Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sasidlo
sasidlo
Vloženo 18. 2. 2021
Líbí se mi

Co je to KOUMPOUNOFOBIE?

sasidlo
sasidlo
Vloženo 18. 2. 2021
Líbí se mi
Co je to KOUMPOUNOFOBIE?

Co je to KOUMPOUNOFOBIE?

Předpokládám, že drtivá většina z vás nemá ani tušení, co to koumpounofobie vlastně je. Takže hned na úvod vám to prozradím. Je to fobie z knoflíků. Ano, čtete dobře. Opravdu se jedná o knoflíky. Ty malé kulaté věci, co jsou např. na košilích, kabátech a jiném oblečení...
A teď krátká definice fobie:
Fobie je úzkostná porucha charakterizovaná chorobným, bezdůvodným strachem z věcí nebo situací. Postižený si nesmyslný strach plně uvědomuje, ale není schopen ho vlastní vůlí potlačit.

Koumpounofobií trpí 1 člověk ze 75-100 000 lidí, u každého se míra a projevy lišší. Člověk s touto fobií nesnese knoflíky na sobě, ale i na ostatních. Pohled na ně v něm vyvolá pocit štítivosti, odporu i úzkosti, strachu a beznaději. Případný dotek pak srovnává s dotknutím se švába (či čehokoli jiného, co „zdravým“ lidem přijde odporné).

Fobii často člověk začne pociťovat už v dětství – odmítá si na sebe vzít cokoli s knoflíky, snese jen věci na zip, suchý zip, zavazování… V určitých případech pak nesnese pohled na knoflíky ani na ostatních.

Tato fobie není nijak častá, proto může dítě zůstat nepochopeno jak ze strany příbuzných, tak vrstevníků. Sourozenci rádi své sestry a bratry trápí různými nástrahami (knoflík na viditelném místě – na stole, židli, oblečení) či přímým provokováním (chrastění krabičkou s knoflíky). Strach z tak obyčejné věci není snadné pro okolí pochopit a člověk (zejména Čech) má přirozenou tendenci si ze všeho utahovat.

Když si okolí zvykne a začne tuto zvláštní poruchu respektovat, není pro něj soužití s takovou osobou jednoduché. Když si např. chce muž vzít do práce sako na knoflíky, musí jej přenášet v tašce nebo jej oblékat mimo dohled své polovičky.

Typů a intentenzity této fobie je stejně jako u ostatních fobií několik. Někteří se štítí jen dotknout se knoflíku či knoflíku na svém oblečení nebo jen knoflíků určitého typu, velikosti a barvy. Další pak nevydrží ani pohled na kniflíky na jiných lidech. V závažnějších případech vadí fobikům i fotografie a obrázek knoflíku, dokonce i samotné slov „knoflík“ nebo věci, které je jen připomínají (figurky u „Dámy“, herní žetony, žetony do vozíku).

Nejúčinější léčba je kognitivně behaviorní terapie (KBT), kdy se dotyčný pomalu a postupně setkává s faktory, ze kterých má fobii. V tomto případě si zvyká na přítomnost knoflíku, v horších případech začne terapie třeba prohlížením obrázků a fotek s knoflíky. KBT z velké části pomůže fobikovi odbourat jeho strach, při úspěšném zvládnutí je člověk už po deseti sezeních schopen přicházet do kontaktu s knoflíky bez náhlých pocitů úzkosti.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Lucie Korigová 2. 7. 2021

Ahoj, také sem si tím prošla. Měla jsem to trochu jinačí knoflíky jsem skoro normálně nosila až na to že před rodinou sem se strašně styděla vzít na sebe něco s knoflíky. Když sem se chtěla sladit s kamarádkou tak košili sem si oblékla až venku. ( Tehdy mi bylo 12 let). Na vánoce si jednou ze mě udělali srandu a dostala jsem dvě polo trička a tři košile od každého z rodiny sem dostala jeden svršek s knoflíky tak sem poděkovala a chtěla jsem to dát do skříně ale máma se ozvala to si to ani nevyzkoušíš? Ty nám nechceš udělat radost? A tak sem si začala zkoušet až nakonec zbyla jedna košile kterou sem také obléká a máma se opět ozvala. Ta ti sluší nech si jí na sobě budem se fotit. A od té doby nosím knoflíky i před rodinou.

Odpovědět
avatar
Martin Mirga 21. 4. 2021

Zdravím, jako dítě sem tím trpěl není to nic příjemného, není to strach ale odpor kouponofobykum se knoflíky hnusí jsou prostě odporné. Já knoflíky neměl rád od mala vůbec nevím kdy jsem je začal protestovat ale vydrželo mi to do 18ti kde nastal zlom.Na povlečení mi to vadilo vždy sem otáčel aby knoflíky bylo vždy dole. Nejvíce jsem nesnášel košile když mi to oblékly tak sem vždy ztuhnul a jen čekal. Ale oblečení s knoflíky jsem měl celé dětství rodiče to nechápali košile a polotrička sem musel nosit povinně. I jako tresty sem musel oblékat košile bez trika a zapnout až ke krku a kombinovalo se to i s úklidem jak doma nebo na zahradě to bylo pro mě to nejhorší co mi mohli přikáz

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 22. 4. 2021

DOVEDU SI TO PŘEDSTAVIT...DĚKUJI

Jana Siff Srami
Jana Siff Srami 18. 2. 2021

to jsem neznala tedy

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 19. 2. 2021

Člověk se stále učí

hudlenka
hudlenka 18. 2. 2021

neznám ten pojem, a nevím o nikom, kdo by trpěl touto poruchou, nicméně znám člověka, který si sám(a) nepřišije ani knoflík, tak možná proto??? Ale knoflíky na obrázku se mi líbí, a kdybych je měla doma, vůbec se nezlobím. Hlavně barvičky jsou krásné

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 18. 2. 2021

Také o nikom nevím

jitkakytka
jitkakytka 18. 2. 2021

Už samotný název je dosti tajemný a krkolomnýkdo by to řekl, že na takové věci mohou mít někteří fobiíjinak já mám ráda zajímavé knoflíky

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 18. 2. 2021

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 490
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.