Seznamka pro moudré a inteligentní. Pěje chválu na schůzky, na kterých partneři kladou stejný důraz na intelektuální jako na fyzickou přitažlivost. Kritici poukazují na to, že uživatelé této a dalších podobných on-line seznamek reagují nejprve na fotografie. A z nich těžko vycítí opravdovou intelektuální přitažlivost.

Švýcarská sexuoložka Patrizie Anexová, která se k tématu sapiosexuálů vyjadřovala pro deník Le Temps, však upozorňuje na to, že se uživatelé této aplikace vcelku dobře orientují podle vyjadřovacích schopností potenciálního partnera, ale třeba i podle pravopisných chyb. Šance lidí, kteří napíšou do textu třeba by jste, verlyba nebo budiš, rychle klesají hned na samotném začátku komunikace.

Je pravda, že termín sapiosexuál můžeme vykládat různě. Soudě alespoň podle příspěvků na internetu. Obvykle nejde o lidi, kteří by byli posedlí pouze mimořádnou inteligencí a nic jiného je sexuálně nevzrušovalo nebo neuspokojovalo. Zkreslené jsou podle všeho i představy, že se sapiosexuálové vybíjejí jen v intelektuálních debatách a normální sex spolu vůbec nemají. Takhle extrémní to obvykle nebývá. Někdy to může být dokonce naopak. Díky intelektu si dokážou vymyslet a užít neuvěřitelně erotické chvíle.

Hlubší vztah se neobejde bez intelektu

O tom, že je všechno trochu jinak, svědčí i různá prohlášení některých sapiosexuálů. Třeba jedna z mladých žen vysvětluje, že se dnes naštěstí může milovat, s kým chce, nejen s chytrými muži. Pokud se ale rozhodne pro hlubší a trvalejší vztah, potřebuje mít vedle sebe někoho, kdo jí bude intelektuálně imponovat a inspirovat ji.

V tomhle světle se jeví jinak i výrok jedné z bezděčných českých průkopnic sapiosexualismu, která kdysi mluvila s obdivem o sexy mozku svého partnera. Udělala to řadu let předtím, než se na internetu začal skloňovat zmíněný trend.
Že ve své podstatě nepůjde o nic převratně nového, o tom svědčí i další fakta. Úcta a obdiv ke schopnostem a intelektuální výbavě partnera bývá někdy součástí romantické zamilovanosti. Zejména u žen. Ty ovšem často výrazně oceňují úspěšnost a dominanci svých partnerů.

Pokud jde o sexuální atraktivitu ženské inteligence, ani ty nejbojovnější feministky nedosáhly u mužů žádných přesvědčivých výsledků

Někdy trochu diskutabilně předpokládají, že jde o projev inteligence, nebo dokonce určité moudrosti. Ale to není totéž. I nadprůměrně inteligentní člověk se může v některých situacích chovat jako hlupák, případně jako naivka. To by se mu nemělo stávat jako moudrému jedinci. Nemluvě o tom, že spousta úspěšných lidí moudrost jaksi postrádá.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jana Siff Srami
Jana Siff Srami 18. 2. 2021

teda, co j áse dneska nedozvím

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 19. 2. 2021

To neuškodí

hudlenka
hudlenka 18. 2. 2021

ohhh, to jsou věci, sexy mozek měl údajně mít před pár lety Jiří P. politik

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 18. 2. 2021

jitkakytka
jitkakytka 18. 2. 2021

tak to jsou tedy dosti zvláštní informace = co lidi nevymyslí???. Je mně rovněž záhadou, co to je sexy mozek??

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 18. 2. 2021

Kahomar
Kahomar 18. 2. 2021

nemám tušení, čím jsi Leničku uhranul...já si svého muže tedy rozhodně podle sexy mozku nevybírala (ani jednoho)

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 18. 2. 2021

Věřím a je více věcí, které mají přesvědčit

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 490
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.